Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Dekoratyvinis triušis

2016-06-24
Dekoratyvinis triušis

Dekoratyvinis triušis – tai specialiai išvesta triušių veislė, skirta laikyti namuose, pvz., bute, ir gyventi kartu su žmogumi. 

Triušį kaip naminį gyvūną žmonės laiko palyginti neseniai. XVI a. buvo pradėtos veisti įvairios naminių triušių veislės, kurios tuomet buvo vertinamos dėl mėsos ir kailiuko. Naminiai triušiai buvo išvesti iš laukinių triušių. Pirmiausia buvo išvesti didesnio, o vėliau – ir mažesnio svorio triušiai.

Bendri pastebėjimai 

Mažiausiai dekoratyvinis triušiukas sveria apie 1 kg, o daugiausia – apie 1,5 kg. Trumpiausias ausų ilgis yra 4,5 cm; idealus ilgis – tarp 5 ir 5,5 cm; ilgesnių nei 7 cm. triušiuko ausų beveik nebūna. Dekoratyvinių triušių galva yra ovali, kakta plati, žandai papūsti, ausys stačios, akys apvalios ir gana didelės. 
Dekoratyviniai triušiai vidutiniškai išgyvena 8–10 metų. Triušių patelė atsiveda jauniklių po 30 parų nuo apvaisinimo. Gimus jaunikliams patelė žindo savo mažylius kiekvieną dieną iki mėnesio laiko. Po 18 dienų mažylius po truputį galima pratinti prie šieno ar sauso maisto. Vaisius ar daržoves mažais gabaliukais duokite tik po dviejų-trijų mėnesių.

Triušis graužiantis morką

Kailis

Dekoratyvinių triušių kailis yra trumpas, žvilgantis, minkštas ir švelnus. Šiandien dekoratyviniai, dar kitaip vadinami nykštukiniai, triušiai vieni nuo kitų skiriasi spalvomis.
Visų dekoratyvinių triušių protėvis yra šermuonėlis. Savo visiškai baltu kailiu jis yra labai panašus į poliarinėse srityse gyvenančius zuikius. Nykštukinių triušų kaklas yra ganėtinai trumpas, letenėlės – tiesios, pėdutės – trumpos. Snukutis – šiek tiek paplotas. Akys gana didelės, apvalios, raudonos arba šviesiai mėlynos. Ausys – tiesios ir siauros. 
Kitų dekoratyvinių triušiukų kailis yra panašus į kiaunės arba siamo katės kailiuką. Jų kailis yra baltas su ryškesniais rusvais ar juosvais atspalviais ant nosies, ausų, uodegos ir letenėlių. Yra triušių, kurių viso kailio spalva gali būti kaštoninės, raudonmedžio spalvos. Apatinė kūno dalis dažniausia yra gerokai šviesesnė. Kailis aplink akis ir smakras yra taip pat šviesesnis. Šių triušių kailis pasižymi minkštumu ir tankumu. Akys – rudos. 
Triušiukų būna ir tamsiai rudų. Kailis aplink akis, palei šnerves, ausies vidinėje pusėje, smakro, krūtinės ir pilvo srityse yra šviesiai rudos spalvos. Nuo žandikaulių link sprando „bėga“ šviesiai rudos spalvos dryžis, kuris už ausų suformuoja trikampio formos dėmę. Kailis apatinėje kūno dalyje yra kiek ilgesnis. Baltų plaukų šie dekoratyviniai triušiukai neturi. Jų akys yra rudos. 
Dekoratyviniai triušiai gali būti net pilkšvai melsvi. Panašiai kaip ir rudų, šių triušių kailis taip pat pasižymi šviesiai rudu atspalviu aplink akis, palei šnerves, ausies vidinėje pusėje, smakro, krūtinės ir pilvo srityje. Ant sprando taip pat matyti šviesiai rudos spalvos trikampis. Jų akys gali būti pilkos arba melsvos. 
Triušių būna juodų su šviesiai rudais atspalviais aplink akis, palei šnerves, ausies vidinėje pusėje, smakro, krūtinės ir pilvo srityje. Jie turi rudas akis. Baltų plaukų šie triušiai neturi.
Šinšilai triušiai yra sidabrinės spalvos. Pelenų spalvos kailiuką „tušuoja“ smulkūs juodi plaukai. Šis šešėliavimas ryškiausias ant nugaros. Ausų krašteliai gali būti juodi. Viršutinė uodegos dalis yra pilkšva, o apatinė – balta. Pilvukas yra visiškai baltas. Akys – tamsiai rudos. 
Triušiai gali būti ir dryžuoti (japoniškieji). Šių triušių kailiukai pasižymi dvejomis spalvomis, kurios išsidėsčiusios juostomis „pereina“ viena per kitą. Viena spalva visuomet yra gelsva, kita – gali būti juoda, ruda arba pilkšvai melsva. Šie triušiai gali turėti baltų plaukų sruogeles ant pilvo, vidinėse letenėlių pusėse ir apatinėje uodegos dalyje. Akys – rudos spalvos.

