Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns dantis?

2018-02-15
Kaip tinkamai prižiūrėti šuns dantis?

Pasak veterinarų, šunų dantų problemos tampa vis dažnesnės – apie 80 proc. trijų metų amžiaus sulaukusių šunų kenčia nuo dantų ir dantenų ligų. 

Kodėl šuns dantims reikalinga priežiūra?

Dažnai girdime komentarus, jog šunys tūkstančius metų išgyveno be dantų šepetėlių ir jokios pagalbos jiems nereikia. Tačiau šiandien, esant daug greitesniam gyvenimo tempui, kai augintiniai šeriami lengviau kramtomais pašarais, bei kitos priežastys lemia dantų būklės prastėjimą. Tinkamai parinktas pašaras ir reguliari šuns dantų priežiūra padės užkirsti kelią apnašų ir dantų akmenų kaupimuisi, išvengti dantenų ligų, leis greitai pastebėti dantų traumas ar vos prasidedančias dantų problemas.

Kaip atpažinti dantų problemas?

Augintinio dantis stenkitės apžiūrėti reguliariai ir kuo dažniau. Dantų ir dantenų problemų požymiai: blogas kvapas, dantenų paraudimas bei patinimas, nulūžę ar iškritę dantys, skausmas (jei šuo, visada leidęs apžiūrėti dantis, staiga pradeda priešintis, galima įtarti, kad jam skauda), kraujavimas. Kartais augintiniai patys parodo, jog kažkas negerai – krapšto snukį letenėle, nerimsta, nustoja ėsti.

Paklausta apie šunų dantų problemas, KIKA gyvūnų priežiūros specialistė Kamilė Ausmanė pasakojo: „Esant netinkamai augintinio dantų priežiūrai, pirmiausia ant jų pradeda kaupti apnašos, kurioms kietėjant formuojasi dantų akmenys.“

Dantų akmenys – pagrindinė dantenų uždegimo (gingivito) priežastis. Šio negalavimo požymiai – blogas kvapas iš snukio ir dantenų paraudimas.

„Dažnai šunų šeimininkai mano, kad šunys iš prigimties turi nemalonų kvapą iš nasrų, tačiau dažniausiai jis atsiranda dėl prastos burnos higienos. Nesiimant jokių priemonių, akmenys pradeda formuotis žemiau dantenų linijos, susidaro „kišenės“, kuriose itin aktyviai pradeda veistis bakterijos, išsivysto periodonto ligos. Tada augintinis gali ne tik netekti dantų, tačiau, infekcijai patekus į organizmą, susirgti inkstų, kepenų ar širdies ligomis,“ – pasakoja K. Ausmanė.

Padėti gali tinkamas pašaras ir natūralūs skanėstai

Tinkamai parinktas augintinio pašaras gali būti puiki prevencijos priemonė kovojant su dantų problemomis. Kietos sauso maisto granulės geriau negu minkštas tarp dantų linkęs strigti ėdalas (toks kaip košės). Šėrimas natūraliais produktais (RAW ar BARF) taip pat naudingas – plėšant žalius nesmulkintus mėsos gabalus, dantys tinkamai prižiūrimi. Patariama vengti tik tokių produktų kaip „pliki“ kaulai (nesvarbu, ar žali, ar virti). Jie gali nulaužti dantis, o atskilusios atplaišos sužaloti augintinio snukį ar virškinimo traktą. Jei šuniui duodate kaulų, tai tik mėsingų (ne „kaulų su mėsa“, o „mėsos su kaulais“). Dantų priežiūrai puikiai tinka įvairūs natūralūs džiovinti skanėstai, kuriuos grauždamas šuo valo ir savo dantis.

Dantis stiprina bei apnašų atsikratyti padeda virvės, guminiai žaislai, specialūs dantų higienai skirti gaminiai, kuriuos netgi galima aptepti šunų dantims skirta pasta ir duoti graužti augintiniui. Venkite tokių žaislų, kaip itin kieti nailoniniai kauliukai ar pūkuoti teniso kamuoliukai, kurie surenka visus nešvarumus.

 

Nepamirškite valyti augintinio dantų

Augintinio dantų valymu reikėtų užsiimti reguliariai, bent 2–3 kartus per savaitę. Prie šios procedūros augintinį pratinkite nuo mažens. Pirmomis dienomis užtenka ant piršto išspausti šiek tiek specialios šunims skirtos dantų pastos ir leisti ją augintiniui nulaižyti. Vėliau galite bandyti pastuotu pirštu perbraukti per dantis ir dantenas. Svarbiausia – neskubėkite, tegul šis užsiėmimas augintiniui būna malonus. Vėliau galėsite pereiti prie specialių šepetukų. Jei šuo elgiasi gražiai, nesispyrioja, pagirkite jį, apdovanokite skanėstu. Nerimaujantį augintinį ramiai kalbinkite, leiskite jam atsikvėpti. Pratinimo prie dantų valymo procesas gali tęstis tiek vieną dieną, tiek porą mėnesių, tad gali prireikti kantrybės. 

Valydami dantis, lengvai judėkite iš viršaus į apačią ir vėl atgal į viršų. Pradėkite nuo priekinių dantų, o tuomet „keliaukite“ link krūminių. Nepamirškite ir dantenų. Svarbiausia – švelnumas, kadangi šunų dantenos itin jautrios. Venkite pražiodinti snukį, ypač jei gyvūną dar tik pratinate prie dantų valymo – tai gali sukelti paniką ir pasipriešinimą. Prieš ir po dantų valymo augintinį pagirkite, pažaiskite su juo.

Šuns dantims valyti niekada nenaudokite žmonėms skirtos pastos – rinkitės specialią šunų dantims pritaikytą fermentinę. Taip pat netinka ir žmonėms skirti dantų šepetėliai, nes šuns snukučiui jie nepritaikyti. Šunims skirti šepetėliai būna šiek tiek mažesne galvute, taip pat galima įsigyti specialius antpirščius, kuriais be vargo išvalysite augintinio dantis.

Jei šuns dantis valyti nepatogu, pasikonsultuokite su veterinaru dėl kitų galimybių užtikrinti tinkamą šuns dantų higieną. Tai gali būti dantų skalavimas, specialūs žaislai ar skanėstai. Kasdienei priežiūrai tokios priemonės pakankamos, tačiau retkarčiais šunį gali tekti vesti atlikti profesionalų burnos valymą.

„Nors dauguma žmonių neteikia savo augintinių dantų priežiūrai daug reikšmės, dantų valymas toks pat svarbus, kaip ir tinkama mityba bei fizinis aktyvumas. Tinkamas geros šuns dantų būklės palaikymas – viena iš šeimininko pareigų, – patikino KIKA gyvūnų priežiūros specialistė Kamilė Ausmanė. 

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!