Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Katė Sfinksas

2022-06-16
Sfinksas

Sfinksų išvaizda daugeliui žmonių sukelia šypseną veide. Juk tai tikriausiai vienintelė beplaukių kačių veislė pasaulyje, kuri buvo pripažinta dar visai neseniai – 1997 metais! Tačiau šios katės toli gražu atitinka ne kiekvieno žmogaus skonį. Įdomu tai, jog šia nepaprasta sfinksų išvaizda žmonės arba žavisi, arba atstumia, tačiau abejingų jai nėra.  Šios veislės katės sulaukia vis daugiau žmonių simpatijų, o ypatingai tų žmonių, kurie yra alergiški katės plaukui.

Sfinkso (katės) išvaizda

Sfinkso veislės katės kūnas yra vidutinio ilgumo, jis ne tik tvirtas, bet ir grakštus. Šios veislės kačių galvos forma yra vidutinio didumo, kiek pailga, su ryškesniais skruostikauliais ir antakiais. Kakta plokščia su daug vertikalių raukšlių tarp ausų. Akys įžambios, citrinos formos ir didelės. Nosis tiesi, vidutinio ilgumo. Smakras stiprus ir tvirtas. 

Palyginti su kitomis katėmis, sfinkso ausys yra ypač didelės. Ties pagrindu plačios, kylant aukštyn jos siaurėja ir užsibaigia apvaliais galiukais. Sfinksų veislės katės turi vidutinio ilgio kojas ir dideles letenas su storomis pėdutėmis. Pėdutės yra gracingos, ovalios, su ilgais ir aiškiai matomais pirštais. Pagalvėlės yra storesnės nei pas kitas kates, kas sfinksams suteikia galimybę lengviau vaikščioti. Sfinksų uodega yra ilga, siaura ir tiesi.

Nors sfinkso katės kūnas yra beplaukis, tačiau vietomis – ant skruostų, kojų, pėdučių ir uodegos matomi labai trumpi, maždaug 2 mm ilgio plaukeliai. Sfinkso oda yra labai elastinga ir raukšlėta. Odos spalva gali būti įvairi: tiek vienspalvė šviesi arba tamsi, tiek marga ar dėmėta. Kūno sudėjimas, jo spalvos ir plaukuotumas priklauso nuo tam tikros sfinksų veislės, kurių šiuo metu yra keletas: dono sfinksas, kanados sfinksas ir peterburgo (peterbaldo) sfinksas.

Sfinkso charakteris

Nors sfinksų išvaizda gali atrodyti agresyvi, tačiau iš tiesų tai yra be galo mielas naminis gyvūnas. Įspūdinga ne tik šios veislės kačių išvaizda, bet ir charakteris. Tipiniais charakterio požymiais sfinksai nepanašūs į jokias kitas kačių veisles. Šios veislės katės yra labai ištikimos, meilios, protingos, švelnios, draugiškos, labai greitai prisirišančios prie šeimininko ir kitų šeimos narių, o svarbiausia – nebijančios šunų ir kitų gyvūnų. 

Šios katės gali būti ramios, tačiau jos taip pat nevengia ir judraus gyvenimo būdo, todėl norėdami, kad gyvūnas namuose nenuobodžiautų, pasistenkite jam suteikti kuo daugiau pramogų, vienas iš variantų – žaislai katėms

Apibūdinant sfinkso charakterį kartą buvo pasakyta, jog ši veislė – tai mišinys iš katės, šuns, beždžionės ir vaiko. Šuns – nes sfinksas šeimininkui išlieka ištikimas, beždžionėlės – nes šios katės mėgsta žaisti ir laipioti, vaiko – nes šiai veislei reikia ypač daug dėmesio ir bendravimo.

Kaip prižiūrėti sfinksą?

