Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Pasiruošimas kelionei su augintiniu – svarbi užduotis: specialistai dalijasi patarimais, ko nepamiršti

2024-09-05
Pasiruošimas kelionei su augintiniu – svarbi užduotis: specialistai dalijasi patarimais, ko nepamiršti

Augintiniai, atsidūrę mūsų namuose, greitai tampa tikrais šeimos nariais, tad ir leidžiantis į kelionę, neretai norime kartu pasiimti ir juos. Kaip ir bet kuri kita naminių gyvūnų priežiūros rutina, taip ir pasiruošimas ilgoms kelionėms automobiliu ar traukiniu, skrydžiui lėktuvu ar viešnagei viešbutyje reikalauja tam tikrų žinių ir žingsnių, kuriuos būtina apgalvoti.

 

 

Nesvarbu, į kokią kelionę ruošiatės – ar už jūrų marių, ar į kaimyninę valstybę, yra keletas dalykų, susijusių su augintinio sveikata ir saugumu, kuriais reikia pasirūpinti dar prieš kelionę. Tai gali užtrukti ilgiau nei planuojate, todėl apie tai geriau žinoti iš anksto, o ne likus kelioms dienoms iki išvykos. Mūsų ekspertai parengė jums praktinius patarimus, padėsiančius pasiruošti išvykai su keturkoju.

 

Vakcinacija

 

Nesvarbu, ar keliaujate traukiniu, lėktuvu ar automobiliu, apsistojate viešbutyje ar stovyklavietėje, skiepai yra nepaprastai svarbūs gerai augintinio sveikatai palaikyti išvykos metu. Veterinarijos gydytoja Kamilė Ausmanė aiškina, kad paprastai augintinis būtinais skiepais aprūpinamas jauname amžiuje, tačiau vėliau periodiškai reikia pasirūpinti palaikomosiomis vakcinų dozėmis. Todėl ruošiantis kelionei reikėtų užtikrinti, kad augintinis yra skiepytas visomis reikalingomis vakcinomis. Be to, kiekvieną išvyką su augintiniu rekomenduojama apsilankyti veterinarijos klinikoje – specialistai patars, kokios vakcinos reikės ir kaip pasirūpinti augintiniu, priklausomai nuo toje šalyje paplitusių gyvūnams pavojingų ligų. Pavyzdžiui, jei vykstate į vietą, kurioje jūsų šuniui ar katei gali kilti didesnė rizika užsikrėsti liga, kuri nėra paplitusi jūsų šalyje, gali prireikti specifinės vakcinos. Net jei vakcinos ir neprireiks, gali praversti kiti specialistų patarimai, kurie padės apsaugoti augintinį nuo toje šalyje tykančių pavojų jo sveikatai. Specialistė taip pat atkreipia dėmesį, kad keliaujant su keturkoju visada privaloma turėti augintinio vakcinacijos sertifikatą, kurį neretai reikia pateikti pasienio kontrolės punkte ar viešnagės vietoje, jo neturint – augintinis gali būti neįleistas, o jūsų kelionės planai bus sugadinti. Todėl vakcinomis ir gyvūno sveikata pasirūpinti būtina.

 

 

Ženklinimas

 

Prarasti šunį ar katę nepažįstamoje vietoje yra baisiausias kiekvieno augintinio šeimininko košmaras. Kad būtumėte ramus ir atitiktumėte daugelio šalių reikalavimus, K. Ausmanė rekomenduoja prieš kelionę veterinarijos klinikoje pasirūpinti augintinio ženklinimu. Tai – paprasta ir greita procedūra, o po oda įtaisytas lustas bus susietas su jūsų kontaktine informacija, kuri yra gyvybiškai svarbi gyvūnui pasimetus. „Mikroschema turi savo numerį, kuris susiejamas su savininko kontaktais, taigi, jei gyvūnas randamas, jį radęs žmogus gali pasinaudoti duomenų bazėje esančia informacija, kad nustatytų nuosavybės teisę ir surastų šeimininką“, – priduria ji. Specialistė taip pat pabrėžia, kad kelionėje reikia stengtis šerti augintinį subalansuotu ir jam įprastu maistu ir režimu. Kelionės dienos rytą savo augintinio šerti nereikėtų – tai padės išvengti pykinimo rizikos, sako ekspertė. Jis prieš kelionę rekomenduoja tiksliai suskaičiuoti augintinio suėdamo maisto kiekį ir pasiruošti jo tiek, kiek prireiks kiekvienai išvykos dienai. Taip pat specialistė pataria maisto įsidėti papildomai, jei jūsų kelionės planai pasikeistų ir kelionė prailgėtų. Ir, kaip jau turbūt žino kiekvienas augintinio savininkas, skanėstų geram elgesiui ar paguodai taip pat reikėtų turėti, todėl veterinarijos gydytojas rekomenduoja tuo pasirūpinti iš anksto.

