Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Kačių tualetas – kaip prižiūrėti vasarą?

2022-06-17
Kačių tualetas – kaip prižiūrėti vasarą?

Katės yra itin tvarką ir švarą mėgstantys gyvūnai, o ir jų kraiko dėžutė – ne išimtis. Dėl netinkamos katės tualeto priežiūros, ypatingai šiltuoju metų laiku, namuose gali pasklisti nemalonus kvapas, jaučiamas ir šeimininkams, o gyvūnai – pradėti maištauti ir netikėtose vietose palikti ne itin malonių siurprizų.

 

Kaip tinkamai išsirinkti kraiko dėžutę, palaikyti joje švarą ir kokias tvarias alternatyvas turi kačių kraikas, pristato KIKA vet. vaistininkė Karolina Ablam.

 

Svarbu ir dėžės vieta

 

Specialistė teigia, jog nuspręsti, koks kačių tualetas yra tinkamiausias jūsų augintiniui, reikėtų atsižvelgiant į jo poreikius: „Pirmiausia atsižvelkite į savo augintinio veislę, jei katinas didelis – jam bus reikalingas ir didelis kačių tualetas. Tačiau rinktis galima ir pagal tipą – katės tualetas gali būti atviras arba uždaras.

 

Jeigu jūsų keturkojė draugė yra smalsi, mėgsta žaisti slėpynes ir nuolat randa kampelį, kuriame galėtų pasislėpti – uždara kraiko dėžė arba tualetas yra puikus sprendimas, kuris ne tik leis katei turėti privačią erdvę atlikti gamtiniams reikalams, bet ir kels jai intrigą. Vienas populiariausių variantų – Makesure tualetas katėms, kuris yra ne tik erdvus katei, bet ir stilingas, tad tinka prie bet kokio namų interjero.

 

Persų veislės katė užlipusi ant dekoratyvinio stalelio, šalia jo modernus kačių tualetas Makesure

 

Jeigu jūsų katinas nėra iš smalsiųjų, ar yra didesnės veislės – vertėtų pagalvoti apie atvirą tualetą. Be to, šis variantas yra ekonomiškesnis. Atvira kačių kraiko dėžė taip pat tinka jauniems kačiukams, dar besimokantiems atlikti gamtinius reikalus.“

 

K. Ablam pastebi, jog taip pat svarbus yra ne tik pats tualetas katėms, bet ir jos vieta. „Įprastai tinkamiausia vieta katės tualetui yra vonios kambarys, tačiau svarbu jo nestatyti šalia triukšmingų vietų, pavyzdžiui, skalbimo mašinos. Jei gyvenate dviejų ar daugiau aukštų name, kad gyvūnas jaustųsi patogiai, vertėtų pasirūpinti ir keliomis kraiko dėžėmis“, – siūlo ekspertė.

 

Pasitaiko, jog katė kraiko dėžute naudotis neįpranta arba nustoja tai daryti. „Dažniausiai taip nutinka dėl kelių priežasčių: gyvūnui gali nepatikti pati dėžė – būti per maža ar nepatogi; gali būti netinkamas kraikas, kuris arba nesugeria kvapų arba sudrėkęs ima lipti prie kailio, pėdučių ir taip kelia katei diskomfortą; taip pat net labiausiai išauklėtų kačių elgesys pasikeičia susidūrus su stresu ar ligomis, todėl šlapinimasis ne vietoje gali būti ženklas, kad gyvūną reikia parodyti veterinarui. Dar viena priežastis – namuose yra daugiau kačių, dėl to jos gali žymėti savo teritoriją“, – pasakoja K. Ablam.

 

Šviesus katinas stovi žalsvoje kraiko dežutėje

 

Geriausias kraikas katėms – kaip išrinkti?

 

Pasak vet. vaistininkės, šiuo metu siūlomų kraiko rūšių gausa gali nesunkiai priversti pasimesti, todėl dėmesį reiktų atkreipti į kelis svarbiausius dalykus: „Pirmiausia, įvertinkite granulės dydį – jis tiesiogiai susijęs su sugeriamumu, o geras sugeriamamumas yra svarbus, kad kraikas neliptų prie kailio. Antroji sąlyga yra natūralumas – kraikas turi nedirginti jautrių kačių pėdučių ir nekelti alergijų, kas neretai atsitinka su cheminių priemaišų turinčiais produktais, o taip pat svarbus kvapas, kuris turi būti ne tik gaivus katei, bet ir apsaugoti nuo į butą sklindančių nemalonių kvapų, ypatingai vasarą, kai oras yra tvankus.“

 

Kraikas katėms gali būti renkamas atsižvelgiant į konkrečius savo augintinio poreikius. „Galite rasti kraiką, skirtą specialiai jauniems kačiukams, kuris nedirgina uoslės, taip pat nedulkantį, skirtą į alergiją linkusioms katėms, ar nelimpantį prie kailio – ilgaplaukėms. Na, o itin jautrioms ir sterilizuotoms katėms svarbu, jog kraikas sugertų nemalonius kvapus“, – skirtingas kraiko rūšis pristato specialistė ir pabrėžia, kad jeigu katės poreikiai nėra išskirtiniai, kraiką galima rinktis ir pagal mėgstamą kvapą: levandų, alijošių, persikų, ramunėlių ar žaliosios arbatos.

