Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Banguotųjų papūgėlių priežiūra

2015-02-26
Banguotųjų papūgėlių priežiūra

Norint banguotąją papūgėlę prisijaukinti, prireiks nemažai kantrybės. Labai svarbu su šiuo paukštuku kalbėtis švelniu balsu, kad jos priprastų prie jūsų balso tembro ir nebūtų baikščios. Jokiu būdu nebandykite jos pagriebti ar sučiupti! Norint papūgėlę išmokyti atsitūpti ant rankos, turėkite rankoje kokį skanėstą, kurį paukštukui galėtumėte pasiūlyti. Pirmomis dienomis paukštis gali būti labai drovus ir nedrįs prie jūsų prisiartinti. Tačiau po keleto dienų jis turėtų priprasti, tik atminkite, kad visuomet svarbu papūgėlę šnekinti. Vėliau elkitės apdairiai, kad neprarastumėte savo augintinio pasitikėjimo.

Banguotąsias papūgėles galima išmokyti kalbėti. Ramiu balsu nuolat kartokite tą patį žodį. Žodis turi būti trumpas. Jei patiems nusibos kartoti, galite tą žodį įrašyti ir paleisti įrašą. Kartokite šį pratimą tol, kol papūgėlė pati ištars tą žodį. Tokiu būdu papūgėlę galima išmokyti pasakyti ir trumpą sakinį.

Dvi tumpinčios papūgos ant šakelės

Pašaras

Dekoratyvinių papūgėlių šėrykla turi būti nuolat pilna. Papūgėlės greit išalksta, todėl net pusę dienos nieko nelesant gali sutrikti paukščio sveikata, ir jos gali net nugaišti. Todėl rytais ir vakarais papildykite lesyklą šviežiais grūdais. Išvykstant ilgesniam laikui iš namų įberkite atitinkamai daugiau grūdų į lesyklą, priklausomai nuo to, kiek dienų jūsų nebus namuose. Pagrindinis dekoratyvinių papūgėlių pašaras yra sėklos ir įvairių sėklų mišiniai. Galite įsigyti kombinuotuosius lesalus ir jų priedus, skirtus specialiai banguotosioms papūgoms. Su šiais lesalais jūsų paukštukas gaus visų organizmui būtinų komponentų. Dekoratyvinėms papūgėlėms kukurūzų burbuolė yra tikras skanėstas. Įdomu, kad sergančios papūgėlės dažnai nelesa jokio pašaro, tačiau kremta vien tik kukurūzus. Šie paukštukai ypač mėgsta pakabinamus skanėstus

Papūgėlės minta ne vien tik sėklomis. Joms galima duoti vaisių ir daržovių. Vaisius paruoškite didesniais gabaliukais, kad jūsų paukštelis galėtų pats knibinėti šį skanėstą. Susmulkintų salotų lapų papūgėlės dažniausia nelesa. Dekoratyvinėms papūgėlėms tinka ananasai, abrikosai, kiviai, mangai, obuoliai, bananai, kriaušės. Iš vaisių netinka greipfrutai ir citrinos. Iš daržovių galite duoti papriką, pomidorą, morką, saldžią bulvę, salotas, špinatus, žirnius, brokolius, cukiniją. Atminkite, kad parduotuvėse salotos dažnai būna apipurkštos pesticidais, todėl, prieš duodami jas papūgėlei, salotas gerai nuplaukite. Papūgėlėms galima duoti ir uogų, tačiau ne visų. Galite duoti žemuogių, aviečių, gervuogių. Kaip maisto papildas papūgoms gali tikti ir žolė. Suprantama, žalumynai negali būti apdoroti chemikalais arba būti auginami prie gatvės. Papūgėlėms tinka šunažolės žiedai ir sėklos, kiaulpienių, laukinių vikių lapai, jų žiedai ir sėklos.

Pasirūpinkite, kad paukštelis visad turėtų vandens. Jis turi būti nuolat keičiamas.

Žalsva, lesianti papūga
 
Maisto vartojimas

Lesa: ananasus, obuolius, abrikosus, bananus, kriaušes (ne kiekvieną dieną), kivius, mandarinus, apelsinus, mangus, melionus, persikus, cukinijas, agurkus, morkas, žirnius (žalius), papriką, petražoles, valgomąsias rūgštynes, špinatų lapus, kiaulpienių lapus (jaunus), gervuoges, žemuoges, figas, avietes, vyšnias, vynuoges, grūdinius pašarus, kukurūzus, liesą jogurtą, liesą varškę, kiaušinius (virtus). 

Retai lesa: salotų lapus, bulves (šaltas), makaronus (išvirtus ir šaltus), džiūvėsėlius, duonos plutą. 