 

Kelionės automobiliu

 

Kai kuriems naminiams gyvūnams nėra nieko įdomesnio, kaip važiuoti vėjuotu keliu, galvą iškišus pro langą, liežuviui sklandant ore. Kitiems automobilis reiškia bauginančią patirtį, daugiausia susijusią su apsilankymu pas gyvūnų kirpėją ar veterinarijos gydytoją. Laimei, kelionei automobiliu augintinį galima paruošti, o iš anksto tuo pasirūpinus, gyvūnas patirs mažiau streso ir leis jums atsipalaiduoti. Augintinius prie šeimininkų gyvenimo būdo reikėtų pratinti nuo pat mažens – kuo daugiau veiklų veiksite kartu, tuo paprasčiau prie to prisitaikyti bus jūsų keturkojui. Štai, pavyzdžiui, jei dažnai leidžiatės į išvykas K. Ausmanė paruošė trumpą atmintinę, kurioje yra svarbiausi žingsniai, padėsiantys gyvūną pratinti prie automobilio: pasodinkite šunį kelioms minutėms ant galinės sėdynės, uždarykite duris ir atsistokite lauke. Kai šuo nurims, duokite jam skanėstą ir išleiskite iš automobilio. Vėl pasodinkite jį atgal į automobilį ir sėskite į vairuotojo vietą, kartu girdami augintinį. Užveskite automobilį ir šiek tiek palaukite. Užgesinkite automobilio variklį ir išlaipinkite šunį iš automobilio. Kai šuo prie šio proceso pripranta ir tai nekelia jam streso, reikėtų pereiti prie trumpų kelionių – galite apvažiuoti vietovę, kurioje gyvenate, ar kartu nuvykti į parką. Augintinį už gerą jo elgesį būtinai apdovanokite skanėstais ir pagyromis. Automobilyje gyvūną būtina prisegti. Svajonių pasaulyje ištikimas draugas visada keliautų prisiglaudęs prie savo šeimininko kiekvieną kilometrą, tačiau tai nėra saugu nei šeimininkams, nei kitiems keleiviams, nei pačiam augintiniui. Todėl, kaip aiškina specialistė, keturkojį reikėtų suvaržyti tol, kol transporto priemonė juda. Tai galima padaryti specialiais diržais, tvirtinamais prie saugos diržo ar gyvūno transportavimo priemonės, kurioje augintinis keliauja. Taip užtikrinsite, kad nelaimingo atsitikimo metu augintinis patirtų mažiau sužalojimų ir nesužalotų jūsų ar kitų keleivių. Be to, tai užkirs kelią keturkojui laisvai judėti automobilyje ir trukdyti vairuojančiam asmeniui ar kitiems keleiviams.

 

 

Prieš leidžiantis į nuotykį, derėtų aiškiai suplanuoti kelionės maršrutą, kad žinoti apie taisomus kelių ruožus, eismo intensyvumą ir vietas, kuriose galima apsistoti su savo augintiniu. Kaliaujant su šuniu, taip pat patariama, kas keletą valandų išleisti jį palakstyti, atlikti gamtinius reikalus ar pabėgioti, kad šis kelionėje nepervargtų ir nekeltų papildomų rūpesčių. O tam, reikia iš anksto suplanuoti maršrutą ir pasižymėti sustojimo vietas.

