Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Pilkoji papūga – žako

2016-06-07
Pilkoji papūga – žako

Žako arba pilkoji papūga kaip naminis paukštis yra žinomas jau gana seniai. Pirmą kartą šie paukščiai buvo paminėti gamtos tyrinėtojo šveicaro Konrad`o Gesner`io (1516–1565 m.). Šios papūgos yra labai protingos ir sugeba ypač gerai atkartoti išgirstą garsą, tad intelektualieji paukščiai vis dažniau tampa ir žmonių šeimų nariais.

Paplitimas: Centrinė Afrika
Ilgis: 33 cm
Gyvenimo trukmė: 50–80 metų nelaisvėje
Svoris: 500g 

Pilkoji papūga yra vienintelė atstovė, priklausanti Psittacus paukščių rūšiai. Pilkosios papūgos, dar kitaip vadinamos žako, sutinkamos centrinėje Afrikoje. Jos paplitusios nuo Dramblio Kaulo Kranto iki Kongo tiek savanose, tiek miškingose vietovėse. 

Šiuos paukščius galima aptikti miško pakraščiuose, atvirose proskynose, tačiau žmonių gyvenviečių jie vengia. Gamtoje šios papūgos gyvena dideliais būriais. Jos – tipiškos medžių gyventojos – miega milžiniškomis grupėmis aukščiausioje medžio viršūnėje. Artinantis nakčiai ant medžio, stovinčio saugesnėje vietoje, kartais gali susirinkti net tūkstančiai šių paukščių. Maisto ieško mažesnėmis grupelėmis, sudarytomis iš 10–20 papūgų. Tarpusavyje šie paukščiai „susikalba“ švilpimu ir spiegiančiu riksmu. 

Išvaizda

Žako laikoma didžiausia papūga Afrikoje, nors ji užauga tik iki 33 cm ir sveria apie 500g. Tiek patino, tiek patelės plunksnos yra šviesiai pilkos spalvos. Tik pakaušio ir pilvo srityje plunksnos yra šviesesnės arba baltos. Ties akimis matyti balta odos spalva, be plunksnų. Snapas –  juodas. Uodegos plunksnos – tai tikras kontrastas visam kūnui – ryškiai raudonos spalvos. Jauniklio raudonosios uodegos plunksnos būna tamsesnės spalvos palyginti su suaugusia papūga.

Užaugusią pilkąją papūgą nuo jauniklio lengva atskirti ir pagal akies rainelę. Jauniklio iki devynių mėnesių akies rainelė būna tamsi, beveik juoda. Nuo devintojo mėnesio rainelė pradeda šviesėti, kol galiausiai jau suaugusio žako akies rainelė tampa šviesiai geltona. 

Perėjimas

Pilkosios papūgos lytiškai subręsta 3–7-aisiais gyvenimo metais. Gamtoje perėjimo laikas priklauso nuo gyvenimo sąlygų ir klimato, tačiau dažniausiai žako papūgos susilaukia palikuonių tarp sausio ir liepos mėnesių. Patelės padeda 2–3 kiaušinius. Perėjimo laikas užtrunka 30 dienų. Mažyliai išmoksta skraidyti sulaukę maždaug 3 mėnesių. 

Intelektualiausia papūga

Žako papūgos laikomos bene intelektualiausiais paukščiais, sugebančiais ypač gerai atkartoti išgirstą garsą. Jokiam kitam paukščiui nėra pavykę taip kokybiškai pamėgdžioti žmogaus balsą ir kitus garsus. Neįtikėtina, tačiau šie paukščiai taip panašiai imituoja šuns lojimą, arklio žvengimą ar telefono skambutį, jog žmogus net neatskiria kuris garsas buvo tikras. Pilkosios papūgos minimos kaip geriausios „kalbėtojos“, nes jos puikiai atkartoja ne tik konkretaus žmogaus ištartus žodžius, bet ir balso tembrą. Tiesa, mėgdžioti moters ar vaiko balsą šiai papūgai sekasi geriau nei atkartoti žemą vyro tembrą. Žako papūga išmoksta iki kelių šimtų žodžių bei gali ištarti 60–70 frazių. Tai be galo gabūs paukščiai. Jie gali skaityti eiles, dainuoti dainas, atkartoti televizijos pranešimų nuotrupas ir t.t. Tai, ką papūga mėgdžioja, dažnai priklauso ir nuo situacijos. Pavyzdžiui, kuomet papūga prieš kiekvienus pietus pasako „Gero apetito“ arba šeimininkui pakėlus stiklinę ji ištaria „Į sveikatą“ – visiems namiškiams būna daug juoko. 

