Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Katė Sfinksas

2015-01-16
Sfinksas

Sfinksų išvaizda daugeliui žmonių sukelia šypsnį veide. Juk tai tikriausiai vienintelė beplaukių kačių veislė pasaulyje! Tačiau šios katės toli gražu atitinka ne kiekvieno žmogaus skonį. Įdomu tai, jog šia nepaprasta sfinksų išvaizda žmonės arba žavisi, arba atstumia, tačiau abejingų jai nėra. Vis dėlto šios katės sulaukia vis daugiau žmonių simpatijų ir šiuo metu sfinksų veislė sparčiai populiarėja tarp selekcininkų ir kačių mylėtojų. O žmonėms, kurie yra alergiški katės plaukui, šis beplaukis sfinksas – tikra Dievo dovana.

Šiek tiek istorijos. Yra žinoma, jog actekai jau prieš daugelį šimtmečių laikė namuose beplaukes kates, panašias į šiandieninius sfinksus. Modernioji veislė ėmė vystytis po 1966 m. Kanadoje. Ši rasė gavo Sfinkso vardą. Sfinksų rasės standartas buvo pripažintas 1997 m., todėl ši veislė yra dar visai nauja.

Išvaizda

Kūnas. Sfinkso veislės katės kūnas yra vidutinio ilgumo, jis tvirtas ir raumeningas, tačiau grakštus ir gracingas. Krūtinė apvali, nugara tiesi, apvalus, ne per didelis pilvas.

Dažnai žmonės klysta teigdami, jog sfinksas turi aukštesnę kūno temperatūrą nei kitos katės. Taip atrodo tik todėl, jog ši katė neturi kailio ir liečiamasi prie nuogos odos. Prisilietus yra jaučiama daugmaž tikra vidinė kačių kūno temperatūra.

Kailis. Sfinksai iš visų kačių veislių skiriasi tuo, jog jų kūnas yra beplaukis. Tik vietomis – ant skruostų, kojų, pėdučių ir uodegos matomi labai trumpi, maždaug 2 mm ilgio plaukeliai. Sfinkso oda yra labai elastinga ir raukšlėta. Raukšlių daugiausia galima pastebėti ant galvos tarp ausų, ties mentėmis, kaklo, kojų ir pilvo srityje. Ypač raukšlėta oda būna sfinksų jauniklių.

Spalva. Šiandien sfinkso kates imta veisti visomis įmanomomis spalvomis bei jų deriniais, todėl odos spalva gali būti įvairi: tiek vienspalvė šviesi arba tamsi, tiek marga ar dėmėta. Ypač vertinami baltos spalvos deriniai.

Galva. Sfinkso kačių galvos forma yra vidutinio didumo, kiek pailga, su gerai išvystytais skruostikauliais ir antakiais. Kakta plokščia su daug vertikalių raukšlių tarp ausų. Nosis tiesi, vidutinio ilgumo, nosies galiukas gali turėti dėmelę, kuri sava spalva dera prie kūno spalvos. Smakras stiprus ir tvirtas.

Ausys. Palyginti su kitomis katėmis, sfinkso ausys yra ypač didelės. Ties pagrindu plačios, kylant aukštyn jos siaurėja ir užsibaigia apvalainais galiukais. Atstumas tarp ausų nėra didelis. Įspūdingosios sfinkso ausys dažnai yra lyginamos su šikšnosparnio ausimis.

Akys. Sfinksai turi dideles, įžambias, citrinos formos akis, kurių išoriniai kampučiai nukreipti į ausis. Akys gali būti įvairių spalvų, tačiau akių spalva privalo derėti su kūno odos spalva.

Kojos ir letenėlės. Palyginti su kūnu, kojos yra vidutinio ilgumo, tvirtos. Tarp priekinių kojų nemažas tarpas; užpakalinės kojos kiek ilgesnės nei priekinės. Sfinksai turi dideles letenas su storomis pėdutėmis. Pėdutės yra gracingos, ovalios, su ilgais ir aiškiai matomais pirštais. Pagalvėlės yra storesnės nei pas kitas kates, kas sfinksams suteikia galimybę lengviau vaikščioti. Minkštoji pėdučių dalis turi derėti su katės kūno spalva.

Uodega. Sfinksų uodega yra ilga, siaura ir tiesi. Ties pagrindu platesnė, į galą smailėjanti.

Defektai. Sfinkso veislės katė neturėtų būti maža, liesa ir menkutė, smulkių kaulų. Patinas turėtų būti žymiai didesnis už patelę. Defektu laikoma, jei sfinkso profilis yra tiesus, galva siaura, ant galvos nėra raukšlių. Bet koks žymus plaukų kiekis, ypač jei tai yra banguoti plaukai, taip pat laikoma sfinkso defektu.

