Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Skanėstas augintiniui kaip saldainis vaikui? Svarbu sudėtis ir saikas

2024-02-23
Skanėstas augintiniui kaip saldainis vaikui? Svarbu sudėtis ir saikas

Augintinių šeimininkai norėdami palepinti savo keturkojus draugus neretai jiems perka skanėstus. Visgi, net ir norėdami gero, kartais žmonės patys to nežinodami pasirenka tokius produktus, kurie gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

 

 

Rinkoje gausu įvairių tipų skanėstų: nuo biskvitinių sausainių, kramtalų, džiovintos mėsos, iki liofilizuotų, pusiau sausų, minkštų ir sausų skanėstų. „Vieno atsakymo, kuris skanėstas yra geriausias – nėra, tačiau derinant augintinio pomėgius ir atsižvelgiant į produkto sudėtį, galima išsirinkti individualiai Jūsų augintiniui tinkamiausią variantą“, – teigia KIKA GROUP, UAB įmonių grupei priklausančios ir pašarus bei skanėstus gaminančios AKVATERA LT, UAB technologė Julija Navikaitė ir aptaria, kokių skanėstų reikėtų vengti, bei į ką atsižvelgti renkantis.

 

Kam reikalingi skanėstai?

 

Anot technologės, skanėstai augintinio gyvenime atlieka ne vieną svarbią funkciją. „Skanėstai šunis ir kates įprastai lydi nuo pat mažens. Šeimininkai juos naudoja augintinių mokymui, dresūrai. Tai išties puiki priemonė motyvacijai ir paskatinimui už gerą elgesį. Jie gali būti naudingi ir tuomet, kai augintinis paliekamas vienas – kramtalo tipo skanėstas gali pradžiuginti ir nukreipti dėmesį nuo, pavyzdžiui, baldų graužimo. Dar viena itin svarbi skanėstų funkcija – jie padeda kurti šeimininko ir keturkojo ryšį“, – skanėstų naudas vardina J. Navikaitė.

 

Be išvardintų naudų, skanėstai taip pat gali padėti valyti dantis ir masažuoti dantenas, palaikyti augintinio sveikatą, imuninę sistemą, bei, priklausomai nuo sudėties, kitas organizmo funkcijas.

 

„Ne visi rinkoje randami skanėstai pasižymi pridėtine verte augintinio sveikatai. Priešingai –  reikėtų atidžiai vertinti sudėtį ir skanėsto tipą. Kai kurių skanėstų sudėtyje galima rasti sojos, kiaulienos ir kitų ingredientų, kurie yra vieni didžiausią alergenų.  

 

Kalbant apie funkcinius skanėstus-papildus, jų sudėtyje gausu gyvūninių baltymų, o dar svarbiau – jie praturtinti organizmui naudingomis medžiagomis, tokiomis kaip vitaminai, mineralai, probiotikai bei kitos augintinio organizmui naudingos medžiagos“, – kuo funkciniai skanėstai skiriasi nuo tradicinių, aptaria technologė.

 

Svarbu vertinti sudėtį

 

Anot AKVATERA technologės J. Navikaitės, rinkdamiesi bet kokį skanėstą, šeimininkai turėtų atidžiai skaityti etiketes, įsigilinti į sudėtį ir gerai apsvarstyti, ar skanėstas išties atneš naudą augintiniui.

 

„Pavyzdžiui, biskvitinių skanėstų sudėtyje dažniausiai gausu kvietinių miltų, kurie skanėsto maistinę vertę perpildo angliavandeniais. Dažnas tokių skanėstų naudojimas gali lemti didėjantį augintinio svorį. Kalbant apie įvairias džiovintas ar rūkytas mėsytes (ausis, šnipus, penius ir kt.), kurias keturkojai išties labai mėgsta, šios įprastai turi daug pridėtinės druskos, kuri naudojama skoniui suteikti bei atlieka konservanto funkciją, tačiau per didelis druskos suvartojimas gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip padidėjęs troškulys, dehidratacija, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas ir galimos inkstų problemos“, – dalinasi technologė.

 

Kitaip yra su funkciniais skanėstais-papildais: „Jie praturtinti vitaminais, mineralais, baltymais, probiotikais bei prebiotikais. Pagal atliekamą funkciją – žvilgančiam kailiui, svorio kontrolei, regėjimui, kaulams ir sąnariams, dantų sveikatai ar kt. – sudėtyje galima rasti mikrodumblių, jūros dumblių, žaliosios arbatos, melisos ekstrakto, lašišų ar kokosų aliejaus ir dinamiškai mikronizuoto klinoptilolito bei kitų natūralių ir organizmui naudingų medžiagų.“

 

 

Piktnaudžiauti negalima

 

Navikaitė atkreipia dėmesį, jog skanėstai turi sudaryti ne daugiau nei 5 proc. augintinio mitybos, nes jais piktnaudžiauti nederėtų.

 

„Įprastai normą, kiek skanėstų galima duoti augintiniui, šeimininkai gali rasti ant pakuotės. Padauginus skanėstų, keturkojui gali sutrikti virškinimas, jis gali pradėti vemti ar viduriuoti“, – perspėja ekspertė. Ji primena, jog sveikos mitybos piramidė atrodo taip: 80 proc. visaverčio sauso pašaro, 10–12 proc. konservų, 3–5 proc. skanėstų ir 1–3 proc. papildų. Svarbu, jog ne tik skanėstų, bet ir augintinio pašaro sudėtyje vyrautų aukštos kokybės ir papildomas naudas suteikiantys ingredientai.

 

„Kalbant apie augintinių mitybą, dar viena svarbi taisyklė – šeimininkai privalo susilaikyti nuo pagundos lepinti augintinius žmonių maistu nuo stalo. Kai kurie produktai šunims ir katėms yra labai pavojingi ir apsinuodijimas jais gali baigtis mirtimi. Ypatingai reikėtų vengti šokolado, riešutų, vynuogių ir razinų bei česnakų, svogūnų. Jei augintiniui visgi pavyktų kažką nugvelbti, pirmoji pagalba, padedanti esant skrandžio veiklos sutrikimams bei toksinų šalinimui, – vulkaninės kilmės dinamiškai mikronizuoto klinoptilolito (MicroZeoGen) papildas“, – rekomenduoja moteris.

 

Skanėstai išties suteikia daug džiaugsmo augintiniui, tačiau svarbu iš meilės nepersistengti ir tinkamai pasirūpinti gyvūno sveikata. Be to, palepinti savo keturkojį draugą galite ne tik jo mėgstamu skanėstu – svarbu kokybiškas laikas kartu, pasivaikščiojimai, žaidimai drauge ar kitos mėgstamos veiklos“, – apibendrina J. Navikaitė.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!