Nelesa: avokadų, greipfrutų, citrinų, slyvų, žiedinių kopūstų, gūžinių kopūstų, garbanotųjų kopūstų, pupų (bet kokios rūšies), rabarbarų, dešros, lašinių, mėsos, sūrio, pieno, picos, šunų ar kačių ėdalo, bet kokių saldumynų, cukraus, druskos. 

Gyvenimo sąlygos 

Norint namuose laikyti banguotąją papūgėlę, reikia įsigyti narvelį. Narvas turėtų būti kiek įmanoma erdvesnis, kad paukštelis jame galėtų kiek paskristi. Vienai papūgėlei rekomenduojamas narvo dydis yra 90–100 cm ilgio ir 60–80 cm pločio ir aukščio. Apskritimo formos narveliai banguotosioms papūgėlėms nėra idealūs. Čia joms sunkiau orientuotis, be to, jos negali horizontaliai skristi, kas šiems paukščiams yra svarbu. Taip pat apskritas narvelis palyginti su keturkampiu yra mažesnis.

Banguotųjų papūgėlių narvelyje yra svarbu pakabinti medines lakteles, nes tai aktyvūs paukščiai ir jiems patinka laipioti ir šokinėti nuo vienos laktelės ant kitos. Narvelyje taip pat būtų gerai įmontuoti vietą žaidimams. Papūgėlės mėgsta tokius žaislus kaip sūpuoklės, varpeliai, veidrodėliai. Geriau, jei žaislai yra ryškių spalvų. Jei neturite galimybės įsigyti didelio narvo, tuomet būtina paukštelį išleisti paskraidyti po kambarį. Kiekvieną dieną paukštelis turėtų paskraidyti 2–4 valandas. Tačiau prieš išleisdami papūgėlę paskraidyti, uždarykite langus ir duris! Kol paukštelis skraido, jūs galite išvalyti narvelį. Narvelį reikia valyti mažiausiai kartą į savaitę.

Žinoma, be laktelių narve turi būti lesyklėlė ir vandens gertuvė. Smėlis narvelyje yra taip pat svarbus, jis būtinas ne tik higienai palaikyti, bet ir paukštelio virškinimo traktui. Smėlis suteikia papūgėlėms reikalingų mineralų ir kalkių. Yra naudinga pakabinti medžio šaką, žievę, o ypač – lesamą akmenį, į kurį papūgėlė galėtų pagaląsti savo snapą, apvalyti jį nuo negyvų ląstelių ar kitokių nešvarumų ir taip gauti svarbių mineralinių medžiagų. Banguotosios papūgėlės prausiasi pačios. Tačiau pasiturkšti vandens pripiltame baseinėlyje joms labai patinka. Šie paukščiai maudosi dažniausia šiltomis dienomis.

Banguotosios papūgėlės nepakelia skersvėjo ir pernelyg didelio karščio. Nors joms reikia daug šviesos, tiesioginiai saulės spinduliai šiems paukščiams gali pakenkti. Narvas turėtų būti pastatytas mažiausiai žmogaus akių aukštyje, nes šiems paukščiams patinka dairytis aplinkui. Virtuvėje narvo nestatykite, nes čia papūgėlės gali tykoti įvairūs pavojai, pavyzdžiui: karšta viryklė, ant kurios paukštelis gali nutūpti, ar nešvarus vanduo (pamazgos), kurio papūgėlė gali atsigerti. Jei narvą statote gyvenamajame kambaryje, atstumas tarp televizoriaus ir narvelio turi būti mažiausia trys metrai, nes papūgėlė jaučia dažnius, kurių žmogus negirdi.

Kadangi banguotosios papūgėlės gyvena būriais, jūsų namuose joms taip pat nepatiks būti vienoms. Gerai būtų laikyti kelias papūgėles. Nesant tokioms sąlygoms, statykite narvą tame kambaryje, kuriame dažniausiai susirenka visa jūsų šeimyna.

Kaip laikyti papūgėlę. Dešiniąją ranką uždėkite ant paukštelio krūtinės, o kairiąja – iš viršaus suimkite visą kūnelį. Galvą prilaikykite nykščių ir smaližiumi. Niekada neimkite papūgėlės už sparnų. Taip galite ją lengvai sužeisti. 

Ligos

Serganti papūgėlė dažniausiai tupi savo mėgstamiausioje vietoje ir būna pašiaušusi plunksnas. Negalavimo simptomai gali pasireikšti taip:
Svirduliavimas, drebulys (infekcija);
Traukuliai, spazmai (vitaminų trūkumas);
Sloga (peršalimas, uždegimas);
Garsus kvėpavimas (uždegimas);
Svorio netekimas, nuolatinis plunksnų metimas (erkė);
Skystos išmatos ilgiau nei 1–2 valandas (viduriavimas).

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!