Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Naujas augintinis: ką reikia žinoti? TOP 6 veterinarės patarimai

2023-01-20
Naujas augintinis: ką reikia žinoti? TOP 6 veterinarės patarimai

Remiantis statistika, tikėtina, jog žinote ne vieną šunį ar katę, vardu Luna, Maja, Pupa, Murka, Pūkis ar Arčis – tai vieni populiariausių augintinių vardų Lietuvoje. Vis dažniau gyvūnai vadinami ir vardais, kuriuos dažnas priskirtų žmogui, pavyzdžiui, Vytis, Bronė, Aras ar netgi Asta, ir daugelis kitų.

 

Ne veltui augintinio vardui yra skiriamas didžiulis dėmesys. KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė sako, kad būtent nuo gebėjimo atsiliepti į jį turėtų prasidėti ir naujojo šeimos nario dresūra.

 

Jei neseniai įsigijote ar priglaudėte šunį arba katę, veterinarė dalinasi, ką svarbaus turėtumėte žinoti, ir kaip pasiruošti pirmiesiems kartams.

 

Pirmasis pasivaikščiojimas – ne iš karto

 

Vienas pirmųjų dalykų, kuriuo pasirūpinti turėtų naujas augintinio šeimininkas, anot R. Bičiulaitienės, yra skiepai.

 

„Reikėtų suprasti, jog ne visiems gyvūnams yra taikoma ta pati skiepijimo schema, šunims ir katėms ji skiriasi, todėl tuo pasirūpinti turėtų veterinaras. Jis, atsižvelgęs į augintinį, sudėlios vakcinacijos tvarkaraštį ir šeimininkui beliks juo vadovautis, o jei įsigijote augintinį veislyne, neretai pradžia jau būna padaryta. Pavyzdžiui KIKA Group priklausantis Tauro Kennel veislynas pasirūpina, kad šuniukai į naujus namus išvyktų jau gavę dvi vakcinas ir dehelmintikus – nukirminimą. Taip pat gauna visus reikiamus dokumentus, sveikatos pasą, Pedigree kilmės dokumentus, mikročipavimo pažymą“, – pasakoja veterinarė.

 

Vidutinio dydžio pilkakailis šunelis aprengtas stilingu ryškai geltonu lietpalčiu-kombinezonu

 

Tik paskiepijus visomis būtinomis vakcinomis ir nuo paskutinės praėjus ne mažiau nei 10 dienų, šeimininkai gali planuoti pirmuosius pasivaikščiojimus lauke: „Žinoma, pirmiausia, turite įvertinti temperatūrą – šilumos skirtumas namuose ir lauke neturėtų būti drastiškai didelis, o jei visgi lauke itin šalta, verčiau palaukti kiek ilgiau. Esant vėsiam, drėgnam orui, gyvūnas turi būti tinkamai aprengtas, kad neperšaltų ar neperkaistų. Tokiu oru, kaip dabar, drabužiai šunims yra būtini, o ideali aprangos detalė – lietpaltis, kuris apsaugos tiek nuo vėjo, tiek ir nuo drėgmės. Na, o po juo galima sluoksniuoti ir kitus drabužėlius šilumai palaikyti.“

 

Subalansuota mityba padeda augti

 

Vienas svarbiausių bet kokio amžiaus augintinio sveikatos garantų yra sveika ir subalansuota mityba, o veterinarės teigimu, jauniems augintiniams ji ypatingai svarbi, nes užtikrina sklandų augimą, vystymąsi, kaulų ir sąnarių tvirtumą.

 

Skanėstai šunims ir katėms rekomenduojami nuo maždaug 4 mėnesių, jaunesnio amžiaus augintiniams vietoje skanėstų galima naudoti pašaro granules.

 

„Sveikos mitybos piramidę sudaro: 80 % sausas maistas, 10–12 % konservai, 3–5 % skanėstai ir 1–3 % papildai bei vitaminai, kurie ypač svarbūs žiemą ir keičiant dantis (4–6 mėn. amžiaus). Tačiau jautriam jaunų augintinių skrandžiui tinka ne viskas. Geriausia rinktis specialų „puppy“ kategorijos pašarą, skirtą po žindymo, o kalbant apie vitaminus ir papildus, pradėti nuo tų, kurie skirti kaulų ir sąnarių stiprinimui, vystymuisi. Pavyzdžiui, yra specialus šuniukų ir jaunų šunų (nuo 6 sav. iki 15 mėn. amžiaus) mineralinis pašaro papildas skeletui ir dantims stiprinti – Nature‘s Protection Puppy Minerals.

