Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Pavasarinės alergijos kamuoja ir augintinius: veterinarė pataria, kaip palengvinti jų simptomus

2023-04-14
Pavasarinės alergijos kamuoja ir augintinius: veterinarė pataria, kaip palengvinti jų simptomus

Pavasarėjant bundanti gamta kartu pažadina ir įvairias alergijas. Dažnai nutinka, kad jos pasitaiko ir tiems žmonėms, kurie anksčiau jokiomis reakcijomis nesiskundė, o būdingi pavasarinės alergijos simptomai vis dažniau lydi ir šunis bei kates.

 

Kokie yra pagrindiniai alergijų sukėlėjai ir kaip palengvinti jų simptomus augintiniams, atsako KIKA veterinarijos gydytoja Justė Ramanauskienė.

 

Alergiją kelia ne vien žiedadulkės

 

Įprastai pirmieji alergijų simptomai tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams pradeda reikštis dar kovo mėnesį, kuomet pradeda sprogti medžių žiedai ir žydėti pirmosios gėlės – būtent medžių, žolės ir gėlių žiedadulkės yra vienas dažniausiai pavasarį pasitaikančių alergenų.

 

J.Ramanauskienė atkreipia dėmesį, jog gyvūnai taip pat gali būti alergiški pelėsių sporoms bei dulkių erkėms, kurios namuose gyventi gali ištisus metus, tačiau pavasario mėnesiais jų keliamos alergijos irgi suaktyvėja.

 

„Žiedadulkių, pelėsių ar dulkių erkučių sukelta alergija žmogui ir augintiniui gali pasireikšti beveik taip pat – dažniausiai apie ją įspėja paraudusi, perštinti oda, niežėjimas, čiaudulys bei kosulys, ašarojančios akys ar paburkusi nosis. Taip pat keturkojams būdingas stipresnis šėrimasis“, – alergijos simptomus vardina veterinarė.

 

„Jei pastebėjote, kad jūsų šuniui ar katei pasireiškė vienas ar keli iš išvardintų požymių, pirmiausia, rekomenduojama pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Jis padės diagnozuoti pagrindinę augintinio alergijos priežastį ir, į ją atsižvelgiant, paskirs reikiamą gydymą, pavyzdžiui, antihistamininius vaistus“, – siūlo ekspertė ir priduria, jog negydoma alergija gali turėti įtakos rimtomis vidaus organų komplikacijomis.

 

 

Kaip palengvinti alergijų simptomus?

 

Kaip teigia J. Ramanauskienė, žinodami, kam jūsų augintinis yra alergiškas, šeimininkai gali imtis atitinkamų priemonių palengvinti jo jaučiamus simptomus.

 

„Jei jūsų augintinis yra alergiškas žiedadulkėms, stenkitės tuo metu, kai ore jų sklando daugiausiai, augintinio nevesti į lauką, langus ir duris laikykite uždarytus. Dažniausiai toks metas yra ankstyvas rytas ir vakaras. Palengvinti alergijos keliamus simptomus taip pat gali oro valytuvas, kuris padės sumažinti namų ore esančių žiedadulkių kiekį“, – vardina ekspertė.

 

 

Anot jos, puiki prevencinė priemonė, skirta sumažinti alergijos simptomus, – dažnesnis keturkojo šeimos nario maudymas: „Reguliariai maudydami savo augintinį ir naudodami šampūną su natūraliais ingredientais, iš jo kailio ir odos pašalinsite žiedadulkes. Svarbu, kad gyvūnui skirtoje kosmetikoje nebūtų jokių cheminių priemaišų, tokių kaip parabenai, silikonai, SLS, mineraliniai aliejai. Turėkite omenyje, kad žmonėms skirta kosmetika gyvūnams taip pat nėra tinkama, net jei yra natūrali – joje esančios priemaišos gali pakenkti augintinio odos pH pusiausvyrai, kelti niežulį ar alergizuoti“, – pasakoja veterinarė ir primena, kad geriausiam sveikos odos ir kailio rezultatui pasiekti reikėtų naudoti Tauro Pro Line  3 žingsnių maudymo sistemą: valymas (pirmas šampūnas), funkcija (antras šampūnas), užrakinimas (kondicionieriai arba kaukė). Verta paminėti, jog  Tauro Pro Line kosmetika puikiai tinka ir alergiškiems šunims.

 

Jei veterinaras, įvertinęs jūsų augintinio būklę, paskyrė vaistų alergijos simptomams lengvinti, J. Ramanauskienės teigimu, šeimininkai turi atidžiai laikytis gydymo režimo ir normuoti medikamentus taip, kaip nurodyta. „Jei alerginė reakcija stiprėja arba organizmas nereaguoja į gydymą, reikėtų pakartotinai pasikonsultuoti su veterinaru, kuris rekomenduotų papildomus tyrimus“, – pataria ekspertė.

 

 

Kiti alergijų sukėlėjai

 

J.Ramanauskienė pastebi, jog niežėjimas, ašarojančios akys bei kiti alergijai būdingi simptomai atsirasti gali ne vien dėl pavasarį suaktyvėjančių alergenų – itin svarbų vaidmenį atlieka ir augintinio mityba bei jo priežiūra.

