Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Augintinio virškinimas sutriko – kur ieškoti problemos?

2019-02-19
Augintinio virškinimas sutriko – kur ieškoti problemos?
Šunų virškinimo sutrikimas – viena dažniausiai pasitaikančių problemų, dėl kurių į veterinarijos gydytoją kreipiasi augintinio sveikata sunerimę šeimininkai. Augintiniai, kaip ir žmonės, gali būti alergiški arba netoleruoti tam tikrų maisto produktų sukeliančių šiuos sutrikimus, todėl jiems veterinarai pirmiausia rekomenduoja patiekti pašarą laikantis tam tikrų taisyklių ar įprastą mitybą pakeisti begrūde. 
 
Jautraus virškinimo šunų šeimininkams rekomenduojama augintiniui patiekti pašarą kambario temperatūros – šaltas pašaras gali sukelti skrandžio spazmus, vidurių pūtimą ir viduriavimą. Sausas pašaras neturėtų būti skaninamas konservais, sultiniu ar kitais pagardais, galinčiais būti alergijos ar vėmimo priežastimi. Augintiniui galima duoti tiek sausą pašarą, tiek konservus, tačiau šie turėtų būti to paties gamintojo. Taip pat nereikėtų miksuoti sauso pašaro su termiškai neapdorotu maistu, nes tai gali sukelti vėmimą, viduriavimą bei padidėjusį skrandžio rūgštingumą.
 
„Virškinimo sutrikimai gali sukelti dehidrataciją, nepakankamą maisto suvartojimą ar net lemti rimtesnes problemas, – atvirai dėsto parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė. –  Virškinimo sutrikimai gali pasireikšti vėmimu, viduriavimu, vidurių pūtimu ar užkietėjimu. Tie patys požymiai gali signalizuoti ir apie visai kitas problemas ar ligas, todėl ieškant sprendimo, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti priežastis.“ 
 
Jautraus ar sutrikusio virškinimo keturkojų šeimininkai, pasak K. Ausmanės, bandymų būdu turėtų nustatyti, kokių produktų augintiniai negali ėsti ir pasirūpinti pašaru be šio ingrediento. Tarp dažniausiai pasitaikančių alergenų – kviečiai, kurie, kaip ir jautiena, kiauliena ar pieno produktai, sudaro beveik 70 procentų visų alergijos atvejų – būtent nuo šių produktų eliminavimo siūloma patikrinti, kas netinkama augintiniui. Pasak ekspertės, jokio kito būdo nustatyti produktų netinkamumo nėra. 
  Kviečiai
Jei šuo alergiškas vienam ar keliems produktams, rekomenduojama jam parinkti pašarą, kuriame šių ingredientų nebūtų, pavyzdžiui, kviečių ar jautienos, vietoj kurios rekomenduojama rinktis kitos rūšies mėsą, tokią, kaip ėriena. Yra produktų, kurių nereikėtų vengti, o atvirkščiai – ieškoti sudėtyje. Pavyzdžiui, kokosų aliejus pagerina virškinamojo trakto būklę ir maistinių medžiagų įsisavinimą.
 
Grūdiniai angliavandeniai, esantys pašaro sudėtyje, gali būti keičiami kitomis, lengviau virškinamomis angliavandenių rūšimis, pavyzdžiui, bulvėmis, saldžiosiomis bulvėmis. Dažniausiai begrūdžiuose pašaruose naudojamas didesnis gyvulinės kilmės baltymų kiekis, todėl augintinis gauna didesnį kiekį organizmui būtinų aminorūgščių, vitaminų bei mineralinių medžiagų, reikalingų bendrai organizmo sveikatai palaikyti. Grūdinių produktų neturinčiu pašaru mintantis gyvūnas greičiau ir ilgesniam laikui pajunta sotumą, todėl mažėja nutukimo tikimybė. Dėl šių priežasčių begrūdę mitybą neretai renkasi ir visiškai sveikų šunų šeimininkai.
 
K. Ausmanė įspėja, kad pastebėjus ar veterinarui nustačius sutrikusį augintinio virškinimą, negalima staiga pakeisti pašaro – prie jo reikėtų pereiti palaipsniui. Jautraus skrandžio savininkams pokytis turėtų įvykti bent per 7 dienas, kai senasis pašaras maišomas su naujuoju, atitinkamai: 25, 50, 75 ir galiausiai 100 procentų.
Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!