Atminkite, jog šie paukščiai gamtoje gyvena dideliais būriais, todėl ir namuose stenkitės, kad paukštis kuo daugiau bendrautų. Tad laikykite šį paukštį gyvenamajame kambaryje, kad jis galėtų aktyviai dalyvauti šeimos gyvenime. 

Dvi tupinčios pilkosios papūgos

Mityba

Namų sąlygomis žako papūgai galite duoti bet kurios rūšies vaisių ir daržovių, pvz.: obuolių, kriaušių, slyvų, vyšnių, žemuogių, serbentų, gervuogių, kivi, granato vaisiaus, mandarinų, apelsinų, agurkų, morkų, salierų, mangoldų, špinatų lapų, česnako, salotų, kukurūzų burbuolių ir t.t. Pradedant pilkąją papūgą šerti vaisiais ir daržovėmis, darykite tai palaipsniui, kad priprastų gyvūno skrandis. Žako papūga taip pat valgys virtą kiaušinį, sūrį, jogurtą, varškę. Tačiau pagrindinis pilkųjų papūgų maistas yra specialiai didžiosioms papūgoms subalansuotas lesalas, kuriame yra 20 proc. vaisių ir daržovių (daugiau kaip 20 proc. viršyti negali), suteikiančių papūgai reikalingų medžiagų,bei įvairiausios sėklos ir grūdai. Lesalų sudėtyje esantys kviečiai ir avižos suteikia pilkajai papūgai ypač daug vitaminų. Jums patiems paruošti tokį lesalą bus sudėtinga ir kainuos daug laiko.Nenustebkite, jei pilkoji papūga – paukštis, kuris gali pasiekti net 5metų vaiko intelekto lygį, ims gudrauti pradėdama išsirinkti joms skaniausias lesalo dalis, kaip pavyzdžiui, saulėgrąžas ar riešutus. Tai nereiškia, jog lesalas netinkamas. Tiesiog būtina, kad papūga sulestų viską.Tokiu būdu paukštis gaus visų reikiamų angliavandenių ir baltymų. Lesalas turi būti pildomas tik tada, kuomet augintinis sulesa visus grūdus. 

Papūgą galite palepinti ir gardėsiu. Gardėsis –pagerintas lesalo mišinys, sulipintas medaus ir kitų medžiagų mišiniu bei naudojamas kaip skanėstas, maisto papildas, kartu reikalingas snapui pasigaląsti. Žako papūgai, kaip ir visiems paukščiams, labai svarbu gnaibyti, kapoti, galąsti snapu. Tai jo prigimtinis fiziologinis poreikis, todėl jį reikia patenkinti. 

Kreida, kaip pagrindinis kalcio šaltinis kaulams, nagams ir snapui, taip pat reikalinga papūgai. Todėl narve kreidelės turėtų būti laikomos nuolat. Į kreidą papūga taip pat gali pagaląsti savo snapą.

Pilkosios papūgos organizmui svarbu gauti mineralinių medžiagų. Ypač artėjant žiemai jūsų augintinio organizme gali stigti vitaminų bei mineralų. Kokybiški „Vitakraft“ ir „Beaphar“ vitaminai ir papildai, padeda palaikyti gerą paukščiui savijautą, stiprinti kaulus ir plunksnas.

