Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Geriausia dovana augintiniui – sveikata: veterinarė perspėja, jog erkės nemiega

2023-12-19
Geriausia dovana augintiniui – sveikata: veterinarė perspėja, jog erkės nemiega

Artėjant didžiosioms metų šventėms augintinių šeimininkai vis dažniau keliauja į prekybos centrus ieškoti dovanų ne tik artimiesiems, bet ir savo mylimiems keturkojams.

 

 

Remiantis „MarketWatch Guides“ pateikiamais naujausiais 2023 m. statistikos duomenimis, skaičiuojama, jog šiemet naminių gyvūnėlių savininkai kalėdinėms jų dovanoms išleis vidutiniškai 122 JAV dolerius, o dosniausiais laikomi Z kartos atstovai, kurių išlaidos augintinių dovanoms turėtų siekti 147 JAV dolerius. Tai yra daugiau nei daugelis išleidžia savo šeimos narių dovanoms.

 

Kaip teigia KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė, pradžiuginti mylimus augintinius švenčių proga – puikus sprendimas, tačiau dar geriau, jei po eglute atsidurs tai, kas ne tik sukels džiaugsmą, bet bus naudinga jų sveikatai: „Juk didžiausia dovana ir laimė – gerai jaustis ir būti aktyviam“.

 

Erkės nemiega

 

Veterinarė R. Bičiulaitienė atkreipia dėmesį, jog nenuostabu, kad kelius nuklojęs sniegas, malonus šaltukas gali užliūliuoti augintinių šeimininkų budrumą – erkių aktyvumas išties turėtų būti sumažėjęs. Visgi, atsipalaiduoti negalima.

 

„Žiemą keturkojų savininkai dažnai pamiršta apie apsaugą nuo erkių. Tačiau matome, kad žiemos mūsų šalyje toli gražu nebėra tokios šaltos kaip prieš keliolika ar keliasdešimt metų, todėl, kol temperatūra yra nepastovi ir dienomis būna netgi pliusinė, parazitai yra vis dar aktyvūs. Erkės budrios ir į jūsų augintinį gali įsisiurbti net jam mėgaujantis maudynėmis sniege, todėl pasirūpinti apsauga – vis dar būtina“, – perspėja veterinarė.

 

 

Ji primena, jog nenaudojant apsaugos nuo erkių priemonių, malonus pasivaikščiojimas apsnigtame miške gali baigtis nemaloniomis ligomis, tokiomis kaip bebeziozė, keliančiomis mirtiną grėsmę augintinio sveikatai.

 

„Galvodami apie apsaugos nuo erkių priemones, pirmiausia, įvertinkite, kokia žiema už lango. Jei lauke šalta, laikosi minusinė temperatūra, užtenka bent vienos apsaugos priemonės, tačiau jei temperatūra keičiasi, tai šyla, tai šąla, drėgna, tuomet, kaip ir vasarą, reikia kompleksiškai derinti bent kelias“, – apie tai, kaip žiemą apsaugoti augintinį nuo erkių, pasakoja R. Bičiulaitienė.

 

Veterinarės teigimu, apsaugai nuo erkių žiemą galioja ta pati pagrindinė taisyklė – geriausia derinti vieną cheminę, ir vieną natūralią apsaugos priemones, tačiau tinka ne visi pasirinkimai: „Šaltuoju metų laiku verčiau nesirinkti ultragarsinių pakabučių – gyvūnui voliojantis sniege, jie dažnai sušlampa ir nėra naudingi. Verčiau juos pakeisti atspariais vandeniui – magnetiniais. Taip pat galima rinktis antiparazitinį antkaklį bei kartu naudoti lašiukus ar tabletes.“

 

Geriausia dovana – sveikata

 

Šeimininkai šv. Kalėdų proga savo augintinius lepina įvairiomis dovanomis: dailiais pledukais, žaislais, skanėstais, gertuvėmis ar dubenėliais; nepamiršta pasirūpinti ir šventine jų apranga. Taip pat populiarėja ir specialiai gyvūnams skirti advento kalendoriai.

 

Kaip teigia R. Bičiulaitienė, tai malonu tiek augintiniui, tiek pačiam šeimininkui, tačiau svarbu prisiminti svarbiausią – sveikatą: „Žinoma, dovanos džiugina ir yra reikalingos, tačiau, jei turite rinktis, visuomet pirmiausia rinkitės apsaugą ir gerą savijautą – tai geriausia dovana.“

 

Veterinarė pabrėžia, jog per šventes šeimininkams neretai kyla pagunda augintinius palepinti maistu nuo šventinio stalo. Ji sako šiukštu nepasiduoti šiam norui. Tokie produktai kaip šokoladas, riešutai, svogūnai gali būti mirtinai pavojingi jautriam gyvūno organizmui, o ant šventinio lietuvių stalo jie yra itin dažni. Ekspertės teigimu, geriau duokite augintiniui skanėstą-papildą, kuris bus ne tik skanus, bet ir sveikas palepinimas.

 

 

„Taip pat būkite atidūs ir su dekoracijomis. Pavyzdžiui, mūsų mėgstama kalėdinė gėlė puansetija yra nuodinga katėms. Nors ji nekelia pavojaus jų gyvybei, tačiau paragavus arba palaižius gali skaudėti skrandį, kilti viduriavimas. Apsinuodijimo atveju, vaistinėlėje visuomet pravartu turėti kalcio kreidos ir vulkaninės kilmės klinoptilolito papildą, kuris gali padėti išvalyti toksinus iš organizmo“, – teigia R. Bičiulaitienė ir priduria, jog visgi, ši gėlė tikrai ne visiems augintiniams kelia susidomėjimą, todėl jei matote, kad katės ji nedomina, galite drąsiai džiaugtis ja savo namuose.

 

Ekspertė perspėja, jog šventiniu laikotarpiu gyvūno elgesį reikia atidžiai stebėti: „Jei matote, kad augintinis pasidarė vangus, pradėjo vemti, gali būti, jog jis prarijo ką nors netinkamo arba ką nors nugvelbė nuo šventinio stalo. Todėl jei įtariate, kad taip galėjo nutikti, nedelsiant kreipkitės į veterinarijos gydytoją.“

 

Veterinarė apibendrina, jog šventės – stebuklingas, džiaugsmo pripildytas metas, tačiau jis taip pat reikalauja atidumo. „Mėgaukitės šiuo laiku su savo mylimais augintiniais, tačiau prisiminkite, jog mūsų mažųjų draugų sveikata bene labiausiai priklauso nuo mūsų rūpesčio ir priimtų sprendimų“, – apibendrina R. Bičiulaitienė.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!