Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Mokslas patvirtino kokosų aliejaus naudą augintiniams

2020-05-29
Mokslas patvirtino kokosų aliejaus naudą augintiniams

Kokosų aliejų mokslas pripažino kaip produktą, pasižymintį teigiamomis savybėmis ir vertą naudoti naminių gyvūnų pašarų gamyboje. Tą patvirtino mokslinis tyrimas, įgyvendintas specializuotos gyvūnų pašarų gamyklos AKVATERA LT, UAB kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) bei VDU-Žemės Ūkio Akademija pagal bendro projekto paraišką Nr. 01.2.1-MITA-T-851-01-0008 „Naujos kartos pašarų, skirtų gyvūnų sveikatingumo gerinimui, naudojant aliejinguosiuos komponentus, kūrimas“. Projekto poreikis kilo siekiant patenkinti įnoringiausių klientų ir jų augintinių poreikius, ateityje sukuriant produktus, kurių veiksmingumas būtų įrodytas moksliškai.

Naujos sudėtinės dalys

Šunų ir kačių pašarų gamybos asortimentas yra labai platus, tačiau vis ieškoma naujų žaliavų, tinkančių pašarų gamybai bei papildančių gyvūnų maisto racioną naudingomis medžiagomis, darančiomis teigiamą poveikį gyvūnams.

„Buvome įsitikinę, kad kokosų aliejus galėtų būti tinkamas ingredientas, papildantis naminių gyvūnų maisto racioną ir gerinantis naminių gyvūnų gyvenimo kokybę. Tačiau iki šiol nebuvo atlikta mokslinių kokosų aliejaus tyrimų, įvertinančių jo panaudojimo naminių gyvūnų pašarų gamyboje galimybes. Tai paskatino mus bendradarbiauti su MITA ir VDU-Žemės Ūkio Akademija,“ – pasakojo Rūta Dambrauskienė, AKVATERA LT, UAB gamyklos technologė.

Pasak mokslinio tyrimo vadovės vyr. m. d. dr. Eglės Sendžikienės ir prof. (HP) dr. Violetos Makarevičienės, kokosų aliejus pašaruose visiškai ar dalinai galėtų pakeisti gyvūninės kilmės riebalus, turinčius sočiųjų riebalų rūgščių. Taip pat, jų teigimu, kokosų aliejus pranašesnis prieš gyvūninės kilmės riebalus.

Kokosų aliejaus nauda

Šunų ir kačių pašarų gamyboje naudojami įvairūs riebalai ir aliejai. Dažniausiai į pašarus dedami ir gyvūninės ir augalinės kilmės riebalai. Pastaruoju metu vis plačiau naudojamas ir kokosų aliejus, jo teigiamas savybes patvirtino ir mokslinis tyrimas.

E. Sendžikienės ir V. Makarevičienės teigimu, kokosų aliejus turi didelį kiekį vidutinės grandinės ilgio riebalų rūgščių ir yra gerai virškinamas. Jame esančios vidutinės grandinės riebalų rūgštys pagerina metabolizmą ir padidina energijos sąnaudas nei ilgesnių grandinių riebalų rūgštys.

Taip pat, pasak Lietuvos mokslininkių, kokosų aliejus yra išskirtinis tuo, kad savo sudėtyje turi didelį kiekį lauro rūgšties, kuri būdinga motinos pienui ir nebūdinga augaliniam aliejui ar gyvūniniams riebalams. Lauro rūgšties kiekis siekia apie 50 % viso sočiųjų riebalų rūgščių kiekio.

„Šios rūgšties buvimas suteikia kokosų aliejui tam tikrų išskirtinių savybių. Lauro rūgštis pasižymi antivirusinėmis ir antibakterinėmis savybėmis ir, galima sakyti, yra natūralus antibiotikas“, – teigė vyr. m. d. dr. E. Sendžikienė.

Be to, kokosų aliejus nepasižymi alergizuojančiomis savybėmis, sumažina gyvūnų atopinį dermatitą vartojant išoriškai, o patekęs į žarnyną sumažina uždegiminius procesus, vykstančius žarnyne, pagerina virškinimą ir imuninę sistemą.

Mokslo ir verslo naujovė – pašarai su kokosų aliejumi 

Lietuvos mokslininkų darbai jau pritaikyti ir praktikoje. Gamykloje AKVATERA LT, UAB gaminami sausi šunų ir kačių pašarai, į kurių sudėtį įeina kokosų aliejus – produktas, kuris, kaip patvirtino mokslas, yra ypač vertingas augintinių sveikatai.

„Verslas ir mokslas – vienas kitą papildančios sritys. Šis bendradarbiavimas su MITA ir VDU-Žemės Ūkio Akademija suteikė mums galimybę mokslinius tyrimus, įgytas žinias bei kompetencijas pritaikyti kuriant naujos kartos pašarus šunims ir katėms,“ – teigė Jolanta Matikienė, gamyklos AKVATERA LT, UAB Kokybės skyriaus vadovė.

Šiuo metu kokosų aliejumi yra papildyti „HiQ“ ir „Nature‘s Protection“ sausi šunų ir kačių pašarai, kurie yra puikiai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Nuotraukų galerija

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!