Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Vabzdžiai ir žuvis – augintinių pašaro ateitis: kodėl rinka eina šiuo keliu?

2024-02-14
Vabzdžiai ir žuvis – augintinių pašaro ateitis: kodėl rinka eina šiuo keliu?

Rinka siūlo daugybę įvairiausių pašaro augintiniams pasirinkimų – nuo įprasto, mėsos ar žuvies, iki dar daug kam neatrasto baltymų šaltinio – vabzdžių. Visgi, tiek šunys, tiek katės neretai susiduria su įvairiomis alergijomis, todėl įprastą pašarą tenka keisti, o dalis šeimininkų ieško ne tik alergijos nesukeliančių, bet ir aplinkai draugiškų alternatyvų.

 

 

KIKA GROUP, UAB įmonių grupei priklausančios ir pašarus bei skanėstus gaminančios AKVATERA LT, UAB technologė Julija Navikaitė teigia, jog būtent žuvies ir vabzdžių baltymų pagrindu pagamintas pašaras yra rinkos ateitis ir aptaria, kodėl šie pasirinkimai yra naudingi ne tik jūsų augintiniams, bet ir aplinkai.

 

Kodėl rekomenduojama rinktis žuvį?

 

Navikaitė pastebi, jog pašarą, kurio baltymų šaltinis – žuvis, verta rinktis dėl kelių priežasčių.

 

Žuvis – ne ką mažiau naudingas baltymų šaltinis už mėsą, tačiau turi keletą savitų pranašumų. Žuvyje gausu Omega-3 ir Omega-6 riebiųjų rūgščių, kurios itin naudingos ne tik sveikai odai ir blizgančiam kailiui palaikyti, bet gali prisidėti ir prie smegenų veiklos palaikymo.“, – naudas vardija ekspertė.

 

Anot technologės, nemažai daliai augintinių pasireiškia alerginės reakcijos, kurių priežastys gali būti įvairios: nuo netinkamos augintinio priežiūrai pasirinktos kosmetikos iki namų buityje naudojamų priemonių, tačiau, visgi, dažniausia alerginės reakcijos priežastis yra netinkami pašaro ingredientai, tokie kaip grūdai, vištiena ar pan.

 

 

Na, o pavyzdžiui, žuvis yra laikoma alergijos nesukeliančiu baltymų šaltiniu, nes alerginių reakcijų atvejų yra užfiksuota itin mažai. Be to, žuvis yra lengvai virškinama, todėl toks maistas tinka ir jautrią virškinimo sistemą turintiems augintiniams. Asortimente galite rasti pašaro, kurio sudėtyje yra lašiša, balta žuvis ar silkė, o kai kuriuos produktuose yra net ir krilio. Tad esame tikri, kad atrasite augintiniui patinkantį skonį", – pažymi AKVATERA LT, UAB technologė.

 

Vabzdžiai – naudingas ir tvarus pasirinkimas

 

Vabzdžių, J. Navikaitės teigimu, nereikėtų nuvertinti. Tai ne tik alergijos nesukeliantis, bet ir augintinio organizmui naudingų medžiagų kupinas baltymų šaltinis. Tačiau, vis dėl to, labiausiai nuo kitų skiriasi tuo, kad tai tvarus pasirinkimas.

 

 „Lyginant 100 g produkto, vabzdžių baltymų šaltiniuose yra 3 kartus daugiau baltymų nei jautienoje, 5 kartus daugiau omega riebiųjų rūgščių ir 10 proc. daugiau vitamino B12 nei lašišoje, 2 kartus daugiau geležies nei špinatuose, 0,5 karto daugiau kalcio nei piene. Juose gausu cinko, chitino, lauro rūgšties. Svarbu paminėti, kad vabzdžiuose randamos visos 10 svarbiausių organizmui amino rūgščių, tarp kurių ir taurinas“, – netradicinio baltymų šaltinio naudas vardina ekspertė.

 

Visos aukščiau išvardintos medžiagos augintinio organizme prisideda prie įvairių funkcijų: gali padėti palaikyti tvirtus kaulus, sveiką odą, blizgų kailį, palaikyti sveiką imuninę sistemą bei energijos lygį. Jauniems šuniukams gali prisidėti prie sveiko vystymosi, o aktyviems šunims šios medžiagos gali padėti stiprinti raumenis ir atsigauti po fizinio krūvio. Tad vabzdžiai kaip baltymų šaltinis yra naudingas visokio amžiaus ir aktyvumo šunims.

 

„Noriu pabrėžti, kad renkantis pašarą, kurio baltymų pagrindas yra vabzdžiai, naudą gauna ne tik Jūsų augintiniai. Šiuo metu vabzdžiai yra viena draugiškiausių aplinkai sudedamųjų pašaro dalių“, – atkreipia dėmesį ekspertė.

 

 

Taip yra dėl to, kad vabzdžių ūkiams nereikia daug naudojamos žemės ploto, jų auginimas sugeneruoja žymiai mažiau CO2, nei, pavyzdžiui, maistui auginamų gyvulių ūkiai. Įdomu ir tai, kad vabzdžių auginimui beveik nenaudojamas vanduo. J. Navikaitė akcentuoja, jog lyginant su pašaro, kuriame yra jautiena, gamyba, maistui su vabzdžiais pagaminti sunaudojama 36 kartus mažiau vandens: „Prognozuojama, kad jau 2025 metais net trečdalis žmonių pasaulyje kentės nuo švaraus vandens trūkumo, todėl jo taupymas yra itin reikšmingas.“

 

Vabzdžiai, kaip baltymų šaltinis, augintiniams pradėtas naudoti pakankamai nesenai, tačiau aš rekomenduoju nebijoti ir išdrįsti jį išbandyti. Manau liksite maloniai nustebinti rezultatais", – teigia J. Navikaitė.

 

Ekspertė apibendrina, jog kiekvienas šeimininkas savo augintiniui nori geriausio, tad renkasi vis labiau populiarėjančius ir vis didesnę rinkos dalį užimančius baltymų šaltinius kaip lašiša, balta žuvis, silkė ar vabzdžiai, ypač atsižvelgiant į tai, kad jų baltymai nesukelia augintiniams alergijos. Dar geriau, kai rūpindamasis savo šuns ar katės gerove, šeimininkas gali pasirūpinti ir gamta: „Tiek žmonės, tiek gyvūnai yra gamtos dalis. Viską, kas mums svarbiausia, gauname būtent iš jos, todėl atsidėkodami turėtume taupyti jos išteklius ir kartu su savo keturkojais draugais gyventi kuo sveikiau ir tvariau.“

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!