 

Vėliau, atsižvelgiant į konkrečius augintinio poreikius, veterinaras gali skirti ir specialiai jam skirtus papildus bei vitaminus, tokius kaip Nature‘s Protection MizroZeoGen ar Natur‘es Protection Salmon Oil, rekomenduoti funkcinius skanėstus-papildus, kurie kartu yra ne tik skanūs, bet ir naudingi“, – apie taisyklingą mitybą kalba ekspertė.

 

Veterinarė atkreipia dėmesį, jog neretai pasitaiko, kad augintinis yra alergiškas tam tikram baltymų šaltiniui, todėl hipoalerginis maistas šunims turėtų padėti kovoti su šia problema: „Vištienos ir kiaulienos baltymai yra vieni dažniausių alergenų. Hipoalerginiais yra laikomi baltos žuvies, lašišos, silkės bei vabzdžių baltymų šaltiniai, kurie stipriai sumažina alergijos tikimybę todėl jei pastebite, kad, pavyzdžiui, jūsų šuo ar katė dažniau kasosi, ar jam atsiranda rudos ašarų dėmės, pabandykite pašarą pakeisti – didelė tikimybė, kad begrūdis šunų maistas su tinkamu baltymų šaltiniu, pavyzdžiui iš Nature‘s Protection Superior Care linijos, šią bėdą jums padės išspręsti.“

 

Trys rudakailiai šuneliai pozuoja šalia rudakailiams skirto pašaro pakuočių

 

Dresuoti švelniai

 

Anot R. Bičiulaitienės, augintinio iki 4 mėnesių nerekomenduojama lepinti skanėstais, todėl pradėjus jį dresiruoti galima skatinimui naudoti pašaro granules arba klikerį (įrankį, skirtą šunų dresūrai), tačiau svarbu, kad augintinio dresūra prasidėtų iškart jį įsigijus ar priglaudus.

 

„Pirmiausia, ką turi mokėti augintinis, tai reaguoti į savo vardą, o bendrai šuo ar katė turėtų ne tik išmokti gražiai elgtis namuose, jam pažįstamoje aplinkoje, bet ir būti socializuotas, mokėti tvarkingai elgtis viešumoje, besąlygiškai paklusti savo šeimininkui“, – apie dresūrą kalba veterinarė. Ekspertė teigia kad, atsakingas šeimininkas turi suprasti, jog dresūra yra būtina, o ja užsiimti galima ir namuose, ir specialiose mokyklėlėse su profesionalų pagalba.

 

Jei augintinis paimtas iš prieglaudos, yra vyresnio amžiaus ir nedresuotas, R. Bičiulaitienės teigimu, jį dresuoti vis tiek verta: „Nėra amžiaus, nuo kada šuns neįmanoma išdresuoti. Sunkiau dresūrai pasiduoda dominuojantys patinai, su katėmis taip pat yra sudėtingiau, bet joms supratus, kas namų hierarchijoje yra aukščiau, katės irgi ima klausyti šeimininko.“

 

Bičiulaitienė atkreipia dėmesį, kad bet kokia dresūra turi būti pagrįsta maloniomis emocijomis, o ne prievarta.

 

Nedidelis jaunas baltakailis šunelis atidžiai klauso šeimininko komandų

 

Ką svarbu žinoti apie maudynes?

 

Kaip teigia veterinarė, šeimininkams neretai iškyla klausimas, kada šuniukus ir kačiukus galima pradėti maudyti? Ji atsako, jog ilgai laukti nereikėtų ir pradėti prausti augintinį galima vos parsivežus iš veislyno ar prieglaudos, tačiau svarbu tam tinkamai pasiruošti.

 

„Įkėlę augintinį į vonią neskubėkite jo aplieti – verčiau pastatykite į švaraus vandens vonelę, leiskite pastovėti, priprasti, ir tik tuomet pradėkite jį pamažu šlapinti. Parodykite ir priemones, kurias naudosite jo priežiūrai – šukas, žirklutes, tai darykite žaidimo forma. Tokiu būdu išvengsite gyvūno išgąsčio ir lengviau pripratinsite jį prie maudynių bei higienos rutinos.

