Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Alergija šuniui – veterinarė pataria kaip atpažinti ir padėti

2022-10-19
Alergija šuniui – veterinarė pataria kaip atpažinti ir padėti

Šunys, kaip ir žmonės, gali būti alergiški. Vienas dažniausių augintinių alergijų sukėlėjų – šunų maistas, o tiksliau, tam tikros jo medžiagos ar ingredientai. Jei šeimininkas augintinio alergijos simptomus ignoruoja, ilgainiui jos gali iššaukti ir kitas sveikatos problemas. 

 

Kaip pastebėti, ar jūsų šuo nėra alergiškas, ir ko imtis, kad augintinis vėl būtų sveikas, atsako KIKA veterinarijos gydytoja Justina Ramanauskienė.

 

Pagrindiniai alergenai maiste – glitimas ir kai kurie baltymai

 

Kaip teigia veterinarė J. Ramanauskienė, augintiniams alergijos gali kilti dėl įvairių vidaus ar išorės dirgiklių, tokių kaip infekcijos, medikamentai, kosmetikos priemonės ar net žaislai, tačiau dažniausiai pagrindinis jų sukėlėjas būna maistas, o tiksliau – tam tikri baltymai bei glitimas.

 

„Glitimo gausu grūdinės kilmės produktuose, jis apsunkina virškinimą, neretai jo tenka atsisakyti ir žmonėms, o šunų organizmą jis veikia beveik identiškai. Šunų maistas, konservai ar skanėstai šunims, kurių pagrindą sudaro vištiena ar jautiena turi daug baltymo, kuriam taip pat dažnai pasireiškia alerginės gyvūnų reakcijos, todėl tenka ieškoti pašaro alternatyvų“, – pažymi veterinarė ir pateikia statistiką: pagrindiniai alergenai yra jautiena, kiauliena, kviečiai, pienas ir jo produktai – jie sukelia net 68 % alergijų atvejų, 25 % alergijų sukelia vištiena, vištų kiaušiniai, soja, o likusius 7 % alergijų sukelia kiti produktai.

 

Siekiant išvengti neigiamos augintinio organizmo reakcijos taip pat labai svarbu nesidalinti su juo maistu nuo stalo: „Šunys turi jautrią virškinimo sistemą, todėl žmonių maistas jiems gali sukelti alergiją, pilvo skausmus ar žarnyno sutrikimus. Dėl šios priežasties, svarbu, kad keturkojį maitintumėte tik jam skirtu maistu kaip hipoalerginis maistas šunims, konservai šunims, sriubytės (šunims ir katėms) bei skanėstai.“

 

Dideliam šviesaus kailio šuniui siūlomas dubenėlis sauso pašaro

 

Alergijos simptomai. Kaip juos pastebėti?

 

Šunų alergija gali pasireikšti skirtingai, tačiau dažniausiai tai pastebime per „tekančias“ akis, kuomet ant kailiuko atsiranda tamsios dėmės nuo ašarų.

 

„Ypač greitai pirmuosius alergijos simptomus gali pastebėti šviesaus kailio šunų augintojai, nes ant kailiuko pasirodo rudos ašarų dėmės. Taip nutinka, nes dėl amino rūgščių disbalanso bei netinkamo baltymų šaltinio ašaros praranda skaidrią sudėtį ir ima bėgti rudos. Skaičiuojama, kad nesubalansuota mityba yra net 80 proc. tokių atvejų priežastis“, – pastebi J. Ramanauskienė ir pažymi, jog rudos ašaros bėga net 4 iš 5 viso pasaulio šunų, tiesiog ant tamsesnio plauko ši problema pasimato sunkiau.

 

Baltakailis šunelis su alergijos simptomu rudomis ašarų dėmėmis po akimis

 

Dar vienas dažnas alergijų pasireiškimo būdas – odos problemos.

 

Šunų maistas daro įtaką visam gyvūno organizmui, o jo oda – ne išimtis. Dėl netinkamo maisto ji gali parausti, atsirasti spuogelių, dėmelių, – kaip pastebėti šunų alergiją vardija veterinarė ir pažymi, jog problema gali pasireikšti net ir per pėdučių odą. – Tokiu atveju šuo ima savo pėdutes laižyti, nes jos tampa jautrios ir skausmingos. Tačiau pėdučių laižymas sukelia dar daugiau problemų, nes yra sudaroma puiki terpė veistis bakterijoms tarpupirščiuose, taip pat nuolat laižant pėdutes aplink drėksta kailis, o tada jis ima ruduoti.“ Veterinarė atkreipia dėmesį, kad negydoma stipri alerginė reakcija ant odos gali iššaukti ir lėtines ligas, tokias kaip atopinis dermatitas.