Charakteris. Nors sfinksų išvaizda gali atrodyti agresyvi, tačiau iš tiesų tai yra be galo mielas naminis gyvūnas. Sfinksas nėra tik paprasta beplaukė katė. Įspūdinga ne tik šios veislės kačių išvaizda, bet ir charakteris. Tipiniais charakterio požymiais sfinksai nepanašūs į jokias kitas kačių veisles. Sfinksų mylėtojai teigia, jog šie gyvūnai elgiasi taip, tarsi patys savęs nelaikytų kate. Šios veislės katės yra labai paklusnios, ištikimos, meilios, protingos, švelnios, draugiškos, labai greitai prisirišančios prie šeimininko ir kitų šeimos narių, o svarbiausia – nebijančios šunų ir kitų gyvūnų. Sfinksai be galo mėgsta bendrauti, būtent todėl jie puikiai sutaria tiek su suaugusiais bei vaikais, tiek su šunimis ir kitų veislių katėmis. Todėl įsigijus sfinkso veislės katę jokiu būdu nepalikite jos vienos. Šiam gyvūnui reikia ypač daug meilės ir dėmesio, todėl palikta viena ši katė labai kankinasi ir netgi gali nugaišti. Šios katės gal būti ramios, tačiau jos taip pat nevengia ir judraus gyvenimo būdo, todėl sfinksai mielai žaidžia, bėgioja, laipioja. Apibūdinant sfinkso charakterį kartą buvo pasakyta, jog ši veislė – tai mišinys iš katės, šuns, beždžionės ir vaiko. Šuns – nes sfinksas šeimininkui išlieka ištikimas, beždžionėlės – nes šios katės mėgsta žaisti ir laipioti, vaiko – nes šiai veislei reikia ypač daug dėmesio, bendravimo ir atidos.

Priežiūra. Sfinksų veislės katės yra prijaukinamos esant įvairioms gyvenimo sąlygoms. Bet nepamirškite, kad tai yra tipinis naminis gyvūnas, todėl jį būtina laikyti namuose. Lauke šios katės negyvena. 

Sfinksai nereikalauja kruopščios priežiūros, tačiau, kaip ir kiekvienam gyvūnui, šiai katei higiena taip pat turi būti palaikoma:

• Kai kurie žmonės susidaro klaidingą nuomonę galvodami, jog beplaukės katės nereikia maudyti. Tai netiesa. Nesant kailiui plaukai nesugeria iš odos išsiskiriančių riebalų. Taigi sfinkso oda prakaituoja kaip ir žmogaus, todėl gyvūno nemaudant oda susiriebaluos ir jūsų katė ims dvokti. Sfinksas, vėlgi priešingai nei kitos katės, vandens nebijo, noriai maudosi, todėl maudynės problemų sukelti neturėtų. Sfinksą prauskite tiktai ypač švelniu šampūnu. Galite parinkti specialų šampūną katėms su lecitinu ar kviečių aliejumi. Maudant sfinksą visuomet atkreipkite dėmesį į tai, kad gyvūnas neperšaltų. Na, o jei vanduo pateko į katės ausis, nusausinkite vatos tamponais. Maudyti rekomenduojama du kartus per mėnesį. Sfinkso oda yra labai elastinga, todėl jos nereikia tepti aliejais ar kremais, nes gali užsikimšti poros.

• Sfinksai, kitaip nei kitos katės, neturi blakstienų, tad joms į akis lengvai gali patekti dulkių ar kitų nešvarumų. Būtent todėl sfinkso akyse gausu ašarų, kurios nešvarumus pašalina akies kampučiuose. Todėl akies kampučius būtina retkarčiais pavalyti. Jei akių išskyros yra rudos ar rausvos spalvos, baimintis nėra ko. Tačiau jei jos įgauna žalsvą, gelsvą arba pieno baltumo spalvą, turėtumėte kreiptis į veterinarą, ypač jei išskyros yra itin šlapios arba jei ant snukučio susidaro „ašarų takeliai“. Ašarų likučius ir nešvarumus patartina pavalyti vatos tamponu, pamirkytu tirpale, skirtame specialiai akims valyti.

• Sfinksams retkarčiais reikia pakirpti nagučius. Tam tikslui būtina naudoti specialias žirklutes. Jokiu būdu nenaudokite paprastų žirklių, kad nepažeistumėte kraujagyslių ar neįkirptumėte į jautrią vietą. Šia procedūra geriausia užsiimkite dieną, nes dienos šviesoje jūs puikiai pamatysite permatomą nejautrią nago dalį, kurią kirpti galima. Tuo tarpu nepermatomoje nago dalyje yra daug nervų ir šios nago dalies pažeisti nevalia. Jei netyčia įkirpote ir ėmė lašėti kraujas, svarbiausia neišsigąsti. Pridėję vatos gabalėlį prie skaudamos vietos palaukite, kol kraujas sukrešės. Žinoma, gyvūnas gali prarasti jumis pasitikėjimą ir kitą kartą norint pakirpti nagus gali kilti problemų. Todėl jei abejojate, visada geriau kirpkite mažesnę nago dalį arba gyvūną nuvežkite pas veterinarą, kuris tiksliai žinos, kaip tai atlikti. Kačių nagučiai auga labai greitai, todėl juos patartina kirpti kas 7–10 dienų.

• Sfinkso ausies viduje kaupiasi geltonos spalvos siera, kuri ilgainiui gali pajuoduoti. Tai yra normalu, todėl veterinarų pagalbos neprireiks. Susikaupusią sierą ausyse išvalykite vatos tamponu, suvilgyti specialiu ausims valyti skirtu skysčiu.

• Kadangi sfinksai beplaukiai, jie turi intensyviau palaikyti reikiamą kūno temperatūrą nei kitos katės. Beplaukių kačių medžiagų apykaita yra didesnė, todėl nenustebkite, kad palyginti su kitomis katėmis sfinksai ėda kiek daugiau. Tačiau katės neperšerkite, nes viršsvoris gali turėti neigiamų pasekmių. Sfinksų veislės katės nėra išrankios maistui, todėl joms galite duoti įvairų ėdalą.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas.