Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Veterinarės patarimai: ką daryti, jei augintinis atsisako ėsti sausą maistą?

2022-09-19
Veterinarės patarimai: ką daryti, jei augintinis atsisako ėsti sausą maistą?

Neretai keturkojų augintinių šeimininkams tenka susidurti su problema – gyvūnai atsisako ėsti sausą maistą, kuris sudaro sveikos ir subalansuotos mitybos pagrindą. Jo atsisakyti nėra gerai, nes tokiu atveju augintinis negautų visų jam reikalingų maistinių medžiagų, o kartu tai turėtų neigiamos įtakos ne tik jo savijautai, bet ir sveikatai.

 

KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė pataria, ką daryti, jei katė ar šuo neėda sauso maisto.

 

Netinkamos gyvūnų mitybos ženklas – ašarojančios akys

Kaip teigia R. Bičiulaitienė, mityba – sveiko augintinio gyvenimo pagrindas, tačiau svarbu, kad ji būtų subalansuota, visavertė ir atitiktų mitybos rato proporcijas.

 

„Pirmiausia, šeimininkai turėtų nepamiršti, kad lepinti gyvūnus kąsniukais nuo stalo – nėra gera mintis. Nors dažniausiai augintiniai juos noriai ėda, svarbu suprasti, kad žmonių maistas nėra skirtas ir tinkamas keturkojams“, – pažymi KIKA atstovė.

 

Veterinarė pastebi, kad vienas greičiausiai pastebimų ženklų, išduodančių, jog augintinis maitinamas netinkamai – ašarojančios jo akys: „Tai alerginė reakcija, pasireiškianti dėl netinkamos pašaro ar skanėsto sudėties bei maisto nuo stalo. Remiantis statistika, akys ašaroja maždaug 80 proc. visų pasaulio šunų, tačiau labiausiai ši problema, žinoma, yra pastebima ant baltakailių, kurie yra tarsi balto popieriaus lapas.

 

Kalbant apie baltakailius, dažnai šeimininkai klausia, koks šunų maistas yra geriausias ir padeda nuo ašarojančių akių? Mano patarimas – begrūdis šunų maistas arba hipoalerginis maistas šunims, kuris paprasčiausiai sumažina alergijos tikimybę. Pavyzdžiui – Nature‘s Protection Superior Care White Coat – tai specialiai baltakailiams sukurtas Super Premium maistas šunims su inovatyvia formule, padedančia skaidrinti ašarą, tad kailiukas mažiau arba visai neberuduoja. Kitas populiarus pasirinkimas, tinkamas visų tipų kailiams ir veislėms – Oak‘s Farm maistas ir HiQ maistas šunims bei katėms.“

 

Baltakailio šunelio nuotraukos prieš ir po taisyklingos mitybos taikymo

 

Pratęsiant apie kates – netinkamą jų mitybą arba pašaro netoleravimą, kaip ir šunims, išduoti gali taip pat ašarojančios akys, tačiau joms tai pasireiškia rečiau. Kačių maistas taip pat turėtų būti atrenkamas kruopščiai atsižvelgiant į jo sudėtį, baltymų šaltinius.

 

Ką daryti, jei augintinis atsisako ėsti sausą maistą?

Anot R. Bičiulaitienės, šių problemų išvengti padėti turėtų augintinio šėrimas pagal taisyklingos mitybos ratą, kurį sudaro 80 proc. sauso ir apie 10–12 proc. konservuoto pašaro, maždaug 3–5 proc. skanėstų, o likusi dalis, 1–3 proc., skirti papildams. Svarbu nepamiršti, kad visi produktai turėtų būti kuo natūralesnės sudėties, papildyti aukščiausios kokybės gyvūninės kilmės baltymų šaltiniais (mėsos ar žuvies), be sintetinių priedų ar grūdinės kilmės ingredientų.

 

Jei sausas maistas visgi nevilioja, R. Bičiulaitienė rekomenduoja išbandyti kelis dalykus. „Pirmiausia, galite namų sąlygomis pabandyti kačių ar šunų maistą tiesiog suvilgyti šiltu vandeniu – jis padeda atskleisti kvapą, suminkštinti granulę ir sustiprinti skonį. Tačiau, jei augintinis yra įnoringas, vanduo tokiu atveju gali ir nepadėti, – siūlo ekspertė ir priduria, kad dar vienas būdas – maišyti sausą pašarą su konservais. – Tačiau turėkite omenyje, kad pridedant šlapio maisto, atitinkamai turi mažėti sauso.“

 

Nedidėlis ilgaplaukis baltakailis šunelis žiūri į siūlomą dubenėlį sauso pašaro

 

Naujiena – pašaro papildas-sriuba augintiniams

Jei minėti būdai nepadeda, tokiu atveju, anot veterinarės, visiška naujiena ir efektyvus būdas, kaip sužadinti šuns apetitą (ar katės) – specialūs pašaro papildai-sriubos. „Pašaro papildas, paprasčiau vadinamas tiesiog augintinių sriuba, yra visiška naujiena rinkoje, kuri ne tik gerina ėdamumą, bet ir yra gaminama iš aukščiausios kokybės ingredientų, todėl augintinis kartu su pašaru ir sriuba gauna papildomų maisto medžiagų, vertingų jo organizmui.