 

Žmogus į kraiko dežutę beria Tofu kraiką su persiko aromatu

 

Draugiškos aplinkai alternatyvos

 

K. Ablam pastebi, jog šeimininkai vis dažniau atkreipia dėmesį į aplinkai draugiškas alternatyvas, todėl šiuo metu itin populiarus Velvet Paw TOFU kraikas.

 

„Kačių kraikas turi būti prižiūrimas kasdien, o pilnai pakeičiamas maždaug kas dvi savaites, todėl jis, kartu su plastikiniais maišeliais, į kuriuos dažnai yra pilamas, sudaro nemažą dalį atliekų. Šeimininkai, tą suprasdami ir norėdami užtikrinti ne tik savo gyvūno, bet ir planetos gerovę, ima ieškoti alternatyvų. Viena tvariausių alternatyvų, siūlomų šiuo metu, yra visiškai natūralus ir skaidus vandenyje TOFU kraikas iš žirnių ląstelienos“, – tvirtina specialistė.

 

Ji pasakoja, kad kačių kraikas TOFU yra itin lengvai prižiūrimas. „Katei pasinaudojus tualetu, kraikas TOFU sušoka į mažus kauburėlius, todėl visą dėžutę keisti reikia rečiau – pakanka išimti sušokusio kraiko gabalėlius. Labiausiai džiugina tai, jog TOFU kraikas katėms (tinka naudoti ir kaip kraikas graužikams!) yra 100 proc. natūralus ir skaidus vandenyje, todėl jį galima paprasčiausiai nuleisti į tualetą. Taip ne tik saugosite gamtą, nes nenaudosite plastikinių maišelių, bet ir sutaupysite laiko“, – kalba K. Ablam.

 

Ekspertė pažymi, kad natūralūs produktai leidžia užtikrinti gamtos ratą: „Produktai iš gamtos gali keliauti atgal į gamtą, taip jos neteršiant, o saugant.“

 

Margas katinas tupi pavasarinėje žolėje šalia jo pakuotė Tofu kraiko su levandų aromatu

 

Katino tualetas – kokia reikalinga priežiūra?

 

K. Ablam tikina, kad ne mažiau nei pats kraikas, svarbi yra ir tinkama jo dėžės priežiūra. Pavyzdžiui, medžio drožlių ar silikoninis kraikas turėtų būti keičiamas kas 3–5 dienas, priklausomai nuo katės šlapinimosi dažnio. Velvet Paw TOFU kraiko iš žirnių ląstelienos rekomenduojama pilti apie 3–4 cm, o kadangi kasdienei jo priežiūrai užtenka pašalinti sušokusius grumstelius ir tiesiog įpilti tiek, kiek jo buvo pašalinta, visiškai pakeisti ir išplauti katės tualetą gali reikėti vos kartą per mėnesį.

 

„Kačių kraiko dėžė turėtų būti plaunama po drungnu tekančiu vandeniu, keletą kartų praskalaujant švelniu valikliu ar skystu muilu. Gali būti naudojamas ir antibakterinis purškalas ar specialus valiklis, kuris ne tik šalintų kvapus, bet ir veiktų antibakteriškai. Pavyzdžiui MISOKO purškiklis šalina dėmes ir nemalonius kvapus bei atkuria gerą jūsų augintinių namų higieną, kad jie gyventų švaresnėje ir sveikesnėje aplinkoje.“, – pastebi ekspertė ir priduria, jog nevertėtų pamiršti, kad katės uoslė yra gerokai jautresnė nei žmonių, todėl praplauti tualetą vien vandens – nepakanka.

 

Higieninė priemonė dėmėms ir kvapui šalinti Misoko

 

Jei ketinate atostogauti

 

Anot K. Ablam, vasara – atostogų metas, tačiau augintiniai keliauti su mumis gali ne visuomet ir šeimininkai baiminasi, kad grįžę po kelių dienų ras netikėtų staigmenų. Pasak jos, jei pasirūpinsite savo katės patogumu, taip nutikti neturėtų.

 

„Jei planuojate trumpas, poros dienų vasaros atostogas, katės tualetas turėtų būti pripildytas kiek gausiau nei įprastai. Toliau, automatinė girdykla katėms ir automatinė šėrykla katėms yra tikras išsigelbėjimas. Šie inovatyvūs produktai paduoda maisto bei aprūpina katę šviežiu vandeniu.

 

Jei numatomi šilti orai, palikite namuose mikro ventiliaciją, tačiau langų neatidarykite – gyvūnui tai pavojinga, nes jis gali įstrigti ar iškristi“, – perspėja specialistė ir primena, kad išvykstant ilgesniam laikui nei porai dienų, katę arba reikėtų pasiimti kartu, arba surasti, kas galės ją prižiūrėti, kol jūsų nebus.

 

Jei visgi nusprendėte su savo augintiniu keliauti kartu, ekspertė pataria pasirūpinti svarbiausiais kelionės aksesuarais, padėsiančiais užtikrinti jūsų katės patogumą – namus primenantis pledas, gyvūnų transportavimo krepšys, kuprinė katei, Misoko kelioninė gertuvė šunims ir katėms, patogiose pakuotėse iš anksto sunormuoti kačių konservai, dubenėlis bei, žinoma, skanėstai katėms, o jei gyvūnas bijo keliauti – nepamirškite ir Biteless antistresinio antkaklio.

 

Margas egzotinis katinas tupi ant akmenų šalia jo pakelis Nature Protection skanėstų

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!