Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Kačių kūno kalba

2015-10-27
Kačių kūno kalba

Dažnai kačių savininkai sako: „Kaip norėčiau žinoti, ko jis nori“ arba: „Įdomu, ką ji galvoja?“ Mūsų augintiniai kalba su mumis nuolatos! Tereikia išmokti suprasti, ką jie bando pasakyti. Katės, nors ir turi didelį garsų „žodyną“, garsais „kalba“ rečiau. Dažniausia jos bendrauja kūno kalba. Visgi garsus jos naudoja komunikuodamos su žmonėmis ir žymiai rečiau – su kitais gyvūnais.

Daugiausia katės „kalba“ kūnu. Ausys, uodega, kojos, laikysena ir akys kalba bei duoda mums ir visiems gyvūnų karalystės nariams aiškias žinutes. Stebėdami laukines kates gamtoje ir namines kates įvairiomis sąlygomis, ekspertai daug sužinojo apie kačių kūno kalbą. Nepamirškite, kad kaip ir žmonių, kačių kūno kalba gali skirtis tarp individų. Taigi svarbiausia yra pažinti savo katę!

atsargiai stebinti, sėdinti katė

Miaukimas

Tai yra pagrindinis kačių skleidžiamas garsas. Standartinis „miau“ yra paprastas signalas, kad katė nori jūsų dėmesio. Kartais katės, norinčios dėmesio, mandagiai miauksės beveik neišleisdamos jokio garso. Ignoruojant šį miauksėjimą jis tampa vis garsesniu. Trumpas garsus „miau“ yra pasisveikinimas. Gerai žinomas murkimas dažniausia reiškia „Aš esu patenkintas ir laimingas“. Turime žinoti, jog katė murks ir tada, kai jai skauda. Katės murkia, kai patiria emocijas, nesvarbu, ar yra laimingos, ar kenčia. Kartais murkimas yra būdas siekti dėmesio ir pagalbos. Šnypštimas ir niurnėjimas yra naudojami tada, kada katei yra grasinama ar metamas iššūkis. Tai būdas įspėti kitus, kad atsitrauktų. Tuomet geriau nesiartinti prie katės, netgi jei norite ją nuraminti. Šie garsai gali būti nukreipti ne į jus, bet katė gali išlieti savo agresiją grybštelėdama jūsų ranką.

Laikysena

Tiesi laikysena, aukštai pakelta galva reiškia katės pasitikėjimą ir pasitenkinimą. Kai katė nuleidžia savo galvą ir pasuka ją šonu, vengdama akių kontakto, tai reiškia susidomėjimo stoką ir agresijos nebuvimą. Pavojaus akivaizdoje (pvz., nepažįstama katė pereina jos teritoriją) katė nuleidžia galvą, išriečia nugarą. Taip katė pasiruošia pulti, jei iškiltų būtinybė. Kai kurios katės prisiglaudžia prie žemės, priekines letenėles padeda prieš save. Kai katė medžioja, ji tyliai guli, priešakines kojas atstačius į priekį, o užpakalines – pakišusi po kūnu. Kai ji ruošiasi šokti ant grobio, jos užpakalinė dalis pakyla, o galva lieka beveik prispausta prie žemės. Katė sukioja galvą į šonus, kad geriau pajustų tikslią distanciją tarp jos ir grobio. Labai atsipalaidavusi katė guli ant šono ar nugaros, kojas išskėtusi į šonus. Jūs beveik niekada nepamatysite katės šioje pozoje, jei ji ne namuose, ne savo aplinkoje. Taip pat tai gali reikšti, jog katė nori, kad pakasytumėt jai pilvuką. Tai yra pasitikėjimo ženklas.     

Ausys

Katės ausys yra labai judrios. Šie gyvūnai turi virš 20 raumenų joms kontroliuoti ir gali pasukti jas 180 laipsnių kampu. Ausų pozicija yra labai geras nuotaikos rodiklis. Stačios, šiek tiek palinkusios į priekį ausys ir atpalaiduoti ūsai yra laimingos ir budrios katės ženklas. Jeigu dabar pradėtumėte ją glostyti, katė pradės murkti, pusiau primerks akis. Tai reiškia, jog katė yra labai patenkinta. Kai katė nervinasi, ausys juda į šonus, o ūsai nusileidžia žemyn. Kai katė pradės jaustis dar nepatogiau, žemyn pradės leistis ir ausys. Pikta ir išsigandusi katė priglaudžia ausis. Žinoma, pirmiausia ausys skirtos klausytis. Katės ausys gali judėti nepriklausomai viena nuo kitos, dažnai galime pastebėti, kad viena ausis atsukta į priekį, o kita – juda į šonus. 

