Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Žiurkėnas

2018-10-20
Žiurkėnas

Žiurkėnai – maži, pūkuoti, mieli gyvūnėliai, nereikalaujantys daug priežiūros. Tai labai aktyvūs gyvūnai, kurie nuolat būna užsiėmę kokia nors veikla, pavyzdžiui, gyvenamosios vietos tvarkymu, švarinimusi, atsargų tikrinimu. Judrūs ir energingi pūkuotukai ypač mėgsta įvairius žaidimus. Žiurkėną geriausia auginti vieną, nes šie gyvūnai mėgsta vienatvę. Laikant kelis žiurkėnus, ypač jei jie – priešingos lyties, nedidelė grupelė greitai gali padidėti iki būrio.

Labiausiai paplitę yra Sirijos žiurkėnai ir Džiungarijos žiurkėnai.

Maitinimas

Pats tinkamiausias maistas žiurkėnams – specialūs grūdų mišiniai, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų. Taip pat žiurkėnams galima duoti beveik visų vaisių ir daržovių (išskyrus kopūstus, bulves, svogūnus, česnakus, arbūzus, kivius ir ananasus), riešutų (išskyrus migdolus) ir sėklų. Retkarčiais žiurkėnus galima palepinti liesu jogurtu, varške, kietai virtu kiaušiniu. Jokiais būdais neduokite sūraus, riebaus, saldaus, kepto, konservuoto maisto, taip pat – dešros, medaus, makaronų, grybų, šokolado.

Geriausia šiuos gyvūnus šerti specializuotu visaverčiu pašaru, taip būsite tikri, kad augintinis gaus visų reikiamų medžiagų. Tokie pašarai yra papildyti baltymais, riebalais, aminorūgštimis, vitaminais, kalciu, fosforu. Augintinį rekomenduojama šerti du kartus per dieną, geriausia tuo pačiu laiku (šeriant skirtingu laiku gyvūnas patiria stresą, blogiau ėda). Taip pat labai svarbu, kad narvelyje nuolat būtų šviežio, švaraus vandens, jį būtina keisti kasdien. 

Taip pat narvelyje visada turėtų būti specialios kreidos ar mineralų graužikams, jog juos grauždamas gyvūnėlis galėtų nusidilinti priekinius dantis (kandžiai auga visą laiką, todėl gali peraugti, o tai trukdytų gyvūnui normaliai ėsti). Tam puikiai tinka ir beržo, ievos, obels šakelės bei įvairūs grūdų, sėklų, džiovintų daržovių ir uogų skanėstai: pakabinamos lazdelės, pagaliukai, rutuliukai, traškios pagalvėlės.

Naudinga į augintinio racioną įtraukti ir vitaminų ar mineralų, stiprinančių dantis, nagus, gerinančių kailio ir odos būklę bei virškinimą.

Laikymo sąlygos

Žiurkėnus rekomenduojama laikyti narveliuose su mažais tarpeliais tarp virbų. Minimalus narvo dydis – 30x40x30 cm. Narvą svarbu padėti tinkamoje vietoje, kur būtų ramu ir šilta, nebūtų tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo, taip pat kuo toliau nuo įvairių daiktų, kuriuos augintinis galėtų įsitraukti į narvą. 

Žiurkėnai mėgsta pasislėpti ir patogiai įsitaisę miegoti, todėl šiam gyvūnui labai patiks savo narvelyje turėti namelį. Galite įsigyti ir specialių medinių namelių ar iš šieno suformuotų landų. Nieko nenutiks, jei graužikas namelio paragaus. Guoliams formuoti žiurkėnams nepatariama naudoti vatos – tai pajovinga augintinio sveikatai.

