Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Veterinarė atsako, kokiems augintiniams žiemą reikia daugiau maisto: svarbu įvertinti vieną dalyką

2024-01-26
Veterinarė atsako, kokiems augintiniams žiemą reikia daugiau maisto: svarbu įvertinti vieną dalyką

Už lango siaučiant šaltukui, veterinarijos gydytojų kabinetuose vis dažniau pasigirsta klausimai, ar šaltuoju metų laiku reikia keisti augintinio mitybos įpročius?

 

 

KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė aptaria, į ką šeimininkai turėtų atkreipti dėmesį, ir atsako, kaip priimti teisingą sprendimą.

 

Ar reikia keisti pašarą?

 

Bičiulaitienė teigia, jog kaip ir žmogaus, taip ir gyvūno kūnas šaltuoju metų laiku turi palaikyti šilumą, todėl yra išnaudojama daugiau energijos. Kadangi pagrindinis energijos šaltinis – maistas, žiemą rekomenduojama rinktis kaloringesnį arba padidinti įprasto pašaro kiekį.

 

Veterinarė pastebi, jog pastarasis variantas yra patogesnis ir paprastesnis: „Keičiant pašarą, reikia daryti pereinamąjį laikotarpį, o tai užtrunka laiko, tad paprasčiau yra tiesiog padidinti esamo pašaro normą.“

 

Svarbu vertinti augintinio aktyvumą

 

Ekspertė pabrėžia, jog augintinių mitybos įpročiai priklauso nuo daugelio aspektų: jų amžiaus, sveikatos, aktyvumo ir kt. Dažniausiai dietą pagal specialius gyvūno poreikius gali paskirti veterinaras, tačiau jei šuo ar katė sveikatos nusiskundimų neturi, nėra nutukęs, tuomet žiemą vertėtų savarankiškai padidinti su maistu gaunamų kalorijų kiekį bent trečdaliu.

 

„Jei gyvūnas nėra itin aktyvus, daug laiko praleidžia gulinėdamas, tuomet rekomenduojama padidinti jo maisto normą trečdaliu ir stebėti, kiek suėda. Įprastai augintiniai patys jaučia, kiek jiems užtenka, todėl jei viso pašaro nesuėda, duokite šiek tiek mažiau“, – pataria ekspertė ir priduria, jog normą padidinus per daug, gali grėsti nutukimas.

 

 

Anot R. Bičiulaitienės, didesnis kalorijų kiekis žiemą ypatingai svarbus sportuojantiems bei lauke gyvenantiems šunims. Jiems pašaro kiekį rekomenduojama netgi dvigubinti: „Gryname ore gyvenantiems ir itin aktyviems augintiniams žiemą svarbu užsiauginti šildantį riebalinį sluoksnį. Kitu atveju, jie neturės energijos šildytis.“

 

Kai žiemą augintiniai su maistu gauna nepakankamai kalorijų, veterinarės teigimu, dažnai susiduria ir su kitomis bėdomis – gali trūkti maistinių medžiagų, silpti imunitetas, o tuomet dažniau puola ir peršalimo bei kitos ligos.

 

Svarbu stiprinti organizmą

 

Veterinarė pabrėžia, jog žiemą itin svarbu stiprinti augintinio organizmą – vartoti papildus ir rinktis kuo vertingesnės sudėties pašarą .

 

„Dėl šalčio keturkojo organizmas gali būti labiau išsekęs, susilpnėti imuninė sistema, todėl svarbu vartoti papildus. Pavyzdžiui, kalcio kreidos ir vulkaninės kilmės klinoptilolito papildas savo sudėtyje turi silicio, o šis gali padėti įsisavinti iš maisto gaunamus vitaminus“, – pažymi R. Bičiulaitienė.

 

Dar vienas naudingas pasirinkimas – lašišų aliejus, kuriame gausu Omega-3 sočiųjų riebalų rūgščių. Be to, anot veterinarės, šaltis kelia pavojų didelių veislių šunų sąnariams, o lašišų aliejus, šiuo atveju, yra svarbiausia prevencijos priemonė.

 

„Šie papildai yra naudingi sklandžiai medžiagų apykaitai, gali padėti gerinti širdies ir kraujotakos sistemos darbą, sąnarių sveikatą bei išlaikyti kailio ir odos sveikatą. Be to, daugelis keturkojų mėgsta lašišų aliejų, todėl jis gali būti naudojamas paskaninti sausą maistą“, – pažymi ekspertė.

 

 

Pašaro pagrindą turi sudaryti baltymai

 

Bičiulaitienė atkreipia dėmesį, jog stiprinti imunitetą padeda ir natūralios sudėties, „super premium“ klasės pašaras, nes jame gausu vitaminų ir mineralų: „Rinkdamiesi pašarą, atkreipkite dėmesį, jog pagrindinis baltymų šaltinis turi būti gyvūninės kilmės, pavyzdžiui mėsa arba žuvis. Kuo sudėtyje jų procentas didesnis, tuo geriau. Taip pat tokie pašarai būna papildyti skirtingais vitaminais bei mineralais, taigi, konkretų pašarą galite pasirinkti atsižvelgdami į individualius savo augintinio poreikius.“

 

Žemesnės klasės pašaras, kurio pagrindas – bulvės ar grūdai, anot veterinarės, gali būti nepilnai įsisavinami, pasišalinti kartu su išmatomis, organizmui nesuteikdamas jokios naudos.

 

„Kadangi net 80 proc. augintinio sveikatos formulės sudaro subalansuota mityba (likę 20 proc. – kasdienė priežiūra), jai turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Sveikos mitybos piramidę sudaro 80 proc. sauso pašaro, 10–12 proc. konservų, 3–5 proc. skanėstų ir 1–3 proc. – papildų. Šios proporcijos neturi keistis visais metų laikais, tačiau svarbu, kad suvartojamų kalorijų kiekis žiemą būtų kiek didesnis“, – apibendrina veterinarė.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!