Uodega

Svarbu atsiminti, kad kai katė vizgina uodegą, ji yra pikta, o ne patenkinta. Kai katė džiaugiasi jus matydama, ji pakelia uodegą stačiai. Maksimalią laimę išduoda stačiai pakelta ir šiek tiek virpanti uodega. Kai katė tampa labiau budri, ji nuleidžia uodegą. Taigi namuose, kur viskas yra gerai ir saugu, jums esant šalia katė eis aukštai iškėlusi uodegą, bet išėjusi laukan į sodą ji uodegą nuleis. Kai katė tampa agresyvi, jos uodega nusileidžia žemyn, su aiškiu užsilenkimu ties pagrindu. Jūs dažnai galite pastebėti šią uodegos formą, kai katė ką nors persekioja. Jei katė mosuoja uodega, tai reiškia įspėjimą atsitraukti. Kuo energingiau mosuojama, tuo labiau susijaudinusi ir agresyvi ji yra. Stačiai iškelta, pašiauštu kailiu uodega reiškia, kad katė yra pikta. Tokią uodegą dažnai galite pamatyti po konflikto su kita kate. Labai dažnai net kailis ant nugaros gali būti pasišiaušęs. Taip katė nori atrodyti didesnė nei ji yra. Kai katė guli ant šono ar sėdi, o uodega šiek tiek juda, tai dažniausia reiškia: „Aš susidomėjusi, pasiruošusi žaisti“.

Po lova žaidžiantis kačiukas

Akys

Katė, plačiai atmerkusi akis ir žiūrinti tiesiai į jus, nori pasakyti: „Aš klausausi“. Pusiau užmerktos akys reiškia: „Aš mieguista ir patenkinta“. Kačių akys yra labai didelės. Vyzdžiai gali užimti beveik visą akies plotą. Jie gali sugerti maksimaliai daug šviesos ir leidžia katėms matyti tamsoje. Kai šviesos yra pakankamai, vyzdžiai susiaurėja. Taigi nėra paprasta skaityti katės emocijas iš akių. Bet paprastai ramios katės vyzdžiai dienos metu bus siauri, o neramios – išsiplėtę. Visgi katės vyzdžiai taip pat išsiplečia, jei ji yra susijaudinusi, pavyzdžiui, jei po ilgos pertraukos pamato savo namiškius. Akių kontaktą katės laiko agresijos ženklu. Dvi konkuruojančios katės stengsis žiūrėti viena kitai į akis, kol silpnesnioji nusuks žvilgsnį. Taip bandoma spręsti konfliktą. Taigi žiūrėjimas tiesiai į katės akis bus suprastas kaip agresyvus elgesys. Ar jūs kada galvojote kodėl, kai yra grupė žmonių ir į kambarį ateina katė, ji pasirinks sėdėti ant to vienintelio žmogaus, kuris nemėgsta kačių? Atsakymas yra labai paprastas. Dauguma žmonių pamatę katę žiūri į ją ir bando parodyti jai, kaip ji jiems patinka. Tačiau efektas būna priešingas. Katė galvoja: „Kodėl šis žmogus man toks agresyvus?“ Tada išsirenka kompaniją žmogaus, kuris jai neatrodo grėsmingas. Katės taip pat komunikuoja mirksėdamos. Pabandykite padaryti eksperimentą. Atsisėskite šalia savo katės, kai ji yra visiškai atsipalaidavusi ir tada lėtai užsimerkite ir atsimerkite. Stebėkite, kai katė padarys tą patį. Jūs abu pasakėte: „Labas, tu man patinki“. 

Galva

Katė, laikanti galvą pakeltą, yra viskuo patenkinta ir pasitikinti savimi. Pavojaus akivaizdoje galva nuleidžiama žemyn. Kai katė nori parodyti, kad jai nuobodu arba pasakyti: „Aš neagresyvi“, ji pasuks galvą į šonus. Kai jūs glostote savo katę, ji pakels galvą, kad atidengtų kaklą. Taip ji parodo norą, kad glostytumėte ten. Kai glostote katę po smakru, nuo jo ant jūsų rankų persiduoda feromonai. Katė juos perduoda ir trindamasi į jus skruostais. Tai yra gestas, parodantis, kad jūs esate jos draugas. Susidūrimas galvomis yra kitas būdas draugiškumui parodyti. Jūs galite pastebėti, kaip draugiškos katės dažnai susiliečia nosytėmis ar švelniai susiduria galvomis. Kai katė jaučia jums draugiškumą, jis bandys padaryti tą patį (pvz., kai jūs dedate maistą į jos dubenėlį). 

Letenėlės

Atsipalaidavusios katės letenėles laiko įtrauktas, o agresyvios – jas ištiesia. Kai katė jaučiasi laiminga, ji mindžiukuoja letenėlėmis, tarsi minkytų tešlą. Šis įprotis kilęs nuo žindymo. Kačiukai spaudžia motinos pilvą, kad stimuliuotų pieno bėgimą. Taigi toks elgesys katėms asocijuojasi su malonumu. Laimingos katės gali pradėti minkyti jūsų pilvą, kartais užmiršdamos, kad, kitaip nei maži kačiukai, suaugusios katės turi gerai išvystytus nagus. Itin šeimininkus mylinčios katės gali letenėlėmis apkabinti jūsų kaklą. Žmonių kalba tai reikštų didelį apkabinimą. 

Parengta pagal užsienio spaudą

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!