Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Ar šunys ir katės patiria stresą?

2023-12-01
Ar šunys ir katės patiria stresą?

Stresas – universalus reiškinys, kurį patiria tiek žmonės, tiek gyvūnai. Kaip jį parodome savo aplinkai ir kaip su juo kovojame skiriasi.

 

 

Kokie yra šunų streso požymiai?

Urzgimas

Šuo gali pradėti urgzti jei šuo yra nepažįstamoje aplinkoje, kurioje prie jo, be sutikimo, artinasi nepažįstami žmonės ar vaikai, didesni gyvūnai. Urzgimą gali sukelti ir tai, jei šuo jaučia skausmą, diskomfortą ir jis yra liečiamas.

Lojimas ar inkštimas

Inkštimas yra vienas dažniausių streso požymių. Taip šuo šeimininkui praneša, kad jis jaučia diskomfortą, stresą, jaudulį. Loti šuo gali pradėti, jei šeimininkas nepastebi rodomų streso požymių.

Kūno kalba

Pagrindiniai kūno kalbos pokyčiai – išsipūtusios akys (kuomet galima matyti akių baltymus), nuleistos, prigludusios ausys, pabrukta uodega, pakelti nugaros ir sprando plaukai, nosies ir lūpų laižymasis, žiovulys, pagreitėjęs kvėpavimas ar lekavimas. Šunys itin dažnai ima vengti akių kontakto, atrodo tarsi jaustų kaltę.

Sustingimas.

Jei šuo išsigąsta ir ima jausti baimę ar stresą jis gali sustingti ir įsitempti. Toks požymis yra trumpalaikis ir dažnai sekamas urzgimo, lojimo bei puolimo.

 

 

Kokie yra kačių streso požymiai?

Šlapinimasis ne kraiko dėžutėje

Jei katė visuomet šlapindavosi kraiko dėžutėje, tačiau staiga tai pradėjo daryti šalia kraiko dėžės ar tam tikrose namų vietose – tai gali būti požymis, kad ji jaučia stresą. Šį stresą katė gali jausti net tada kai staiga pakeitėte įprastai naudojamą kraiką, dėžutės vietą ar pačią dėžutę.

Perdėtas prausimasis ir kasymasis

Katės yra itin švarūs gyvūnai, mėgstantys prausti save liežuviu, tačiau per dažnas kailio prausimasis gali sukelti kailio išslinkimą toje vietoje. Kaip ir perdėtas laižymas, per dažnas kasymasis gali rodyti keletą sveikatos ir elgesio problemų.

Padažnėjęs miaukimas

Katės miaukimas gali reikšti, kad ji jaučia stresą dėl tam tikrų pokyčių namuose ar skausmą.

Agresija

Tai gali būti agresija nukreipta į žmones ar kitus namuose esančius gyvūnus. Savo agresija katė nori parodyti galinti apsiginti nuo jaučiamo pavojaus, kuris sukelia stresą.

 

 

Ilgalaikio streso požymiai šunims ir katėms

Ilgalaikis stresas šunims gali atsirasti dėl naujai atsiradusio šeimos nario, pasikeitusios aplinkos, artimojo mirties, jaučiamo skausmo, staigius mitybos ar priežiūros pokyčius. Dažniausi ilgalaikio streso išorės pokyčiai:

  • Suprastėjęs ar padidėjęs apetitas;
  • Staiga atsiradęs abejingumas į anksčiau mėgtas veiklas;
  • Mieguistumas;
  • Slėpimasis nuo žmonių;
  • Perdėtas kailio ar tarpupirščių laižymas. Tokie poelgiai gali sukelti odos paraudonavimą, kailio išslinkimą;
  • Padidėjęs kailio slinkimas;
  • Namų inventoriaus naikinimas;
  • Šlapinimasis ir tuštinimasis namuose;

Šie simptomai ne būtinai reiškia augintinio stresą, tai gali būti ir ligos požymiai, tad rekomenduojama visuomet pastebėjus augintinio būdo ar kūno kalbos pokyčius pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.

 

Kaip mažinti gyvūno patiriamą stresą?

Vienas iš būdų - antistresinis antkaklis, kurio sudėtyje yra natūralių eterinių aliejų, tokių kaip ramunėlės, valerijonai, todėl skleidžiamas kvapas gali padėti augintiniui atsipalaiduoti ir sumažinti jaučiamą stresą bei įtampą. Tokį antkaklį galima užsegti augintiniui stresą keliančiais momentais, kaip, pavyzdžiui, likus vienam namuose, per perkūniją ar šaudant fejerverkus, vizito pas veterinarą metu ar kelionėje.

Kitas būdas – eteriniai aliejai ir jų garinimas difuzoriumi. Kai kurie kvapai augintinius gali veikti raminančiai, pavyzdžiui:

  • Molingasis šalavijas – gali padėti stabilizuoti nervų sistemą stresinio laikotarpio metu;
  • Levandos – gali raminti, sumažinti baimės jausmą ir slopinti stresą;
  • Saldusis apelsinas – gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti įtampą.

Taip pat, eteriniai aliejai gali būti naudingi ir visai šeimai – gali palaikyti emocinę būseną, stiprinti imunitetą ir būti pirmoji natūrali pagalba prieš peršalimus. Žinoma, eteriniai aliejai turėtų būti sudaryti tik iš natūralių ir augalinių sudedamųjų dalių.

Na, o artėjant šventiniam laikotarpiui, aromaterapijos pagalba namus galite pripildyti šventiniais, maloniais ir šildančiais kvapais.

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!