Sfinksų veislės katės yra prijaukinamos esant įvairioms gyvenimo sąlygoms. Bet nepamirškite, kad tai yra tipinis naminis gyvūnas, todėl jį būtina laikyti namuose. Sfinksai nereikalauja kruopščios priežiūros, tačiau, kaip ir auginant gyvūną, svarbu atkreipti dėmesį į kelis svarbius punktus:

 

Maudymas

Kai kurie žmonės susidaro klaidingą nuomonę galvodami, jog beplaukės katės nereikia maudyti. Tai netiesa. Nesant kailiui plaukai nesugeria iš odos išsiskiriančių riebalų. Taigi sfinkso oda prakaituoja kaip ir žmogaus, todėl gyvūno nemaudant oda susiriebaluos ir jūsų katė ims dvokti. Sfinksas, vėlgi priešingai nei kitos katės, vandens nebijo, noriai maudosi, todėl maudynės problemų sukelti neturėtų. Sfinksą prauskite tiktai ypač švelniu šampūnu. Galite parinkti specialų šampūną katėms. Maudant sfinksą visuomet atkreipkite dėmesį į tai, kad gyvūnas neperšaltų. Na, o jei vanduo pateko į katės ausis, nusausinkite vatos diskeliu. Maudyti rekomenduojama du kartus per mėnesį. Sfinkso oda yra labai elastinga, todėl jos nereikia tepti aliejais ar kremais, nes gali užsikimšti poros.

 

Akių ir ausų valymas 

Sfinksai, kitaip nei kitos katės, neturi blakstienų, tad joms į akis lengvai gali patekti dulkių ar kitų nešvarumų. Būtent todėl sfinkso akyse gausu ašarų, kurios šalina visus susikaupusius nešvarumus. Taip pat, svarbu paminėti, kad sfinkso ausies viduje kaupiasi geltonos spalvos siera, kuri ilgainiui gali pajuoduoti. Tai yra normalu, todėl veterinarų pagalbos neprireiks. Ašarų likučius ir ausų nešvarumus patartina valyti tirpalu, skirtu palaikyti augintinio higieną. 

 

Nagų kirpimas

Šiam tikslui būtina naudoti specialias žirklutes skirtas gyvūnams. Procedūra geriausia užsiimkite dieną, nes dienos šviesoje jūs puikiai pamatysite permatomą nejautrią nago dalį, kurią kirpti galima. Tuo tarpu nepermatomoje nago dalyje yra daug nervų ir šios nago dalies pažeisti nevalia. Jei abejojate, visada geriau kirpkite mažesnę nago dalį arba gyvūną nuveskite pas veterinarą, kuris tiksliai žinos, kaip tai atlikti. Kačių nagučiai auga labai greitai, todėl juos patartina kirpti kas 7–10 dienų.

Kanados sfinksas

Kanadietiškas sfinksas atpažįstamas pagal šiek tiek kitokį kūno sudėjimą: išsipūtęs pilvas ir ilga, kartais susukta uodega, kuri būna prigludusi prie kūno. Kanados sfinksams būdinga ypatybė, jog jie turi storą odą ir ryškesnes kūno spalvas nei kiti sfinksai. 

Dono sfinksas

Šios veislės sfinksai pasižymi tuo, kad turi geną, skatinantį nuplikimą. Gimę dono sfinksų veislės kačiukai gali būti visiškai “pūkuoti”, o laikui bėgant tapti visiškai pliki arba turėti nedidelį plaukuotumą ant snukio, ausų, letenų ir uodegos. 

Peterburgo (peterbaldo) sfinksas

Peterburgo sfinksai arba dar vadinami peterbaldo sfinksai, turi tuos pačius protėvius kaip ir dono sfinksai. Šie katinai gali būti tiek visiškai beplaukiai, tiek turėti švelnų lyg pūką kailiuką. Nuo kitų sfinksų peterbaldai skiriasi grakštesniu kūnu, ilgesnėmis ir plonesnėmis letenomis ir didesnėmis ausimis, kurios būna išskėstos į šonus.  

Sfinksas su plaukais

Nors sfinksų veislės katės nėra visiškai beplaukės ir turi švelnų pūkelį, kuris saugo jų jautrią odą, svarbu žinoti, kad bet koks žymesnis plaukų kiekis, kuris neatitinka sfinksų veislės charakteristikos, gali būti priskiriamas prie veislės defektų.

Maistas sfinksų veislės katėms


Kadangi sfinksai beplaukiai, jie turi intensyviau palaikyti reikiamą kūno temperatūrą nei kitos katės. Beplaukių kačių medžiagų apykaita yra didesnė, todėl nenustebkite, kad palyginti su kitomis katėmis sfinksai ėda kiek daugiau. Tačiau katės neperšerkite, nes viršsvoris gali turėti neigiamų pasekmių. Sfinksų veislės katės nėra išrankios maistui, todėl joms galite duoti įvairų, bet kokybišką kačių ėdalą.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!