Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Pagrindinės degu ligos, jų atsiradimo priežastys, simptomai ir gydymas

2016-04-07
Pagrindinės degu ligos, jų atsiradimo priežastys, simptomai ir gydymas

Pagrindinis kriterijus, pagal kurį galima spręsti, ar graužiko sveikata yra gera, tai oranžinės spalvos dantys. Jei dantys balti, gyvūnas jau ilgai negyvens.

Uodega – labai skausminga ir jautri degu vieta, todėl jokiu būdu negalima už jos imti. Taip pasielgus gyvūnas gali ją numesti. Šis organas nebeatauga ir degu atrodo skurdžiai bei negražiai.

Prieš šeriant degu įvairiais lapiniais augalais, pirmiausia reikėtų įsitikinti, ar augalai nebuvo purkšti kokiais nors chemikalais. Bet kokie chemikalai, tokie kaip pesticidai ar herbicidai, yra labai pavojingi graužikui.

 

Yra kelios Degu įprastos ligos, kuriomis gali susirgti degu. 

PĖDŲ PŪSLELĖS

Atsiradimo priežastis: iš vielos pagamintos kopėtėlės ar bėgimo rateliai, į kuriuos judrus gyvūnas nutrina pėdutes.
Simptomai: gyvūnas ima sunkiai vaikščioti, šlubuoti, dažnai laiko pakėlęs vieną kojytę. Atsiranda pūslelės ar net mažos žaizdelės ant graužiko pėdų.
Kaip išvengti: stengtis, kad narvelyje būtų kuo mažiau iš vielos pagamintų kopėtėlių arba bėgimo ratelių, nes judrūs gyvūnai lakstydami dažnai į kietą vielą nusitrina kojytes. Geriausia tiktų medinės kopėtėlės ir stipraus plastiko bėgimo ratelis. 

DIABETAS

Atsiradimo priežastis: gyvūnas užvalgė per daug saldaus maisto, o jo organizmas nepajėgus perdirbti cukraus.
Simptomai: degu geria ypač daug vandens.
Kaip išvengti: nemaitinti degu maistu, į kurio sudėtį įeina cukrus. Šerti specialiu, šiems graužikams subalansuotu maistu.

KEPENŲ LIGA

Atsiradimo priežastis: gyvūnas nuolat peršeriamas ir yra nutukęs.
Simptomai: nėra tikslių simptomų šiai ligai nustatyti, tačiau, jei degu yra nutukęs, jam iš karto kyla pavojus susirgti kepenų liga.
Kaip išvengti: šerti gyvūną tiksliai pagal nurodytas taisykles ir jokiu būdu nepadauginti skanėstų (tokių kaip riešutai ar saulėgrąžos).

BURNOS LIGOS

Atsiradimo priežastis: degu labai jautrus įvairioms burnos infekcijoms, todėl jas gali sukelti netgi nešvarus vanduo.
Simptomai: gyvūno dantys praranda natūralią oranžinę spalvą ir tampa balti, o tai reiškia, kad jis gyvens nebeilgai.
Kaip išvengti: būtinai pasirūpinti, kad gyvūnas kasdien gautų šviežio ir švaraus vandens. Profilaktiškai reikėtų, kad gyvūnas gautų ir vitamino C, kuris stiprina organizmo atsparumą infekcijoms. 

Degu valgantis uogas

PARAZITAI

Atsiradimo priežastis: gyvūnas turėjo kontaktų su kitais gyvūnais, kurie buvo užsikrėtę parazitais (blusomis ar ausų erkutėmis).
Simptomai: užsikrėtęs blusomis degu tampa irzlus, nuolat kasosi ar net kramto save dantimis. O turinčio ausų erkučių graužiko ausys nuolat atrodo pritukusios purvo.
Kaip išvengti: būtinai pasirūpinti, kad gyvūnas netūrėtų kontaktų su parazitais užsikrėtusiais gyvūnais. Taip pat galima naudoti įvairias veterinarijos gydytojų rekomenduojamas priemones, apsaugančias nuo parazitų

ŽAIZDOS

Atsiradimo priežastis: žaizdos atsiranda dažniausiai tarpusavyje susipjovus dviem gyvūnams.
Simptomai: be to, kad žaizda aiškiai matoma, daugiau specifinių simptomų nepastebėta.
Kaip išvengti: dažniausia žaizdos užgyja savaime per 4–5 dienas. Bet jei žaizda labai didelė, gili ir ilgai gyja, tokiu atveju būtina gyvūną parodyti veterinarijos gydytojui.

Įdomu:

Pateikiame keletą įdomių faktų apie degu. Jų dantys yra oranžinės spalvos. Taip yra todėl, kad žolėje, kurią jie ėda, esantis chlorofilas reaguoja su jų kūne esančiu biologiniu fermentu, kuris oranžine spalva nudažo graužikų seiles.
Galima pastebėti, kad dažniausia degu vaikšto į viršų pakelta uodega. Spėjama, kad taip yra todėl, kad jie saugo savo uodegą nuo susidėvėjimo, pažeidimo ar net bijosi būti už jos sugauti.
Namuose laikomus degu galima pripratinti gamtinius reikalus atlikti visada toje pačioje narvelio vietoje. Ten turi būti patiesta minkšto popieriaus, kurį reikia nepamiršti kasdien pakeisti.

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!