Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: +370 7 00 66066

Jūrų kiaulytė

2016-07-08
Jūrų kiaulytė

Jūrų kiaulytės – gana dažnai namuose auginamas gyvūnas. Jūrų kiaulytėmis jos vadinamos dėl to, jog buvo atvežtos iš už jūrų ir kad skleidžia panašius į kiaulės žviegimą garsus. Jūrų kiaulytės – šiek tiek baikštūs gyvūnai, tačiau nuo mažų dienų auginamos labai prisiriša prie savo šeimininko. Auginami po vieną, šie gyvūnai labiau prisiriša prie savo šeimininko, nei kad auginami grupėmis.

Jūrų kiaulyčių veislės:

  • Angliškoji (paprastoji) – tai dažniausiai auginama jūrų kiaulytė. Jos kailis būna baltas, rudas, juodas, margas ir su įvairiais rudais atspalviais.
  • Abisinijos (verpetuotoji) jūrų kiaulytė turi verpetus. Šios veislės jūrų kiaulytės kailis neužauga ilgesnis kaip 4 cm. Šias jūrų kiaulytes rekomenduojama šukuoti kartą per dieną.
  • Peru (karališkosios) jūrų kiaulytės kailis būna labai ilgas, tad jį taip pat rekomenduojama pašukuoti bent kartą per dieną.
  • Himalajinei jūrų kiaulytei būdinga šviesi kailio spalva ir juodos galūnės. Įdomu faktas: jei šalta, šios jūrų kiaulytės kailis tamsėja.

Kiti įdomūs faktai apie jūrų kiaulytes:

  • Normalus suaugusios jūrų kiaulytės svoris – 1,5–1,8 kg. Jei gyvūno svoris didesnis, vadinasi, jis per daug suėda;
  • Šie gyvūnai turi puikią uoslę, būtent šiuo jutimu jie ir vadovaujasi labiausiai. Tačiau jūrų kiaulytės nepasižymi geru regėjimu ir klausa;
  • Jūrų kiaulytės greitai pripranta prie savo vardo, taip pat gali išmokti nesudėtingų triukų.

Šėrimas

Geriausia jūrų kiaulytes šerti specializuotu visaverčiu pašaru, taip būsite tikri, kad augintinis gaus visų reikiamų medžiagų. Tokie pašarai yra papildyti baltymais, riebalais, aminorūgštimis, vitaminais, kalciu, fosforu. Augintinį rekomenduojama šerti du kartus per dieną, geriausia tuo pačiu laiku (šeriant skirtingu laiku gyvūnas patiria stresą, blogiau ėda). Taip pat labai svarbu, kad narvelyje nuolat būtų šviežio, švaraus vandens, jį būtina keisti kasdien. 

Papildomai galima duoti vaisių, žalumynų, daržovių (išskyrus kopūstų). Retkarčiais jūrų kiaulytes galima palepinti pieno produktais, pavyzdžiui, varške. 

Be įprasto pašaro galite įdėti ir šieno, jis reikalingas gyvūnui ne tik dėl maisto, bet ir guoliui. Šieną galite pasirinkti visiškai paprastą arba tokį, kuris papildytas naudingais priedais: gaiviai kvepiančiomis mėtomis ar pipirmėtėmis, sveikatai svarbiomis medetkomis, ramunėlėmis, kiaulpienėmis, gardžiosiomis gražgarstėmis su džiovintais pomidorais ar džiovintomis morkomis, o galbūt su pievų gėlėmis ir įvairiomis žolelėmis. 

Taip pat narvelyje visada turėtų būti specialios kreidos ar mineralų graužikams, jog juos grauždamas gyvūnėlis galėtų nusidilinti priekinius dantis (kandžiai auga visą laiką, todėl gali peraugti, o tai trukdytų gyvūnui normaliai ėsti). Tam puikiai tinka beržo, ievos, obels šakelės bei įvairūs grūdų, sėklų, džiovintų daržovių ir uogų skanėstai: pakabinamos lazdelės, pagaliukai, rutuliukai.

Naudinga į augintinio racioną įtraukti ir vitaminų ar mineralų, stiprinančių dantis, nagus, gerinančių kailio ir odos būklę bei virškinimą.

