Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Veterinarijos gydytoja pataria, į ką atkreipti dėmesį renkantis skanėstus augintiniui

2022-02-11
Veterinarijos gydytoja pataria, į ką atkreipti dėmesį renkantis skanėstus augintiniui

Jei gyvūnas maitinasi geru maistu, tačiau kasdien gauna „skanėstų“ nuo žmonių stalo – tokios mitybos visaverte vadinti nederėtų. Šeimininkai, mėgstantys palepinti savo augintinius, pamiršta, kad skanėstai  sudaro tik 5 proc. gyvūnų mitybos piramidės dalį, o atėję pas veterinarus stebisi, kodėl gyvūną kamuoja alergijos, kodėl jis nutukęs ar turi virškinimo sutrikimų.

 

„Šeimininkai, duodantys skanėstų ar maisto nuo stalo, pamiršta, kad net mažyčiai kasdien augintiniui duodami kąsneliai gali pakenkti jo virškinimui, svoriui ar net rimtai sutrikdyti mylimo keturkojo sveikatą“, – teigia parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė. 

kika darbuotoja

 

Auginant keturkojį draugą, tenka susidurti su įvairiais iššūkiais – kailio šėrimasis, virškinimo sutrikimai, įvairios alergijos ir kt., o bene dažniausiai pasitaikanti problemų priežastis – nesubalansuota mityba.

Renkantis  siūlo atsižvelgti į problemą

Ekspertė pasakoja, kad šiuo metu skanėstų pasiūla yra itin plati. Rinkoje atsiranda ir funkciniai skanėstai-papildai, kuriuos gyvūnų mylėtojai gali rinktis norėdami ne tik palepinti savo augintinį, bet ir suteikti jam naudos. Skanėstai-papildai gali padėti mažinti stresą, stiprinti imuninę sistemą, šalinti toksinus, saugoti dantis ir dantenas, stiprinti kaulus ar net gerinti širdies veiklą.

 

„Yra skanėstų, puikiai tinkančių į alergijas linkusiems gyvūnams – juose nėra vištienos ar kitų alergenų, jie puikiai padeda palaikyti optimalų gyvūno svorį. Pavyzdžiui, skanėstuose esantis chitosaminas dažnai rekomenduojamas veterinarijos gydytojų sveikai augintinių kepenų funkcijai palaikyti. Tuo tarpu skanėstai su žuvimi yra puikus kasdienis omega 3 ir 6 šaltinis, šie skanėstai skirti gyvūno imunitetui palaikyti ir sveiko organizmo funkcijai užtikrinti. Tuo tarpu natūralūs papildai, tokie kaip mikrodumbliai bei žaliosios arbatos ekstraktas, padeda palaikyti jūsų augintinio nervų sistemos ir psichologinę funkciją, padėti jam susidoroti su stresinėmis situacijomis bei išvengti žalingų streso padarinių“, – platų pasirinkimą pristato K. Ausmanė ir priduria, kad šie skanėstai turi drėgnesnę ir minkštesnę tekstūrą, tad yra mėgstami net ir išrankiausių augintinių.

 

augintinių skanėstai

Ypatingas dėmesys baltakailių skanėstams

Veterinarijos gydytoja pastebi, kad nors daugelis gyvūnų susiduria su įvairiomis alergijomis ir „bėgančiomis akimis“, ypatingai gerai šią problemą pažįsta būtent baltakailių gyvūnų šeimininkai –  nuo ašarojimo atsirandančios rudos dėmės, dėl šviesios kailio spalvos, matosi ryškiau.

 

„Neabejoju, kad būtent baltakailius gyvūnus turintys šeimininkai yra pastebėję nuo ašarų aplink akis susidarančias rudas dėmes. Taip pat jų gali atsirasti ant snukio ar letenų. Tokiu atveju, gyvūno mitybos racioną reikėtų praturtinti papildais, užkertančiais kelią rudoms dėmėms“, – pataria K. Ausmanė.