Dresūra

Jei įsigijote pilkosios papūgos jauniklį – problemų kilti neturėtų. Mat šie gana greit tampa meilūs, patiklūs, o išankstinis drovumas netrukus išnykta. Tačiau žakai, išsiritę bei užaugę gamtoje, dažnai pasižymi drovumu, baikštumu ir žmogų ištisus metus gali laikyti priešu. Šių papūgų pasitikėjimą reikia įgyti. Kartais praeina 2–3 metai, kol pilkosios papūgos prijunka prie naujųjų namų ir pradeda kalbėti. Tad nusprendę įsigyti šį paukštį įsitikinkite, ar tikrai esate kantrūs. Ir nepamirškite: įgiję pilkosios papūgos pasitikėjimą galite būti tikri, jog paukštis taps tikru šeimos nariu ir draugu.

Žako yra didžioji papūga, todėl mažo narvelio jai tikrai nepakaks. Norint šiam paukščiui sudaryti kuo geresnes gyvenimo sąlygas, įsigykite kiek įmanoma didesnį narvą. Neapsiribokite tik narvelio išvalymu, maisto ir vandens padavimu, su šiuo paukščiu reikia bendrauti. Jam neužtenka einant pro šalį pasakyti „labas“ ir nebekreipti daugiau dėmesio. Jei norite, kad pilkoji papūga imtų kalbėti, jums prireiks ne tik kantrybės, laiko, bet ir meilės. Įdomu tai, jog šie paukščiai daugiausia kalbėdavo gyvendami su vienišais žmonėmis. Mat tokiems žmonėms paukštis yra ir gyvenimo draugas, ir pašnekovas.

Pilkųjų papūgų jaunikliai išmoksta kalbėti be ypatingų mokymų. Dažniausiai geriau kalba patinai, tačiau tai nėra geležinė taisyklė. Yra labai daug patelių, kurios nenusileidžia, o netgi stipriai lenkia patinų kalbėjimą. Rekordą yra sumušusi būtent patelė, kuri mokėjo net iki 800 šimtų žodžių! Nors žako yra intelektualiausia ir geriausiai garsus mėgdžiojanti papūga, tačiau nepaisant to, jums vis tiek teks apsišarvuoti geležine kantrybe. Pradėkite mokyti nuo paprastų žodžių, tokių kaip „labas“, „labanaktis“. Kokybiškiausias mokymas, kuomet pasakę daikto pavadinimą, jį parodote ar ištartą veiksmą atliekate. Pavyzdžiui, paklausus „Nori riešutuko?“ duoti jai riešutą arba pasakius „Skrisk iš narvelio“ atidaryti narvelio dureles. Paukščiui reikia kartoti tuos pačius žodžius aiškiai, ramiai, džiaugsmingai. Labai svarbu kalbėti švelniu balsu, kad paukštis priprastų prie Jūsų balso tembro ir nebūtų baikštus. Nepergyvenkite, jei paukštis nekartos Jūsų pasakytų žodžių ilgą laiką, o tik kažką neaiškaus balbatuos. Anksčiau ar vėliau šis paukštis ištars pirmąjį žodį. O ištarus pirmąjį žodį, žako papūga gali pradėti kartoti iš karto visus Jūsų pasakytus žodžius ir frazes.

Perspėjame, jog neragintumėte ir per daug neverstumėte šio paukščio kalbėti. Pernelyg intensyvus žodžių kartojimas gali sukelti priešingą reakciją. Tokiais atvejais daugelis pilkųjų papūgų ištaria tik kelis žodžius arba išvis jų nesimoko tarti. Pilkosios papūgos gali nekalbėti ir tuo atveju, jei Jūs iš jos reikalaujate daugiau nei iš kitų papūgų, gyvenančių drauge. Ir jokiu būdu nesielkite su šiuo paukščiu grubiai. Grubiam žmogaus elgesiui žako papūgos yra ypač jautrios ir pažeidžiamos.

 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!