 

„Įvairios alergijos naminiams gyvūnams gali pasireikšti ir kitais metų laikais – dažniausiai jos būna susijusios su netinkama mityba arba naudojama kosmetika. Pastaroji turi būti kiek įmanoma labiau natūrali kaip pavyzdžiui Lietuvoje sukurta Tauro Pro Line kosmetika, kurioje yra net iki 97% natūralūs ingredientai. Jos sudėtyje yra tokie ingredientai, kaip šlapalas, pieno, kviečių baltymai, kokoso, migdolų ekstraktai, lipidų ir vitaminų kompleksai, eterinių aliejų mišiniai ar kokoso gliukozidas (natūralus putoklis), tad šeimininkai gali būti ramūs, kad tokia kosmetika padės pasiekti gerų rezultatų ir nesukels alergijų“, – pažymi veterinarė.

 

Maistas šunims ar pašaras katėms dažniausiai alergiją kelią dėl jame netinkamai parinktų baltymų šaltinių, pavyzdžiui vištienos, kiaulienos, pieno, kiaušinių, grūdinės kilmės ingredientų. „Jei pastebėjote, kad augintinis kasosi ar aplink akis, ausis, snukutį, pėdas atsiranda rudos dėmės, kurios ypatingai gerai pastebimos ant baltakailių gyvūnų, tuomet Nature‘c Protection Superior Care begrūdis pašaras yra optimaliausias variantas, kadangi jo sudėtyje yra alergijų nesukeliančių baltymų šaltinių, tokių kaip balta žuvis ar silkė. Taip pat liniją papildė inovatyvus Nature‘s Protection Superior Care antialerginis pašaras su vabzdžiais“, – pristato augintinių ekspertė.

 

 

Ji primena, kad alerginę reakciją augintiniams dažnai sukelia ir žmonių nuo stalo duodamas maistas, todėl disciplina – ypač norint išsaugoti baltą augintinio kailiuką – būtina. „Sveiko bei laimingo augintinio formulę sudaro 20 % jo priežiūra ir 80 % subalansuota mityba, kurios teisingos proporcijos atrodo taip: 80 % sausas pašaras, 10–12 % konservuotas pašaras, 3–5 % skanėstai ir 1–3 % papildai“, – vardina J. Ramanauskienė ir primena, kad laikantis šios disciplinos ir nenukrypstant į šoną su nuo stalo duodamais kąsneliais, alergijos maistui turėtumėte išvengti.

 

„Na, o norint palepinti augintinį, puikiai tinka Lietuvoje sukurtas papildas-skanėstas, kuris yra praturtintas reikiamais vitaminais, mineralais, taip pat sklandžią virškinimo sistemą padedančiais užtikrinti probiotikais ir prebiotikais“, – sako J. Ramanauskienė.

 

Jos teigimu, katėms alerginę reakciją iššaukti gali ir kraikas, todėl jautriems gyvūnams siūloma alternatyva – Velvet Paw TOFU kraikas, pagamintas iš 100 % natūralios žirnių ląstelienos, be jokių sintetinių  priedų ir dažiklių. „Toks kraikas visiškai skaidus vandenyje, todėl yra draugiškas gamtai – jį galima tiesiog nuleisti į tualetą ar kompostuoti, nereikia naudoti plastikinių maišelių išmatų išmetimui. Šeimininkai gali rinktis kraiką pagal šio funkcijas ir kvapą, pavyzdžiui kraikas sterelizuotoms katėms yra praturtintas natūralia kokoso aktyviąja  anglimi, o ilgaplaukėms katėms – persikų ekstraktu. Velvet Paw TOFU kraikas yra sukurtas atsižvelgiant į konkrečius katės poreikius.“

 

Kitas, saugus pasirinkimas būtų mūsų naujiena – NORIKO ULTRA PREMIUM bentonitinis kačių kraikas. Šis turi savybę sugerti drėgmę iki 4-5 kartų geriau ir yra 99,5% be dulkių, o tai reiškia mažiau netvarkos, švaresnį orą ir mažiau alergijų“, – pristato veterinarė.

 

 

Svarbu stebėti pasikeitimus

 

J.Ramanauskienė pažymi, jog jei augintinis yra alergiškas pašarui ar naudojamai kosmetikai, dažniausiai alerginė reakcija praeina juos pakeitus kitais, o gydymas vaistais nėra reikalingas, tačiau procesas gali užtrukti 4–8 savaites, o kartais ir ilgiau.

 

„Alerginę reakciją augintiniui gali sukelti daugybė veiksnių, todėl svarbu, kad šeimininkas nuolat stebėtų pasikeitimus savo gyvūno elgesyje – tai gali padėti greičiau nustatyti problemą ir ją pašalinti. Augintinio priežiūros svarbiausi elementai yra hipoalerginės kosmetikos piemonės bei visavertis subalansuotas pašaras, papildytas vitaminais, mineralais, teisingais baltymų šaltiniais. Kartu visa tai padeda stiprinti augintinio imunitetą, todėl gelbsti kovojant ir su sezoninėmis alergijomis – sveikam organizmui su jomis susidoroti lengviau“, – apibendrina veterinarė.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!