 

Rudakailis šunelis su ryškiais alergijos simptomais alopecija ir odos sudirgimu

 

Anot J. Ramanauskienės, dėl netinkamos pašaro sudėties šunims gali sutrikti virškinimas, pūsti pilvą, pasikeisti išmatų forma, o ilgainiui išsivystyti ir rimtesnės ligos, pavyzdžiui, opa. Specialistė perspėja, jog tai gali lemti net ir psichikos sveikatos problemas – dėl ilgai besitęsiančios blogos savijautos, šuo tampa liūdnas, vangus.

 

Kaip gydyti alergiją?

 

Anot veterinarijos gydytojos, jei augintiniui pasireiškė pirmieji alergijos simptomai – ašarojančios akys, odos pleiskanojimas ar paraudimas – šeimininkai gali bandyti ieškoti priežasties patys, keisdami jo mitybą ar kosmetikos priemones. Jei alerginė reakcija visgi yra stipresnė, augintiniui gali prireikti ir medikamentinio gydymo, todėl reiktų nedelsti ir kreiptis į specialistus.

 

„Jei pamatėte, kad jūsų šuniukui pasireiškė alergijos simptomai, pirmiausia rekomenduojama peržiūrėti jo mitybą – šuns maistas turėtų būti be grūdinės kilmės ingredientų, vištienos, jautienos, kiaulienos produktų, būti aukščiausios kokybės, subalansuotas, visavertis, pavyzdžiui, ėrienos ar lašišos pagrindu. Taip pat puikus pasirinkimas ir gera alternatyva – balta žuvis, su ja gaminamas hipoalerginis maistas šunims“, – rekomenduoja J. Ramanauskienė.

 

Kadangi „tekančių akių“ problema itin aktuali šviesaus kailio šunims, veterinarė rekomenduoja išbandyti specialiai jiems sukurtus ir šią problemą sprendžiančius aukščiausios rūšies Nature‘s Protection Superior Care White Dogs pašarus. Šis sausas šunų maistas yra įvairių skonių, su skirtingais baltymų šaltiniais, tokiais kaip vabzdžiai, krilis, silkė. Tai hipoalerginis maistas šunims, kuris yra begrūdis, papildytas vulkaninės kilmės klinoptilolitu.

 

Šis begrūdis šunų maistas gali padėti reguliuoti ir skrandžio rūgštingumą. Tačiau svarbiausia yra tai, kad Nature‘s Protection Superior Care White Dogs pašare amino rūgščių balansas sureguliuotas taip, kad ašarą padaro skaidrią ir kartu išsprendžia ne tik alergijos, bet ir estetikos problemą.

 

Baltakailio šuns nuotraukos demonstruojančios jo pasikeitimus po tinkamos mitybos taikymo

 

„Pavyzdžiui silkė – lengviausiai virškinama žuvis iš visų, kurioje gausu Omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino D, todėl jos pagrindo Nature‘s Protection Superior Care White Dogs pašaras tinka alergiškiems šunims bei tiems, kuriems reikalinga svorio kontrolė. Renkantis super premium šunų maistą, jo sudėtis jau bus papildyta jautrią odą bei virškinimą gerinančiais ingredientais, todėl aprūpins šuns organizmą visomis reikalingomis medžiagomis ir padės užtikrinti nepriekaištingą kailio išvaizdą“, – super premium šunų maisto naudą pristato veterinarė.

 

Baltakailis špicų veislės šunelis ir šalia jo Nature's Protection sausų pašarų pakuotės

 

Ramanauskienė primena, kad nors 80 % taisyklingos augintinio priežiūros formulės sudaro mityba, svarbu atsakingai rinktis ir kosmetiką, kuriai skiriama 20 % – ji turi būti tik natūralios sudėties, be cheminių ingredientų, tokių kaip silikonai, SLS ir parabenai.

 

Pakeitus mitybą bei higienos, grožio reikmenis, anot veterinarės, augintinį reikia stebėti apie 3–4 savaites. Jei alergijos simptomai nepraeina, tuomet verta kreiptis į veterinarą ir ieškoti kitų galimų problemos priežasčių.

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!