Narvelis

Jūrų kiaulytėms reikia pakankamai erdvaus narvelio. Geriausiai joms tiks metalinis narvelis plastikiniu pagrindu. 

Pasirūpinkite, kad narvelyje būtų gertuvė – augintiniui bus patogu gerti ir jis neprilaistys vandens. Ypač svarbu užtikrinti, kad gertuvėje visad būtų šviežio, švaraus vandens.

Taip pat rekomenduojama turėti ir dubenėlį arba ėdžias maistui. Dubenėlį geriausia rinktis keramikinį. Tokio dubenėlio neįveiks graužiko dantys. Taip pat labai patogu naudoti dubenėlį, kurį galima pritvirtinti narvelio viduje. Taip būsite tikri, kad gyvūnėlis dubenėlio neapvers ir neišsklaidys maisto.

Kraikas. Kokį pasirinkti?

Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, jūrų kiaulytės narvelį būtina valyti kas 3–4 dienas. Kraiką galite pasirinkti iš kelių rūšių. 

Medžio drožlių kraikai – turbūt patys populiariausi ir dažniausiai naudojami. Rinkdamiesi tokį kraiką graužikui, atsižvelkite į tai, iš ko tiksliai jie pagaminti. Geriau rinktis lapuočių medžių drožles, nes pušų ar kedro medžio skiedrose esantys aliejai skleidžia nuodingus dūmus, o tai labai pavojinga žiurkėno sveikatai.

Taip pat geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes papuolusios į akis ar kvėpavimo takus jos gali sukelti rimtus augintinio sveikatos sutrikimus. Kaip alternatyvą galite rinktis presuotų granulių kraikus.

Popieriniai kraikai – išties patogi švaros palaikymo priemonė. Tokie kraikai yra gaminami iš celiuliozės pluošto, dėl ko yra visiškai natūralūs. Popieriniai kraikai iš tikrųjų puikiai sugeria kvapą ir skystį. Gali šiek tiek dulkėti, bet ne itin. Kraikas, pagamintas iš celiuliozės, yra itin minkštas, kas itin patinka graužikams, mėgstantiems susikurti urvelius. Be to, popierinis kraikas yra ekologiškas ir draugiškas aplinkai, nes 100 proc. suyra, taip pat gali būti kompostuojamas. 

Ko nenaudoti kaip kraiko? Jokiu būdu nenaudokite laikraščių. Tai blogiausia priemonė, kokią tik galite naudoti vietoje specialaus kraiko. Laikraščiuose gausu nuodingų medžiagų, kurios gali turėti neigiamos įtakos augintinio sveikatai. Taip pat žiurkėnams netiks kačių kraikas.

Ką dar reikėtų žinoti apie narvelio švarą?

•   Ypač patogu narveliai ištraukiamu dugnu – taip bus paprasčiau juos išvalyti.
•   Kai kurie graužikai paprastai tuštinasi vienoje vietoje. Kad palaikytumėte nuolatinę švarą, į tuštinimosi kampą padėkite kartotinę dėžutę arba specialų tualetą.

Ar galima maudyti?

Jūrų kiaulytės maudyti nepatariama, nebent labai išskirtinais atvejais: jei yra labai susipurvinusi ar nuo augintinio sklinda blogas kvapas. Kaip pasiruošti maudynėms? Pasirūpinkite, kad patalpa, kurioje maudysite gyvūną, būtų pakankamai šilta ir joje nebūtų skersvėjų. Tuomet įdėkite jūrų kiaulytę į dubenį ir lėtai pilkite šiltą vandenį. Nepilkite vandens ant jūrų kiaulytės. Naudodami specialų šampūną išmaudykite gyvūną. Nemuiluokite galvos. Nuskalaukite šampūną ir labai gerai rankšluosčiu išdžiovinkite jūrų kiaulytės kailiuką. Saugokite, kad augintinis neperšaltų.

 

Žaidimai

Jūrų kiaulytėms galite išrinkti medinių žaislų, pavyzdžiui, kamuoliuką arba ritinį su varpeliu. Toks žaislas bus ne tik nekenksmingas, bet ir augintiniui suteiks daug džiaugsmo. Taip pat žaidimams labai tinka kamuoliukas, kurio viduje galima paslėpti skanėstą. Kamuoliukui judant, skanėstai krenta pro skylutę.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas.