Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Neįtikėtina žaislų nauda jūsų augintiniams

2015-02-20
Neįtikėtina žaislų nauda jūsų augintiniams

Dauguma žmonių žaislus savo augintiniams perka tik tam, kad šie turėtų su kuo žaisti, tačiau tai gali būti labai naudinga elgesio modifikavimo priemonė gyvūnams, turintiems elgesio problemų.

Suteikite progą pasireikšti natūraliam šuns elgesiui

Dauguma augintinių nepaklusnumo atvejų yra susiję su tuo, kad šuo dažnai yra neskatinamas arba galbūt neturi progos išreikšti savo natūralaus elgesio (pvz., borderkoliui natūralūs elgesys yra gyvulių ganymas). Susiduriama su daugybe atvejų, kuomet borderkoliai vejasi mašinas, dviratininkus, riedlentininkus ir bėgikus. Borderkoliai vis dažniau laikomi kaip augintiniai ir jie nebegano avių, nors ir turi natūralų instinktą tą daryti, taigi jie nukreipia savo natūralų elgesį į kitus judančius objektus.

Daugumą šunų judesys paskatina ir jie, pamatę judantį objektą, natūraliai bėgs ir vysis – tai yra jų prigimtinis elgesys. Tokį elgesį galime pastebėti, kai šuns šeimininkas meta kamuoliuką ar kitą žaislą savo augintiniui, kad šis bėgtų. Dauguma šunų galima išmokyti surasti ir atnešti kamuolį, kuris buvo jam sviestas, tačiau pasirodo, kad tai padaryti dažniausia yra lengviau toms šunų veislėms, kurioms šis dalykas yra prigimtinis. Medžioklinių šunų savininkams yra įprasta, kai juos, grįžusius namo, augintinis prie durų pasitinka su žaislu ar kokiu nors kitu daiktu burnoje. O, tarkim, jorkšyrų terjerai, kurie anksčiau buvo auginami žiurkėms ir pelėms medžioti, ypač mėgsta žaisti su cypiančiais ar kailiniais žaislais.
 
Katės – medžiotojos

Katės yra atsiskyrėlės medžiotojos. Nors ir gerai šeriamos, jos vis tiek gali demonstruoti medžiotojų prigimtį gaudydamos mažus graužikus ir paukščius. Toks elgesys kačių šeimininkams dažnai kelia nerimą.

Natūralioje aplinkoje katės pripranta susimedžioti keletą atskirų „patiekalų“, jos turi natūralų instinktą sėlinti ir užšokti ant grobio. Vis dėlto katės yra naktinės medžiotojos, kurios mėgsta medžioti auštant ir sutemus, tad kačių savininkai, norėdami apsaugoti mažuosius gyvosios gamtos atstovus, tokiu metu turėtų laikyti savo augintines kambaryje. Katėms, kurios yra nuolatos laikomos kambaryje ir neturi galimybės medžioti, gali išsivystyti elgesio sutrikimai, pvz., grobuoniška agresija – puolimas ant žmonių pėdų, kulkšnių ir t.t. 

Žaislų rūšys ir nauda

Siekdami, kad augintinio elgesys pasikeistų, galite naudoti žaislus ir žaidimus, kurie netinkamą augintinio elgesį nukreiptų kita kryptimi ir sukoncentruotų į alternatyvią stimuliuojančią veiklą.

Žaislus galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas – sąveikaujančius ir veiklos.

Sąveikaujantys žaislai – tai tokie žaislai, su kuriais gyvūnas žaidžia ne vienas, su juo žaidžia ir šeimininkas: žaislai, kuriuos reikia traukti; žaislai, padedantys šuniukui kažką surasti ir atnešti; lazdelės katėms

Šie žaislai padeda tarp augintinio ir šeimininko sukurti stiprų ryšį arba padeda susidoroti su neįveikiamu augintinių elgesiu – tokiu kaip netinkamas vaikymasis (galima paskatinti ir išmokyti šuniukus vytis kažką konkretaus, pvz., kamuolį). Žinoma, neįmanoma nugalėti prigimtinio katės instinkto medžioti, tačiau šį poreikį galima patenkinti naudojant atitinkamus žaislus.

Veiklos žaislai – tai tokie žaislai, su kuriais augintiniai žaidžia vieni. Tokie žaislai ypač naudingi tuo, kad gyvūnėlis yra nuolat užimtas tokiais momentais, kai šeimininkas negali aktyviai su juo bendrauti. Dažniausia yra gerai susieti šiuos veiklos žaislus su maistu, kadangi daugumą šunų tai labai motyvuoja. Jei nerimaujate, kad nuolat skatinami maistu jūsų augintinis priaugs svorio, pagrindinio šėrimo metu reikėtų duoti mažesnį kiekį ėdalo, o dalį jo kasdienio maisto paslėpti žaisluose.

Paruošta pagal užsienio spaudą

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!