 

Kelionės traukiniu

 

Keliaujant traukiniu, daugelyje valstybių augintinis turi būti gabenamas gyvūno transportavimo premonėje. Išimtys taikomos šunims pagalbininkams. Tad visų kitų augintinių šeimininkai turėtų būti tinkamai pasiruošę, kad gyvūnas, keliaudamas tokiu būdu, jaustųsi komfortabiliai. O tam reikėtų pasistengti paversti gyvūno nešyklę malonia vieta. Pagrindinis darbas šeimininkui – užtikrinti, kad augintiniui nešyklėje būtų patogu, sako K. Ausmanė. Tuo pasirūpinti reikėtų dar gerokai prieš išvykimo dieną, nurodytą kelionės biliete. Ji rekomenduoja naudoti gerai vėdinamą krepšį su viršutine ir šonine anga, kad augintiniai galėtų savarankiškai įlipti ir išlipti. Augintinio pratinimo prie krepšio ar narvo procesą specialistė siūlo pradėti nuo leidimo apuostyti nešyklę, viliojant keturkojį skanėstais. Kai augintinis susipažįsta su šiuo daiktu, reikėtų pamėginti jį lėtai įkelti į krepšį ar narvą. Kai pastarasis jau bus viduje, reikėtų jį pagirti skanėstais. „Kai jie pradeda jaustis komfortabiliai, reikėtų paimti nešyklę ir šiek tiek pavaikščioti, tada nuleisti ant žemės ir išleisti augintinį“, – tęsia specialistė. „Dirbkite šiuo klausimu tol, kol galėsite vaikščioti po namus su augintiniu nešyklėje, viršutinei ir šoninei angoms užsidarius. Tada išeikite į lauką ir galiausiai į automobilį, nuvažiuokite nedidelius atstumus, kad kelionė traukiniu augintiniui būtų maloni.“

 

 

Apsilankykite traukinių stotį prieš kelionę. Visiems anksčiau buvusiems traukinių stotyje gerai pažįstami ten sklindantys garsai. Puikiai žinome, kad šioje vietoje gaudžiantys signalai, balsai ir šurmuliuojantis veiksmas gali būti labai triukšmingi. Gyvūnui ši patirtis gali sukelti didžiulį stresą. Todėl prieš kelionę gyvūnų K. Ausmanė rekomenduoja su augintiniu apsilankyti geležinkelio stotyje ir čia pasivaikščioti. Pasidomėkite sustojimų vietomis augintinio poilsiui, veterinarė siūlo prieš kelionę pasikalbėti su traukinių stoties darbuotojais ir išsiaiškinti kelionės maršrutą. Taip sužinosite stoteles, kuriose traukinys stabteli ilgesniam laikui, ir galėsite išvesti savo augintinį pasivaikščioti ar atlikti gamtinius reikalus. Paprastai tai yra sustojimai didžiuosiuose miestuose, kuriuose sustojama ilgiau nei priemiesčiuose ar kaimuose.

 

Kelionės lėktuvu

 

Visos oro linijos taiko skirtingus apribojimus keliaujant su gyvūnais. Prieš užsakydami skrydį, peržiūrėkite naminių gyvūnėlių politiką, kad žinotumėte visus reikalavimus dar prieš kelionę. Tiksliai žinodami, kur jūsų augintinis skris, galite išvengti galvos skausmo registracijos į skrydį metu, mat priklausomai nuo augintinio svorio ir dydžio, jis gali skristi dviem būdais – bagažo skyriuje arba lėktuvo salone, kartu su šeimininkais. Pabandykite praktikuoti ilgai trunkantį buvimą nešyklėje. Nesvarbu, ar turite didesnį šunį, kuris keliaus krovinių skyriuje, ar mažą šunį, kuris keliaus su jumis salone, – turėsite išmokyti jį keletą valandų miegoti narve ar nešyklėje, sako veterinarė. Šiam tikslui ji rekomenduoja treniruoti savo augintinį, atkuriant dalį lėktuvo patirties. Pavyzdžiui, galite su savo augintiniu keliauti į kavinę ar restoraną, tačiau keturkojo iš nešyklės neišleisti – taip jis pratinsis ilgesnį laiką leisti uždarytame transportavimo narve ar krepšyje, nes lėktuve augintiniai taip pat laisvai vaikščioti negali. Arba galite šią praktiką taikyti ir namuose. Tikslas – ištempti kelias valandas, kad skrydžio metu gyvūnas jaustųsi ramus ir nesiblaškytų. Specialistė taip pat pataria augintinių šeimininkams pasirūpinti, kad jų augintinio nešyklė būtų aprūpinta visais būtiniausiais daiktais: gertuve, garso neskleidžiančiais žaislais, kurie netrukdys bendrakeleiviams, ir skanėstais, padedančiais nuraminti gyvūną. O svarbiausia – šeimininkams reikėtų nepamiršti skirti pakankamai dėmesio savo augintiniui, mat lėktuvas tikrai nėra maloniausia jo buvimo vieta. „Jei jūsų augintinis guli prie jūsų kojų ir nerimauja, galite retkarčiais atsegti jo nešyklę, kad jį paguostumėte arba paduotumėte skanėstų“, – priduria K. Ausmanė. Be to, skrendant reikia apsvarstyti galimybę į dėžę įdėti sugeriančios medžiagos, pvz., pušies drožlių, kad nelaimingi atsitikimai būtų greitai absorbuojami. Be to, pušies drožlės padės jūsų augintiniui išlaikyti šilumą, kai temperatūra nukrenta orlaiviui pakilus.