Narvelis

Dekoratyvinių triušiukų narvelis turėtų būti kiek įmanoma erdvesnis. Mažiausias rekomenduojamas vieno triušio narvo dydis yra 80x50 cm. Norint laikyti du triušiukus, narvas turėtų būti ne mažesnis kaip 120x60 cm dydžio. Laikant tris ar keturis triušius, narvas privalo būti 1x2 m dydžio. Triušiuko narvas turėtų būti tokio aukščio, kad augintinis galėtų atsistoti ant užpakalinių kojų. Narve būtina įmontuoti namelį, kuriame gyvulėlis galėtų pasislėpti arba miegoti. Reikia nepamiršti, kad triušis labai mėgsta užsilipti ant savo namelio stogo, todėl narvas turi būti pakankamai aukštas.
Kad erdvės būtų daugiau, patartina ėdžias ir gertuvę (bet ne vandens indelį!) pritvirtinti prie šoninių sienelių. Svarbu, kad narvas stovėtų saugiame, ramiame kampe, nes triušai mėgsta jaustis saugiai. Svarbiausia, ko reikia triušio narve:
1. Gertuvė;
2. Dubenėlis grūdams;
3. Ėdžios žaliajam pašarui ir šienui;
4. Drėgmę sugeriantis pakratas arba kraikas iš medžio drožlių, šiaudų ar šieno;
5. Namelis miegoti su stogu (kad triušis galėtų užlipti).

Kad netrūktų mineralinių medžiagų triušiuko organizmui, narve patartina laikyti mineralinių arba laižyti skirtų druskos akmenų arba kreidos.
 
Triušiui negalima perkaisti. Todėl vasarą triušio aptvarą galima laikyti lauke, tačiau gerai vėdinamame ir apsaugotame nuo saulės spindulių. Nuo per didelio karščio jūsų triušiuką gali ištikti saulės smūgis ir todėl jis gali nugaišti. Žiemą nedėkite triušio aptvaro arti radiatorių. Šalčio triušiukai nebijo, tačiau venkite skersvėjo. Be to, prižiūrėkite, kad pakratas visuomet būtų sausas. Jis turi būti keičiamas mažiausiai kartą į savaitę. 
Svarbu žinoti, kad dekoratyvinis triušis yra labai judrus gyvūnas. Net jei jūsų triušio narvas yra didelis, vis tiek būtina kiekvieną dieną jį išleisti iš narvelio, kad palakstytų. Būtų idealu, jei grindys nebūtų slidžios. Ant parketo jūsų augintinis negalės tvirtai laikytis ir gali išsigąsti. Tad, esant tokioms aplinkybėms, ant grindų patieskite šiaudų. Bėgiodamas po namus triušis neturi pasiekti pavojų sukeliančių daiktų, tokių kaip elektros laidai, skalbimo milteliai, chemikalai, nuodingi augalai ir kita. 
Jei turite sodą, vasarą savo augintinį galite laikyti lauke sumontuotame aptvare. Aptvare privalo būti šešėlis, kad triušiukas galėtų pasislėpti nuo saulės spindulių. Be to, jame visuomet turi būti dubenėlis su vandeniu. Aptvaras turėtų būti kuo erdvesnis bei uždengtas vieliniu tinklu, kas apsaugotų triušiuką nuo pelių, žiurkių, kačių, plėšriųjų paukščių ar kitų netikėtų „svečių“. Laikant šį augintinį lauke, taip pat reikia pasirūpinti apsauga nuo vėjo ir lietaus.
Narvą valyti bei pakratą keisti reikia mažiausiai kartą į savaitę, o esant reikalui ir dažniau. Kartą į mėnesį reiktų narvą išplauti šiltu vandeniu, tačiau nenaudokite jokių skalbimo miltelių! Patariama du kartus į metus narvą dezinfekuoti (pirkti priemones, nekenksmingas gyvūnams!)

