Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Sibiro haskis - veislės, priežiūros ir mitybos ypatumai

2024-02-18
Sibiro haskis - veislės, priežiūros ir mitybos ypatumai

Sibiro haskis savo įspūdinga išvaizda ir žavia asmenybe išsiskiria kaip viena mylimiausių šunų veislių visame pasaulyje.

 

 

Veislės charakteristika

  • Sibiro haskių ūgis svyruoja nuo 50 iki 60 centimetrų;
  • Svoris nuo 15,5 iki 28 kilogramų;
  • Vidutiniškai šie šunys gyvena nuo 12 iki 14 metų;
  • Veislė apibrėžta 1925-aisiais legendinio Norvegų, Suomių, Amerikiečių kinkinių šunų augintojo Leonardo Seppal'os;
  • Sibiro haskis yra socialus, švelnus, draugiškas, žaismingas, bet labai mėgstantis judėti ir bėgti šuo;
  • Sibiro haskis puikiai sutaria su kitais šunimis, jis puikiai pasiduoda pozityviai dresūrai, tačiau jei jis nuobodžiauja, gali pradėti kasti, kandžioti baldus ar kaukti;
  • Neigiamas šių šunų bruožas - jei tik pavyks, šios veislės šuo pabėgs ir lakstys tol, kol pavargs. Šie šunys taip pat turi labai išreikštą grobio instinktą, todėl pamatę grobį – jį vysis ir grįš tik pavargęs ar pagavęs grobį;

Veislės istorija

Ši veislė atsirado tuomet, kai kečiantis klimatui Šiaurės klajokliai buvo priversti išplėsti savo medžioklės teritorijas. Klajokliai sugalvojo išveisti tokią veislę, kuri galėtų užšalusia žeme tempti nesunkius krovinius, tad šie šunys turėjo nebijoti šalčio. Keturkojai, kuriuos išveisė klajokliai, buvo šių dienų Sibiro haskių protėviai.

Žymiausias Sibiro haskis – Togo

Šunų kinkiniai buvo matomi kaip pramoga, o ne kaip dar viena transporto priemonė, galinti pasiekti net atšiauriausias vietas. Tačiau, viskas pasikeitė po 1925-ųjų, kai Aliaskos Nome mieste, įsiplieskus difterijos epidemijai niekas negalėjo pasiekti šio užkampio ir pristatyti gyvybei būtinas vakcinas.

Vienintelis būdas pasiekti Nome miestą buvo pasitelkiant šunų kinkinius, todėl iš Nome pasitikti brangaus krovinio iškeliavo kajūras Leonardas Seppala su kinkinio vedliu Haskiu Togo. Vos per 5 su puse dienos vedlys Togo nušliuožė net 1058 kilometrus, pasitiko kinkinį su vakcina ir iškart pasuko atgal. Sibiro haskis Togo, kruvinomis nuo šalčio ir darbo letenomis lėkė sniegu, neparodydamas jokių nuovargio požymių.

Pasitikti su vakcina grįžtančių L. Seppal‘os ir Togo buvo pasiųstas kitas kinkinys, vedamas stipraus ir jauno vedlio – Aliaskos malamuto Balto. Būtent Balto grįžo į Nomę su vakcina ir būtent todėl šis malamutas buvo laikomas didvyriu, o ne tūkstančius kilometrų sukoręs Haskis Togo.

Nepaisant nesuteikto didvyrio titulo, Togo istorija buvo papasakota 2019m. sukurtame dokumentiniame filme pavadinimu „Togo“, o tikrojo Sibiro haskio iškamša iki šiandien yra saugoma Wasilla miesto muziejuje, Aliaskoje.

 

 

Priežiūra

Sibiro haskio kailis yra storas ir tankus ir toks yra būtent tam, kad žiemą apsaugotų šunį nuo didelių šalčių, o vasarą padėtų apsaugoti odą nuo karščio. Žinoma, storas kailis reiškia, kad šie šunys tikrai daug šeriasi, todėl Haskius reikia dažnai šukuoti. Šukavimas itin padažnėja sezoninio šėrimosi metu, kuris vyksta pavasarį ir rudenį. Šukavimui geriausia rinktis "slicker" tipo šepetį su prailgintais metaliniais dantukais.

Taip pat, pagreitinti kailio pasikeitimą galite nuvesdami šunį į kirpyklą nukailinimo procedūrai. Tokios procedūros metu yra naudojama speciali kosmetika su eteriniais aliejais, kuri leidžia kailiui lengviau ir greičiau išsišerti, o specialaus feno, kurio srovė prasiskverbia iki pat odos, pagalba augintinio kailis yra išdžiovinamas kartu pašalinant kalio perteklių.

Mityba

Kadangi Haskiai yra stiprūs ir energingi šunys, todėl Haskio maiste būtinai turėtų būti daug baltymų. Baltymai yra viena svarbiausių maistinių medžiagų, reikalingų užtikrinti tinkamai raumenų masei bei energijos lygiui. Šiems šunim rekomenduojama rinktis pašarus, kurių gyvūninės kilmės baltymai būtų – lašiša, ėriena, krilis, vabzdžiai ar balta žuvis.

Tam, kad užtikrintumėte gerą kailio kokybę, augintinio mitybą galite praturtinti Nature‘s Protection Salmon oil lašišų aliejaus papildu, kurio sudėtyje esančios Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys padeda palaikyti odą elastingą, o kailį žvilgantį.

Didelių ir aktyvių veislių šunims, tokiems kaip Sibiro haskiai, labai svarbu stiprinti kaulų bei sąnarių kokybę, kadangi tai viena dažniausių šių šunų sveikatos problemų. Organizmo detoksikacijai, maistinių medžiagų įsisavinimo efektyvinimui, kaulų bei sąnarių kokybei galite rinktis Nature‘s Protection Microzeogen papildą su kalciu.

Ar Sibiro haskis yra tinkamas Jūsų gyvenimo būdui?

Prieš priimant Sibiro haskį į savo namus, labai svarbu pagalvoti, ar jų energinga prigimtis atitinka jūsų gyvenimo būdą. Štai keletas pagrindinių punktų, į kuriuos reikia atsižvelgti:

  • Ar esate pasirengęs suteikti daug galimybių šuniui mankštintis?
  • Ar esate pasirengęs skirti didelę laiko dalį šuns socializacijai, dresūrai ir tarpusiavio santykių kūrimui?
  • Ar savo namų ūkyje turite narių, kurie yra alergiški šunų plaukams, pleiskanoms ar dulkėms?

 

 

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!