 

Pavyzdžiui, auginantiems baltakailius šunis veterinarė rekomenduoja atkreipti dėmesį į skanėstų liniją, skirtą būtent jiems: „Skanėstus baltakailiams derėtų rinktis praturtintus gliukozaminu, omega 3 ir omega 6 papildais, pagamintais be grūdų, kad nesukeltų alergijų, palaikytų gerą kailio ir odos būklę. Taip pat svarbu atsižvelgti, kad skanėstuose būtų subalansuotas probiotikų kiekis,  kuris leidžia užtikrinti tinkamą augintinio žarnyno bakterijų pusiausvyrą, sveiką žarnyno terpę ir sklandų virškinimo procesą. Auginantiems baltakailius, derėtų atkreipti dėmesį į baltymų šaltinius, esančius skanėstuose, nes būtent jie padeda palaikyti tinkamą gyvūnų ašarų sudėtį. Tokie subalansuoti papildai gali padėti efektyviai pašalinti rudas ašarų dėmes aplink akis, snukį ir letenas.“

augintinių skanėstai

 

Svarbu domėtis skanėstų sudėtimi

 

K.Ausmanės teigimu, skanėstai-papildai gali būti puiki priemonė dresūrai, taip pat praturtinti gyvūno mitybą naudingomis medžiagomis, pagerinti kailio būklę, virškinimą, padėti reguliuoti svorį, išvengti alergijų, katėms – apsisaugoti nuo kailio kamuoliukų žarnyne, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, ar sudedamosios dalys yra natūralios.

 

„Šeimininkas turėtų rinktis skanėstus pagal savo gyvūno poreikius ir lepinti jį ar užsiimti dresūra nebijodamas pakenkti skrandžiui, sukelti alergiją ar nutukinti gyvūną, – pastebi K. Ausmanė ir atkreipia dėmesį į naujos kartos funkcinius skanėstus-papildus. – Pagrindinės tokių skanėstų sudedamosios dalys – tai lašiša, balta žuvis, ėriena ir silkė, taip pat vitaminai, mineralai ir ingredientai, vadinami super maistu. Juose rasite ir natūralių skaidulų, kurios padeda šalinti iš organizmo šlakus, palengvina tuštinimąsi, praturtina gyvūno organizmą virškinimui naudingomis medžiagomis. Taip pat vaistažolių, kurios padeda gyvūnui išvengti streso ir užtikrina gerą nervinės sistemos veiklą. Skanėstuose esantis tinkamas omega 6 ir omega 3 riebalų rūgščių kiekis, drauge su natūralių antioksidantų sistema, padeda palaikyti organizmo apsaugines funkcijas.“

šuniukas kramtantis skanėstą

 

Skanėstas – ne maistas

Veterinarijos gydytoja K. Ausmanė pastebi, kad nemaža dalis šeimininkų įsivaizduoja, jog skanėstas yra tarsi saldainis vaikui, tačiau tai nėra visiškai tiesa.

 

„Žinoma, skanėstas gyvūną pradžiugina, tačiau kartu jis privalo būti sveikas ir naudingas, todėl nepamirškite atkreipti dėmesį į sudėtį, kad juose būtų kuo mažiau dažiklių, cheminių elementų ir kitų dirbtinių dalykų, rinkitės kuo natūralesnius produktus“, – pabrėžia veterinarijos gydytoja ir priduria, kad naujieji skanėstai-papildai rinkoje yra naujovė, padedanti suderinti malonumą ir naudą.

 

Natūralių skanėstų pasirinkimas yra ganėtinai platus – kaip ir maisto, jų yra įvairiausių spalvų, dydžių, skonių ir kietumo, todėl specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į funkciją, kurią atliks skanėstas ir pagal tai išsirinkti tinkamiausią.

 

„Kietą skanėstą rinkitės tada, kai norite savo augintinį užimti ilgesniam laikui, pavyzdžiui, jei paliekate jį namuose vieną. Tuo tarpu minkštus skanėstus rinktis turėtų tie šeimininkai, kurie dresuoja savo augintinius, kurie nori turėti gardžių kąsnelių pasivaikščiojimų metu ar augintinius pasiima kartu į keliones“, – pataria K. Ausmanė.

 

Ir visgi, bene svarbiausia prisiminti, kad nors skanėstais galima praturtinti savo augintinio mitybą, jie neturėtų pakeisti maisto.

 

„Skanėstas yra tik skanėstas, o ne maistas, todėl persistengti nereikėtų. Kasdienėje gyvūno mityboje jie turėtų sudaryti maždaug 5 procentus viso gyvūno gaunamo maisto“, – pataria ekspertė.

 

šuniukas žiūrintis į skanėstą

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!