 

Itin svarbu nepamiršti naudoti tik natūralias kosmetikos priemones, skirtas jauniems augintiniams, kurios nesukeltų alergijos, būtų švelnaus poveikio, neturėtų agresyvių sudedamųjų dalių, tokių kaip silikonai, SLS ar parabenai. Būtent tokia yra Tauro Pro Line kosmetika, kuri turi ir jauniems šuniukams skirtą šampūną bei kondicionierių „Tauro Pro Line Pure Nature Delicate Puppy“. Na, o pabaigę maudynes nepamirškite šlapią augintinį atsakingai išdžiovinti“, – apie tai, kaip pradėti pirmąsias maudynes, pasakoja ekspertė ir pastebi, jog išsirinkti jūsų augintiniui tinkamiausias kosmetikos priemones padės veterinaras arba KIKA parduotuvių konsultantas-ekspertas.

 

Nedidelis švesiai rudas šunelis maudomas ozono vonioje

 

Kad namai nevirstų augintinio tualetu

 

Vienas dažniau pasitaikančių dresūros iššūkių yra augintinio pratinimas gamtinius reikalus atlikti tam skirtoje vietoje, o viena iš labiausiai gelbstinčių priemonių, kol augintiniai maži, yra vienkartinės ir daugkartinės sauskelnės šunims bei vienkartinės ir daugkartinės palutės šunims. Kartu būtinas ir specialus kvapo, dėmių bei šlapimo valiklis, tačiau, pasak veterinarės, įprasti valikliai dažnu atveju kvapą tik užmaskuoja jo pilnai nepašalindami, todėl valiklį reikia rinktis atidžiai.

 

Ekspertė pastebi tendenciją, jog būtent daugkartinės palutės ir sauskelnės šunims yra vis dažnesnis šeimininkų pasirinkimas – taip, anot R. Bičiulaitienės, jie ne tik sutaupo, nes, pavyzdžiui, daugkartinės palutės yra sunkiau sudraskomos ir yra skalbiamos iki 300 kartų, bet ir prisideda prie gamtos išsaugojimo.

 

Jaunas pomeranijos špicas aprengtas stilingomis ryškiai geltonomis Misoko sauskelnėmis

 

„Padėti pripratinti augintinius gamtinius reikalus atlikti toje pačioje vietoje gali specialios pratinimo priemonės, kurios traukia šunis ir kates. Jas taip pat galima naudoti siekiant kates pripratinti draskyti draskyklę, žaisti toje pačioje vietoje. Yra ir atbaidymo priemonė, naudinga saugant daiktus nuo katės nagų ar šunų dantų“, – pasakoja veterinarė.

 

Saugi augintinio erdvė

 

Dar vienas svarbus dalykas, kurį turėtų paruošti gyvūnų šeimininkai, yra atskira erdvė augintiniui, kuri jam reikalinga ne mažiau nei žmogui. Tokią erdvę gali padėti sukurti šuns guolis, guolis katei, draskyklė su landa, taip pat narvas šuniui: „Asmeninė augintinio erdvė yra būtina, tačiau, pavyzdžiui, šuns narvas neturėtų tapti bausmės vieta. Tai saugi augintinio zona, kurioje jis jaučiasi patogiai, kai nenori bendrauti ar yra paliktas vienas namuose, todėl šuns ar katės nereiktų iš narvo per prievartą traukti ar uždaryti jame nusikaltus“, – pasakoja veterinarė ir pastebi, kad renkantis guolį reikėtų atsižvelgti į jo dydį, medžiagiškumą ir netgi dizainą, kadangi augintinio guolis lengvai priderinamas prie namų interjero.

 

Kad šuo ar katė turėtų kur išlieti susikaupusią energiją, R. Bičiulaitienė taip pat rekomenduoja įsigyti ir kuo įvairesnių žaislų, kurie lavina augintinio motoriką, valo dantis, leidžia augintiniui ir šeimininkui kartu kokybiškai praleisti laiką, kurti artimesnį ryšį.

 

„Nusprendus įsigyti augintinį, šeimininko pirkinių krepšelyje turėtų atsirasti ne tik natūrali kosmetika, higienos priemonės, visavertis ir kokybiškas maistas, skanėstai (su natūraliais baltymų šaltiniais), bet ir narvas ar guolis, kraiko dėžė, daugkartinės palutės, daugkartinės sauskelnės bei kiti gyvūno komfortui reikalingi daiktai – dubenėlis, draskyklė, pavadėlis, drabužiai“, – vardija veterinarė ir primena, kad tinkamai juos išsirinkti visuomet padės KIKA parduotuvėse dirbantys augintinių ekspertai.

 

Didelis rudakailis šuo ilsisi sofoje švelniai prisiglaudęs prie šeimininko

 

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!