Apgyvendinimas

Dekoratyvinių triušių nederėtų auginti vienų, nes jiems patinka gyventi drauge su kitais triušiais. Tačiau jeigu jūsų augintinis ilgą laiką gyveno vienas, jam bus sunku priprasti prie „naujojo gyventojo“. Vienas gyvenantis triušis reikalauja daugiau šeimininko dėmesio ir meilės nei augdamas grupėje su kitais triušiais. Auginant kelis patinėlius juos reikėtų apgyvendinti atskirai, nes būdami viename narve jie gali peštis. Apgyvendinę porelę galite tikėtis sulaukti jauniklių. Norint auginti daugiau triušių viename narve, patartina pasirinkti vien pateles arba kastruotus patinus. 
Triušiai puikiai sutaria su jūrų kiaulytėmis, nes šios abi rūšys panašios savo gyvenimo būdu. Tad juos galima kartu apgyvendinti viename narve. Geriausia auginti gyvūnėlius, kurie nuo mažens yra užaugę drauge.

Triušis griaužiantis lapus

Mityba

Grūdai. Triušis minta įvairiu pašaru, sudarytu iš grūdų. Grūdų pašarą reikėtų patiekti kiekvieną rytą. Suaugusiam triušiui užtenka apie 30 g grūdų (1–2 valgomieji šaukštai). Jei jūsų triušis šalia pagrindinio pašaro nuolat kremta grūdus, jis gali lengvai priaugti viršsvorio. Tuomet mažinkite grūdų kiekį.
Žalieji pašarai. Daržovės (20–35 g) arba žolė (apie 60 g).
Vaisiai. kartą į savaitę, pvz., ¼ obuolio. Vaisiai ir daržovės turi būti prinokę, sausi, sveiki (žalumynai negali būti apdoroti chemikalais arba auginti prie gatvės), švieži, neišvirti, nemarinuoti, nekonservuoti, neatšaldyti ir vėliau neatšildyti (išimtis – bulvės).
Sausas pašaras. Yra labai svarbu kiekvieną dieną triušiui duoti tiek šieno, kiek jis suėda. Šienas yra būtinas triušio virškinimui ir dėl per mažo šieno kiekio augintinis gali susirgti. Šienas privalo būti kvepiantis, sausas, nesupelėjęs, ne dulkinas (dulkės gali sukelti alergiją!), mažiausiai 3 mėnesių (jaunesnis šienas gali sukelti ligas ar tapti mirties priežastimi) ir ne senesnis kaip 2 metai. Šienas kiekvieną dieną turi būti keičiamas šviežiu, net jei triušis ir ne viską suėda, nes nesuėsto šieno jūsų augintinis kitą dieną jau nebelies. 
Vanduo. Triušiui kiekvieną dieną reikia daug šviežio vandens. Net jei gertuvėje dar yra vandens, vis tiek šį vandenį reikia pakeisti šviežesniu. Triušiams, kurie žiemą yra auginami lauke, per šaltas vanduo gali sukelti sveikatos sutrikimų. Todėl gertuvės nepalikite lauke visą dieną. 
Mityba yra vienas pagrindinių faktorių, nuo kurio priklauso gera triušiuko savijauta. Todėl nepamirškite:
1) Pašarą nuolat keisti;
2) Nedaryti jokių eksperimentų, kaip pvz., šerti triušį šokoladu, dešra ar girdyti pienu, alkoholiu ir t.t. Tai gali atsiliepti triušiuko sveikatai ir jis gali net nugaišti;
3) Šerti reguliariai;
4) Pasirūpinti, kad būtų užtektinai vietos, nes nuolatinis bėgiojimas gerina triušio sveikatą ir virškinimo sistemą.
 

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!