Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Artimojo netektį išgyvena ir augintiniai. Veterinarė pataria – kaip jiems padėti?

2022-10-28
Artimojo netektį išgyvena ir augintiniai. Veterinarė pataria – kaip jiems padėti?

Kasmet Vėlinės grąžina prisiminimus apie Anapilin išėjusius artimuosius, o kartu neretai gali atnešti ir gedulingus jausmus. Tokie pojūčiai žmonėms yra natūrali organizmo reakcija į artimojo netektį, tačiau vis dar retas žino, jog bene visos emocijos yra nesvetimos ir augintiniams – skiriasi tik jų išraiška.

 

Kaip pastebėti, ar jūsų augintinis išgyvena šeimininko netektį ir kaip jam padėti, atsako KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė.

 

Kaip pastebėti, kad augintinis gedi?

 

Kaip teigia R. Bičiulaitienė, įprastai šeimininko netekusiems augintiniams būdingi šie elgesio pasikeitimai: dėmesio reikalavimas, didesnis reiklumas, dažnesnis buvimas mėgstamoje vietoje, o dažniausiai pasitaikantys – nerimastingumas, liūdesys, cypimas, apatija arba vangumas. Tokie patys išgyvenimai, anot veterinarės, gali pasireikšti ir netekus kito augintinio – gyvūno draugo.

 

„Pirmiausia, ką gali padaryti šeimininkai, tai pastebėti augintinio išgyvenimus ir atitinkamai į juos reaguoti. Nors netekties laikotarpis būna sudėtingas visiems aplinkiniams, reiktų nepamiršti, jog tikriausiai tuos pačius jausmus išgyvena ir jūsų augintinis, todėl jokiu būdu nepalikite jo likimo valiai – skirkite kuo daugiau dėmesio, meilės ir šilumos, tačiau neperspauskite – kaip ir žmonėms, taip ir augintiniams reikia laiko ir pabūti vienumoje“, – pabrėžia R. Bičiulaitienė.

 

Žmogus glostimais ramina nedideli baltai rudą šunelį

 

Pirmoji pagalba – šeimininko šiluma

 

„Jeigu jūsų šuo ar katė ką tik neteko šeimininko ir dažniau cypia, verkia, dreba, inkščia ar dūsauja, gyvūną dažniau paglostykite, pamyluokite – žmogaus rankos prisilietimas ir šiluma yra pirmoji pagalba netektį išgyvenančiam augintiniui, – tikina veterinarė ir priduria, jog padėti gali ir nauja draugija. – Jei žinote, kad kažkokį jūsų giminaitį ar draugą augintinis ypač myli, pabandykite pasikviesti jį į svečius – tai gali pradžiuginti keturkojį.“

 

Jei nerimastingumas išlieka, padėti nusiraminti taip pat gali antistresinis antkaklis šunims ir katėms.

 

„Toks antkaklis – natūrali priemonė kovoti su stresu, nes yra sukurti eterinių aliejų pagrindu. Antistresinės antkaklio savybės aktyvios išlieka iki 8 savaičių – tiek laiko augintiniui turėtų pakakti susidoroti su stresinėmis situacijomis“, – teigia KIKA atstovė ir priduria, kad pastebėjus miego sutrikimus, juos įveikti gali padėti kvapnus, pavyzdžiui, P.Lounge levandų kvapo, šuns guolis, kuris taip pat veikia raminančiai.

 

Pilkas žaliaakis katinas sėdi ant palangės ir žiūri pro langą

 

Svarbu ir toliau rūpintis sveikata

 

Vangumas, energijos trūkumas, apetito sumažėjimas, R. Bičiulaitienės teigimu, taip pat yra įprastos reakcijos į netektį.

 

„Jei augintinis pasidarė apatiškas, pasikeitė jo mitybos įpročiai, labai svarbu atkreipti dėmesį į pašarą – gyvūnui ėdant mažomis dozėmis arba neėdant visai, jis rizikuoja negauti visų reikalingų maistinių medžiagų, mineralų ir vitaminų, todėl šunų maistas, o taip pat ir kačių maistas turi būti kuo aukštesnės klasės, visavertis. Taip pat rekomenduojama jo mitybą praturtinti papildais nervų sistemai ir širdies veiklai“, – apie tai, kaip pasirūpinti augintinio sveikata, kalba ekspertė.

 

Rudakailis Šiba Inu veislės šuo stovi šalia stilingų dvigubų metalinių dubenėlių ant stovo

 

Skatinkite fizinį aktyvumą

 

Augintinio sveikatai ir gerai savijautai itin svarbus fizinis aktyvumas, tačiau išgyvenant  netektį, jis neretai sumažėja.

 

Jei taip nutiko, veterinarė rekomenduoja vis tiek stengtis išlaikyti pasivaikščiojimų rutiną ir raginti gyvūną kuo daugiau judėti: „Jei augintinis prarado susidomėjimą fizine veikla, nemanykite, kad jis geriau pasijus būdamas namuose, priešingai – stenkitės vaikščioti kuo ilgesniais maršrutais ir gryname ore su augintiniu praleisti kuo daugiau laiko. Jo aktyvumą paskatinti gali ir nematyti, įdomūs žaislai“, – rekomenduoja R. Bičiulaitienė.

 

Biglių veislės šunelis vakariniame pasivaikščiojime su dviem šeimininkais

 

„Visgi, jei pastebite, kad gedėjimo laikotarpis užsitęsė per ilgai, augintinis negrįžta į sau įprastą režimą arba netektis iššaukė ligos simptomus, tokius kaip viduriavimas, visiškas apetito nebuvimas ar vėmimas, apsilankykite pas veterinarą – nemalonūs išgyvenimai gali pabloginti fizinę augintinio sveikatą“, – perspėja veterinarijos gydytoja ir priduria, kad tokiu atveju, augintiniui bus paskirtas reikiamas gydymas.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!