Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Ekspertai įspėja: šeriate augintinį maistu nuo stalo? Jo gyvybei gresia pavojus!

2020-02-27
Ekspertai įspėja: šeriate augintinį maistu nuo stalo? Jo gyvybei gresia pavojus!

Namuose auginamų šunų ir kačių gyvenimo trukmė nuolat ilgėja, nes vis daugiau jų yra šeriami visaverčiu subalansuotu pašaru, reguliariai vedami pas veterinarijos gydytoją ir rūpestingai prižiūrimi. Tačiau vis dar dažnai pasitaiko atvejų, kai, neatlaikę gailaus augintinio žvilgsnio, pasidaliname su juo gardžiu kąsneliu nuo stalo. Gyvūnų priežiūros specialistai ir veterinarai įspėja – kai kurie produktai yra ypač pavojingi keturkojų gyvybei.

Rizika pakenkti augintinio sveikatai

Kaip rodo 2018 m. vasario mėnesį „Kika group“ užsakymu atlikta visuomenės nuomonės apklausa, net 15% žmonių savo augintinius nuolat maitina likučiais nuo stalo.

Tačiau, pasak veterinarės Kamilės Ausmanės, žmogaus ir gyvūno organizmai maistą virškina skirtingai, todėl tai, kas sveika žmogui, gali visiškai netikti jūsų šuniui ar katei. Dažnai šeimininkai dėl savo perdėto gerumo palepina augintinius likučiais nuo stalo, taip rizikuodami jų gyvybėmis. Veterinarės teigimu, iš pradžių galima ir nepastebėti jokio poveikio, tačiau vėliau tikrai suprasite, kad šuo ar katė gavo kąsnelių nuo stalo.

„Augintiniui pasilepinus gardėsiais nuo stalo, palaipsniui jo sveikata gali blogėti dėl nepakankamo vitaminų, mineralinių medžiagų kiekio maiste. Nuo riebaus maisto gyvūnas gali pradėti viduriuoti, vemti, ilgainiui storėti. Be to, augintiniui įpratus gauti skanių kąsnelių nuo stalo, jis gali atsisakyti ėsti sausą pašarą ir laukti, kol šeimininkas pasiūlys ką nors skanesnio“, – teigė K. Ausmanė.

Maistas, pavojingas šunims ir katėms

Dauguma žmonių vartojamų maisto produktų nekenkia šunims ir katėms, jei duodami saikingai. Tačiau reikia žinoti, kad yra produktų, kurie yra itin pavojingi augintinių sveikatai.

Lėkštė su kiaušiniais ir daržovėmis

Avokadai. Sveikai žmonių mitybai itin rekomenduojami avokadai yra visiškai netinkami šunims. Juose esanti medžiaga (persinas) šunims gali sukelti viduriavimą ir vėmimą.
Šokoladas. Šokolado sudėtyje esantys kofeinas, teobrominas ir teofilinas šunims ir katėms gali sutrikdyti nervų sistemos veiklą, sukelti traukulius, drebulį, širdies ritmo sutrikimus ir netgi mirtį.
Riešutai, ypač – makadamijos. Juose yra neištirtų toksinų, kurie gali pažeisti nervų sistemos, virškinamojo trakto, raumenų veiklą. Makadamijos riešutų dažnai galima rasti sausainiuose.
Pienas ir jo produktai. Dauguma šunų ir kačių netoleruoja laktozės, todėl, paragavus pieno ar jo produktų, gali pasireikšti vėmimas, viduriavimas, sutrikti virškinimo sistemos darbas.
Vynuogės ir razinos. Jų sudėtyje yra toksinų, galinčių sukelti inkstų nepakankamumą.
Kaulai. Ypač mėgstame šunis palepinti kaulais, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį, kad kaulas neturėtų aštrių atplaišų, nebūtų per mažas ir neužstrigtų gerklėje, nes tokiu atveju augintiniui sutriks virškinimo sistemos veikla ir bus būtina operacija.
Žalia mėsa, kiaušiniai, žuvis. Šie termiškai neapdoroti produktai gali būti užskrėsti įvairiomis patogeninėmis bakterijomis (pavyzdžiui, salmonelėmis). Tai sukeltų vėmimą, viduriavimą, gali pažeisti įvairias organų sistemas, priklausomai nuo infekcijos sukėlėjo ir kiekio.

Ką daryti, jei augintinis suėdė sveikatai pavojingo maisto?

Veterinarės K. Ausmanės teigimu, pavojingų produktų sąrašas pabaigos neturi, nes kiekvieno gyvūno organizmas individualiai reaguoja į bet kokį dirgiklį. Todėl, jei sugalvosite augintinį palepinti skanesniu kąsneliu nuo stalo, nepalikite jo vieno ir, pasireiškus bet kokiems negalavimams, kreipkitės pagalbos į veterinarijos gydytoją. Prisiminkite, kuo daugiau informacijos jam galėsite pateikti (koks tai buvo maistas, jo kiekis ir pan.), tuo veterinarijos gydytojui bus lengviau padėti jūsų augintiniui.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!