Žiurkėnai yra labai energingi gyvūnai, todėl jiems narvelyje vertėtų įtaisyti besisukantį bėgimo ratą ir kitų priedų, skirtų laipioti. Narvelį galite išrinkti ir nestandartinį, įdomų, pavyzdžiui, su tuneliais arba laikmačiu! Taip pat labai įdomus dalykas – uždaras bėgimo ratelis, į kurį įdėję žiurkėną galite jį paleisti ridentis po kambarį – jūsų augintinio laukia išties smagios pramogos.

Pasirūpinkite, kad narvelyje būtų gertuvė – augintiniui bus patogu gerti ir jis neprilaistys vandens. Ypač svarbu užtikrinti, kad gertuvėje visad būtų šviežio, švaraus vandens.

Taip pat rekomenduojama turėti ir dubenėlį arba ėdžias maistui. Dubenėlį geriausia rinktis keramikinį. Tokio dubenėlio neįveiks graužiko dantys. Taip pat labai patogu naudoti dubenėlį, kurį galima pritvirtinti narvelio viduje. Taip būsite tikri, kad gyvūnėlis dubenėlio neapvers ir neišsklaidys maisto.

rudai baltas žiurkėnas

Kraikas

Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, graužiko narvelį būtina valyti mažiausiai kartą per savaitę. Kraiką galite pasirinkti iš kelių rūšių. 

Medžio drožlių kraikai – turbūt patys populiariausi ir dažniausiai naudojami. Rinkdamiesi tokį kraiką graužikui, atsižvelkite į tai, iš ko tiksliai jie pagaminti. Geriau rinktis lapuočių medžių drožles, nes pušų ar kedro medžio skiedrose esantys aliejai skleidžia nuodingus dūmus.

Taip pat geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes papuolusios į akis ar kvėpavimo takus jos gali sukelti rimtus augintinio sveikatos sutrikimus. Kaip alternatyvą galite rinktis presuotų granulių kraikus.

Popieriniai kraikai – išties patogi švaros palaikymo priemonė. Tokie kraikai yra gaminami iš celiuliozės pluošto, dėl ko yra visiškai natūralūs. Popieriniai kraikai iš tikrųjų puikiai sugeria kvapą ir skystį. Gali šiek tiek dulkėti, bet ne itin. Kraikas, pagamintas iš celiuliozės, yra itin minkštas, kas itin patinka graužikams, mėgstantiems susikurti urvelius. Be to, popierinis kraikas yra ekologiškas ir draugiškas aplinkai, nes 100 proc. suyra, taip pat gali būti kompostuojamas. 

Ką dar reikėtų žinoti apie narvelio švarą?

  • Ypač patogu narveliai ištraukiamu dugnu – taip bus paprasčiau juos išvalyti.
  • Kai kurie graužikai paprastai tuštinasi vienoje vietoje. Kad palaikytumėte nuolatinę švarą, į tuštinimosi kampą padėkite kartotinę dėžutę arba specialų tualetą.

Smėlis – smagioms maudynėms ir kailiuko švarai

Kaip ir šinšiloms, žiurkėnams, labai patinka maudynės smėlyje. Tokias smėlio vonias visiškai nesudėtinga paruošti – į kokį nors indą ar specialų baseinėlį reikėtų pripilti smėlio (geriausia – skirto šinšiloms ar kito, pirkto specializuotoje gyvūnų prekių parduotuvėje) ir apie 10 minučių leisti gyvūnėliui po jį pasivolioti. Tai padeda jam išlaikyti kailį švarų ir sveiką. Norint išvengti papildomos netvarkos, smėlio vonias rekomenduojama pradėti prieš valymą.

Pažaiskime

Žiurkėnui galite išrinkti medinių žaislų, pavyzdžiui, kamuoliuką arba ritinį su varpeliu. Toks žaislas bus ne tik nekenksmingas, bet ir augintiniui suteiks daug džiaugsmo. Taip pat žaidimams labai tinka kamuoliukas, kurio viduje galima paslėpti skanėstą. Kamuoliukui judant, skanėstai krenta pro skylutę.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -20% nuolaidą krepšeliui!