 

 

Nors niekada neturėtumėte rizikuoti praleisti skrydžio, keliaujant su augintiniu į oro uostą nereikėtų atvykti anksčiau, nei reikia. Stenkitės užtikrinti, kad augintinis nešyklėje praleistų kuo mažiau laiko, tad ir oro uoste praleisti valandų valandas laukiant skrydžio – nėra geriausia mintis. Nevykite į oro uostą anksčiau, nei nurodoma oro bendrovių ar oro uostų rekomendacijose.

 

Patarimai, kaip apsistoti viešbutyje ar išsinuomoti būstą atostogoms su augintiniu

 

Prieš rezervuodami viešnagę būsto nuomos platformose ar viešbučiuose, perskaitykite jų augintinių politiką. Kai kurios apgyvendinimo įstaigos yra draugiškos gyvūnams, o kitos turi dydžio apribojimus, prašo papildomo mokesčio arba visiškai draudžia keturkojus kompanionus. Niekada nerizikuokite slapta atsivesti augintinį, nes taip galite sulaukti baudų arba išprašymo iš nakvynės vietos. Laikykitės nuoseklios augintinių rutinos. Atostogaujant visada turime įvairiausių planų – pailsėti, maudytis jūroje ir gulėti paplūdimyje, galbūt netgi leistis į žygius kalnuose. Tačiau labai svarbu atminti, kad jūsų augintiniui svarbi rutina. K. Ausmanė pabrėžia, kad kelionėje svarbu laikytis įprasto augintinio šėrimo ir pasivaikščiojimo lauke grafiko.

 

 

Pirmenybę teikite naminiams gyvūnėliams pritaikytam viešbučiui

 

Naminiai gyvūnai yra kaip vaikai: užuot galvoję apie tai, ko jums reikia iš viešbučio ar nuomojamo turto, pagalvokite apie augintinių poreikius. Labiau tikėtina, kad naminiams gyvūnėliams pritaikytose vietose yra viskas, ko reikia jūsų šuniui, įskaitant vandens dubenėlius ar gultus, priešingai nei tose vietose, kurios nėra pritaikytos augintinių atvykimui. Galbūt tai neatrodo didelė problema, tačiau šiose vietose taip pat bus ir anksčiau čia apsistojusių augintinių kvapas, o tai padės jūsų augintiniui jaustis geriau. Ekspertė taip pat siūlo pasirinkti tokią nakvynės vietą, kuri suteikia prieigą prie žalios erdvės ar draugiško gyvūnams paplūdimio, kad galėtumėte patenkinti augintinio fizinio aktyvumo poreikius. Jei ketinate palikti šunį viešbučio kambaryje, K. Ausmanė rekomenduoja palikti televizorių įjungtą ir užtikrinti, kad jums išvykus augintinis turės veiklos. Pavyzdžiui, galite palikti jam specialų žaislą, prikimštą skanėstų. Taip pat prieš išeidami iš namų atsižvelkite į savo planus: „Jei būsite išvykę visą dieną ir jūsų šuo bus vienas viešbučio kambaryje 12 ar 14 valandų, praverstų apsvarstyti augintinio auklės galimybę“, – priduria specialistė.



Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!