 

R. Bičiulaitienė pastebi, jog augintiniams siūlomos sriubos yra nedidelio kaloringumo, todėl ypač tinkamos tiems, kuriems reikalinga svorio kontrolė, tačiau jas naudojant irgi reikėtų atitinkamai sumažinti sauso maisto kiekį. Taip pat svarbu, jog sriubos yra be gliuteno, todėl puikiai tinkamos augintiniams, kurie turi jautrią virškinimo sistemą, netoleruoja arba yra alergiški gliutenui.

 

„Prekyboje galite rasti specialiai Nature‘s Protection Superior Care Red Coat rudakailių ir Nature‘s Protection Superior Care White Dogs baltakailių šunų bei atskirai Nature‘s Protection kačių Lifestyle sriubas. Jų sudėtyje lengvai virškinami baltymai, gausu Omega-3 ir Omega-6 riebalų  rūgščių, kurios gali padėti palaikyti sveiką odą bei žvilgantį kailį, todėl tai ir sveikatai naudingas maisto papildas.“, – pažymi veterinarė ir priduria, kad sriubą yra itin lengva naudoti –  ją reikėtų tiesiog užpilti ant sauso pašaro.

 

Rudakailis Šiba Inu veislės šuo noriai pozuoja, o šalia jo demonstruojamos Red Coat linijos sriubos

 

„Sriubas pati neseniai naudojau bandydama atpratinti mažas kates nuo pieno ir pereiti prie sauso pašaro. Iš pradžių padėjo konservai katėms, tačiau sriubos parodė efektyvesnį rezultatą, turėjo geresnį ėdamumą.

 

Sriubos taip pat labai naudingos siekiant atsistatyti po ligų, kai gyvūnai ėda nenoriai, vartoja per mažai skysčių“, – pastebi veterinarijos gydytoja.

 

Išskirtinė nauda katėms

Itin svarbią šios naujienos augintinių mityboje naudą R. Bičiulaitienė išskiria katėms: „Jos natūraliai geria labai mažai vandens, o jei gauna nepakankamą kiekį skysčių, šlapimo pūslėje gali pradėti formuotis struvitiniai akmenys, t.y., susirgti akmenlige, kurios pirmuosius simptomus išduoda šlapinimasis šalia dėžutės ar kitose namų vietose, šlapinantis pasirodęs kraujas, – pažymi veterinarė ir priduria, kad laiku pastebėjus šią ligą, ją išgydyti galima vien tinkama mityba, kadangi yra sukurtas specialus Nature‘s Protection kačių maistas nuo akmenligės (beje, rinkoje gausu ir kitų, įvairias problemas padedančių spręsti mitybos sprendimų katėms, pavyzdžiui maistas sterilizuotoms katėms,  maistas alergiškoms katėms ir pan.).

 

Baltakailis katinas su išraiškingomis akimis pozuoja šalia Oak‘s farm pašaro pakuotės

 

Taip pat vanduo ypač svarbus toms katėms, kurios ėda tik sausą pašarą, todėl siekiant patenkinti skysčių poreikį, Nature‘s Protection Lifestyle sriubytė – puikus pasirinkimas.“

 

Katėms siūlomos sriubos yra suskirstytos pagal funkcijas, todėl šeimininkai gali pasirinkti jų augintiniui aktualiausios problemos sprendimą siūlantį gaminį: Nature‘s Protection Lifestyle sriuba su tunu gali padėti palaikyti šlapimo takų funkciją, Nature‘s Protection Lifestyle sriuba su lašiša – gali padėti kontroliuoti svorį, o Nature‘s Protection Lifestyle sriuba su paukštiena gali padėti palengvinti virškinimą ir apsaugoti katę nuo plaukų gumuliukų susidarymo skrandyje bei virškinamajame trakte.

 

Rudakailis egzotinis katinas godžiai žiūri į dubenėlį sauso pašaro, pagardinto Lifestyle sriuba

 

Visgi, R. Bičiulaitienė atkreipia dėmesį, jog renkantis, kuo maitinti savo augintinį, bene svarbiausia yra atidžiai skaityti etiketes: „Jei etiketėje matote, kad pirmoje sudėties sąrašo vietoje yra ne mėsa ar žuvis, o grūdinės kilmės ingredientai, verčiau padėkite jį atgal į lentyną“, – pataria veterinarė ir siūlo kaskart renkantis, pirmiausia, nuoširdžiai sau atsakyti į klausimą, kokią naudą šis pašaras ar skanėstai atneš jūsų augintiniui.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!