Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Sugrįžtantis erkių sezonas: kasdienė augintinių priežiūra pareikalaus papildomo rūpesčio

2021-03-19
Sugrįžtantis erkių sezonas: kasdienė augintinių priežiūra pareikalaus papildomo rūpesčio

Kartu su pavasariu sugrįžęs erkių sezonas skatina suklusti visus augintinių šeimininkus. Niekam ne paslaptis, kad erkės yra ne tik vieni pavojingiausių parazitų keturkojams, bet ir būna dažniausiai sutinkami kasdienių pasivaikščiojimų metu. Gyvūnų prekių parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja Ieva Plungytė primena, kad miškuose ar netgi daugiabučio kiemo pievelėse tūnantys kraujasiurbiai jau nuo kovo mėnesio gali nepastebimai įsikibti į augintinio kailį. Dėl to jau dabar derėtų žengti pirmuosius erkių prevencijos žingsnius šį sezoną.

Saugių pasivaikščiojimų ABC

Pasak veterinarijos gydytojos I. Plungytės, iki šiol visuomenėje vyrauja įsisenėjęs mitas, jog erkės būna aktyvios tik vėlyvą pavasarį bei vasarą. Iš tikrųjų jos gali būti pavojingos daug ilgesnį laiko periodą, dėl to augintinių šeimininkai su jų įsisiurbimais gali netikėtai susidurti netgi šiuo ankstyvo pavasario metu.

„Nors pats intensyviausias erkių sezono pikas įsismarkauja gegužės viduryje, visgi tinkamai neapsisaugojus, pirmųjų įsisiurbimų galima sulaukti ir šiandien. Vis labiau šylantys orai bei atlaisvinami karantino apribojimai ne vieną šeimininką drauge su savo augintiniu paskatins keliauti į miškus. Dėl to būtina atsakingai įvertinti padidėjusią erkių pasigavimo riziką – tam užkirsti kelią galima iš anksto pasirūpinant apsauginėmis priemonėmis nuo parazitų bei po kiekvieno pasivaikščiojimo atsakingai apžiūrint augintinio kailį“, – sako veterinarė.

Įsibėgėjant pavasariui veterinarė pataria į kasdienių pasivaikščiojimų rutiną įtraukti dėmesingą augintinio paglostymą vos sugrįžus namo. Anot jos, labai svarbu tam nepagailėti papildomų minučių, kadangi nedidelės erkės gali lengvai pasislėpti tarp augintinio kailio. Tuo metu kaip dažniausias erkių įsisiurbimo vietas galima išskirti minkštesnės odos ar sunkiau pačiam augintiniui prieinamas kūno dalis – kirkšnis, pažastis, kojas, pilvą bei užausius.

Pašnekovė taip pat pabrėžia, kad ypatingo dėmesio gali pareikalauti ilgaplaukių šunų priežiūra, nes jų tankiame kailyje erkei išlikti nepastebėtai yra kur kas paprasčiau.

„Siekiant paprastesnės ilgaplaukio augintinio priežiūros, atšilus orams šeimininkai gali patrumpinti jo kailį – tai palengvins kasdienę šuns priežiūrą po pasivaikščiojimų. Taip pat patartina dažniau skirti laiko gyvūno poplaukio iššukavimui, kadangi šio proceso metu šeimininkai neabejotinai gali pastebėti įsisiurbusį parazitą“, – pasakoja I. Plungytė.

Priemonės nuo erkių – visos turi savo paskirtį

Oficialiai kovo mėnesį paskelbus erkių sezono pradžią, kiekvienas augintinio šeimininkas turėtų pasirūpinti išankstinėmis profilaktikos priemonėmis nuo erkių. Tuo metu KIKA veterinarė tvirtina, kad nors šių priemonių įvairovė dažnam gali pasirodyti per daug paini, iš tikrųjų viskas yra kur kas paprasčiau, negu atrodo.

„Priemonių nuo erkių įvairovė pasižymi itin plačiu pasirinkimų spektru, todėl kiekvienas šeimininkas gali atrasti geriausiai jo augintiniui tinkančią priemonę. Tai gali būti aeorozoliai, lašai, antkakliai ir tabletės, taip pat eterinių aliejų mišiniai bei ultragarsiniai pakabukai. O jeigu augintinis lauke praleidžia daugiau laiko, tuomet yra galimybė derinti šias prevencines priemones tarpusavyje, iš kurių viena gali būti augalinė, o kita – būtinai veterinarinė. Pavyzdžiui, keturkojui dėvint apsauginį natūralaus pagrindo antkaklį, papildomai galima sušalinti augalinius lašiukus nuo erkių bei sušerti veterinarinę tabletę. Taip pat galima varijuoti tarp veterinarijos klinikoje įsigyto antkaklio, augalinių lašiukų bei ultragarsinio pakabučio“, – dalijasi patarimais specialistė.

Anot jos, norint užtikrinti ilgalaikę augintinio apsaugą, paprasčiausia dėvėti antiparazitinius antkaklius, kurie gali veikti nuo poros iki 8 mėnesių, priklausomai nuo jų rūšies. Taip pat galima rinktis ir ant odos tepamus veterinarinius lašiukus, kurių poveikis yra aktyvus nuo 3 iki 4 savaičių. Tačiau niekada nepamaišys ir papildoma apsauga ruošiantis ilgesniems pasivaikščiojimams – tai gali būti ultragarsiniai pakabučiai ant kaklo, vabzdžius atbaidantys eteriniai aliejai arba prieš pasivaikščiojimus purškiamas specialus aerozolis.

Veterinarė pabrėžia, kad visas šias apsaugines priemones ne tik galima, bet ir rekomenduojama naudoti kompleksiškai. Tokiais atvejais svarbiausia laikytis pagrindinės taisyklės – jeigu naudojama tokia cheminė priemonė kaip tabletė arba aerozolis, drauge su ja turi būti derinama natūrali arba cheminių medžiagų sudėtyje neturinti alternatyva kaip eteriniai aliejai ar ultragarsiniai pakabukai.

Radote erkę – tik neišsigąskite

Visgi po pasivaikščiojimo pastebėjusiems į augintinio odą įsisiurbusią erkę veterinarijos gydytoja pataria neišsigąsti. Visų pirma, derėtų atsargiai ją suimti pincetu arba specialiu erkių traukikliu ir švelniai patraukti. Ištraukus parazitą svarbu nepamiršti dezinfekuoti pažeistą keturkojo odos vietą bei artimomis dienomis stebėti jo savijautą.

„Tuo metu itin nerimaujantys, ar pavyks savarankiškai bei saugiai pašalinti erkę, visada gali kreiptis į veterinarijos kliniką. Tokiais atvejais svarbiausia nugalėti jaudulį, o jo išvengti geriausiai padeda profilaktinė augintinio priežiūra bei atsakingas šeimininko dėmesys nuo ankstyvo pavasario pasirūpinant apsaugos priemonėms gyvūnui. Kadangi nuo erkių veikiausiai pabėgti nepavyks, tik stropiai laikantis gyvūno priežiūros taisyklių galėsite užtikrinti jo gerovę bei sveikatą. Visgi ne veltui kiekvienas keturkojis yra mūsų lygiavertis šeimos narys, nusipelnęs tokios pat atsakingos priežiūros kaip ir kiti“, – sako KIKA veterinarė I. Plungytė.

Straipsnį galite rasti delfi.lt.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!