Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Jūrų kiaulytė

2016-07-08
Jūrų kiaulytė

Jūrų kiaulytės (angl. Guinea pig) neturi nieko bendra su jūra, priešingai – jos ne itin mėgsta vandenį, o dėl savo kūno formų ir skleidžiamų garsų ji šiek tiek panaši į miniatiūrinę kiaulytę. Švelnumas, protingumas ir noras bendrauti su visais – tai tik keletas priežasčių dėl ko žmonės renkasi auginti jūrų kiaulytę. 

Kokią jūrų kiaulytę pasirinkti?

Sakoma, kad jūrų kiaulytės patinai yra mielesni nei patelės, tačiau tai labiau priklauso nuo pačio augintinio charakterio. Visgi, renkantis jūrų kiaulytę rekomenduotume atkreipti dėmesį ne į lytį, o veislę.  Populiariausios jūrų kiaulyčių veislės yra:

Amerikietiškoji (American) – kailis būna margas su įvairiais rudais atspalviais ir yra dažniausiai auginama jūrų kiaulyčių veislė. Ši veislė, kaip teigiama, yra gana atspari susirgimams.

Beplaukės (Hairless) – tinka tiems, kurie turi alergiją gyvūnų kailiui. Renkantis šią veislę svarbu atkreipti dėmesį, jog augintiniui reikės užtikrinti tinkamą patalpos temperatūrą, be to prireiks ir atsakingo požiūrio į augintinio sveikatą.

Abisinijos (Abyssinian) – kailis auga sudarydamas verpetas, todėl neretai ši veislė vadinama verpetuotąja. Pasirinkę šią veislę turėsite skirti pakankamai dėmesio kailio priežiūrai. 

Jūrų kiaulyčių kaina priklauso nuo veislės.

Kiek metų gyvena jūrų kiaulytės?

Svarbu pasverti tai, kad jūrų kiaulytės vidutiniškai gyvena 5-8 metus, o kartais net ir ilgiau! 

Ar jūrų kiaulytė gali augti viena?

Skiriant pakankamai dėmesio jūrų kiaulytė gali augti ir viena, bet jos neatsisako ir didesnės kompanijos – puikiai sugyvena ir su kitomis jūrų kiaulytėmis. Auginama viena jūrų kiaulytė bus labiau prisirišusi prie žmogaus nei augdama grupėje. 

Jūrų kiaulytė snukutį įkišusi į mandarino žievelę

Ar dažnai serga?

Pagrindinės ligos su kuriomis susiduria jūrų kiaulytės yra dantų problemos. Dėl nuolat augančių dantų gyvūnas gali stipriai susirgti, atsisakyti maisto ir būti apatiškas. Dėl šios priežasties jūrų kiaulytėms reikia duoti įvairių vitaminų ir mineralų jūrų kiaulytėms, kurie ne tik leis augintiniui nudildinti dantis, bet ir pasisotinti vitaminais. Jūrų kiaulytėms visą gyvenimą auga ne tik dantys, bet ir nagai, todėl patariama reguliariai kirpti nagus su specialiomis gyvūnams skirtomis žirklėmis bei naudoti ir kitas priežiūros priemones jūrų kiaulytėms.

Jūrų kiaulytė daug kasosi?

Dažnas kasymasis gali išduoti apie netinkamą kraiką, poodines erkutes ar net grybelį. Jūrų kiaulyčių grybelis gali persiduoti ir žmogui, todėl pamačius pirmus simptomus, naudojant medicinines pirštines, reikia kuo skubiau atskirti gyvūną nuo kitų augintinių ir kreiptis į veterinarijos gydytoją tolimesniam gydymui. Apsilankymui pas gydytoją augintinį gabenkite specialioje transportavimo priemonėje jūrų kiaulytėms, kurioje jis išliks saugus ir ramus.

Kokį pašarą pasirinkti?

Norint išvengti įvairių ligų reikalinga subalansuota mityba. Specializuotas visavertis pašaras jūrų kiaulytėms suteiks visas reikalingas medžiagas, ypatingai vitaminą C, kurio gyvūno organizmas savaime negamina. Rekomenduojama gyvūną šerti du kartus per dieną, idealiausia – tuo pačiu laiku, kuriuo pripratinate nuo pat auginimo pradžios. Prie šėrimo proceso nepamirškite ir švaraus bei šviežio vandens gertuvėje, kurį reikia keisti kasdien. Subalansuota mityba suteikia jūrų kiaulytei dantų stiprumą, kailio žvilgesį ir imunitetą.

 

Iš mitybos raciono privaloma išbraukti kopūstines daržoves, šakniagumbius (bulvės), virtas daržoves, saldumynus, citrusinius vaisius ir avokadą – tai gali sutrikdyti jūrų kiaulytės virškinimą ir iššaukti įvairias ligas.

Marga jūrų kiaulytė žiūri pro narvelio dureles

Kaip tinkamai paruošti augintinio narvą?

Jūrų kiaulytės gyvenamoji vieta – narvas, kuris turi būti ganėtinai erdvus, platus ir ne didelio aukščio, nes šie gyvūnai nepasižymi laipiojimais į aukštį. Metaliniai narvai su plastikiniu pagrindu yra puikus pasirinkimas, kuris užtikrins, kad jūrų kiaulytės turės gerą oro cirkuliaciją, priešingai nei stikliniai akvariumai. Be to, plastikinis pagrindas suteiks lengvą kraiko pakeitimą. Narvelį rekomenduojama laikyti gerai vėdinamoje, bet be skersvėjų esančioje vietoje ir ten, kur tiesioginiai saulės spinduliai nepasieks augintinio.

 

Jūrų kiaulytei patogiausia vandenį gerti naudojant gertuvę, nes taip vanduo nėra išpilamas. Gertuvėje esantį vandenį privalomą keisti kasdien. Be gertuvės augintinis turi turėti savo maisto vietą – dubenėlį ir ėdžias. Renkantis dubenėlį svarbu suvokti, kad kartais jūrų kiaulytės neapskaičiuoja savo tvirtų dantų ir dubenėlyje buvusio maisto kvapą gali palaikyti dar valgomu, todėl geriausia rinktis keramikinį dubenėlį, kurio neįveiks jokie dantys. Turint aktyviai judančią jūrų kiaulytę maisto dubenėlis turėtų būti pritvirtintas prie narvo grotų, taip maistas išliks vietoje. Ėdžias pripildykite šienu, kurį gyvūnas galės ne tik pakramsnoti, o ir susisukti sau minkštą guolį namelyje. Namelis narvelyje yra saugiausia vieta. Jūrų kiaulytės turi instinktą slėptis nuo plėšrūnų, todėl pajutusios pavojų (garsą, šviesą ar kitą nepageidaujamą būtybę) jos bėga slėptis. Suteikite galimybę savo augintiniui turėti jaukią pastogę, kurioje jis galės nusiraminti ir toliau jus džiuginti. Jūrų kiaulytės dažniausiai pasirenka vieną ir konkrečią vietą tuštinimuisi. Norėdami suteikti narvui švaros, o ir sau mažiau veiklos – padėkite į tuštinimosi kampą specialų tualetą, kuriame augintinis atliks visus reikalus. Visada išvalomas tualetas suteiks galimybę išlaikyti švarą ir gerą kvapą ilgiau.

Narvelį būtina valyti kas 3 – 4 dienas ir pasirinkti tinkamiausia kraiką atsižvelgiant į jūrų kiaulytę (kai kurioms pasireiškia alergija medienos kraikui).

Koks kraikas geriausias? 

Medienos kraikas – populiarus kraikas, kurį naudoja graužikų savininkai. Renkantis tokį kraiką svarbu atsižvelgti į sudėtį ir rinktis lapuočių medžių drožles. Smulkios pjuvenos gali dirginti augintinių akis ir kvėpavimo takus. Geriausias medžio kraikas – presuotų granulių kraikas, kuris greitai sugeria skysčius ir užkerta kelią bakterijų dauginimuisi.

 

Popierinis kraikas – tai vienas iš natūraliausių kraikų, kuris puikiai sugeria kvapą ir skystį, o vėliau gali būti kompostuojamas. Šis kraikas patogus ir augintiniui, nes yra ganėtinai minkštas jų pėdutėms.

Pasivaikščiojimas lauke

Kaip ir kiekvienas gyvūnas, jūrų kiaulytė mėgsta naujus atradimus – naudodami specialų pavadėlį jūrų kiaulytėms, suteikite šiltuoju metų sezonu augintiniui galimybę palakstyti pievoje. Rinkitės pavadėlį su petnešomis, kuris nesmaugs gyvūno ir suteiks patogumo jausmą.

Ar galima maudyti jūrų kiaulytę?

Jūrų kiaulyčių nepatartina maudyti, nebent dėl stipraus kailiuko susitepimo ar blogo kvapo. Maudymui užteks ir paprasto dubens, kuriame privalo būti šiltas, bet ne per karštas vanduo. Maudymui naudokite specialų šampūną.

 

Svarbiausia, po maudynių gerai nusausinti kailiuką ir įsitikinti, kad iki pilno išdžiūvimo augintinis nesusidurs su skersvėju.

Kodėl jūrų kiaulytė švilpia?

Šie gyvūnėliai yra ganėtinai socialūs, jiems prireikus dėmesio ar norint užkrimsti kažko skanesnio, skleidžia garsą panašų į švilpimą. Išnaudokite šį dėmesio troškimą į žaidimus ar dresiravimą. Jūrų kiaulytę lengva dresuoti ir mokyti tam tikrų komandų (atbėgti pašauktai vardu), tik prisiminkite, mainais turėsite suteikti skanėstų jūrų kiaulytėms.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!